1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Afganistan Devlet Başkanı Gani:
Afganistan Devlet Başkanı Gani:

Afganistan Devlet Başkanı Gani:

“Biz Pakistan’dan Taliban’ı barış sürecine getirmesini beklemiyoruz. Pakistan, ya Taliban ile kendi topraklarında askeri olarak mücadele etsin ya da onları bize teslim etsin”- “Pakistan’dan iyi ve kötü terörist ayrımını yapmamasını istiyoruz, iyi ve kötü

A+A-

KABİL (AA) – Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, “Biz Pakistan’dan Taliban’ı barış sürecine getirmesini beklemiyoruz. Pakistan, ya Taliban ile kendi topraklarında askeri olarak mücadele etsin ya da onları bize teslim etsin.” dedi.

Gani, parlamentonun alt ve üst kanadına yaptığı konuşmada, ülkedeki barış sürecini Afganistan’ın kendi imkanlarıyla yürütüleceğini söyledi.

Savaşın sona ermesi için yapılan barış çağrılarına savaş ile yanıt aldıklarını belirten Gani, Taliban’ı barış görüşmelerine katılmaya ikna etmesi için daha önce Pakistan'dan talepte bulunduklarını hatırlatarak, “Biz Pakistan’dan Taliban’ı barış sürecine getirmesini beklemiyoruz. Pakistan, ya Taliban ile kendi topraklarında askeri olarak mücadele etsin ya da onları bize teslim etsin." diye konuştu.

Gani, Pakistan’ın iyi-kötü terörist ayrımı yaptığına işaret ederek, “Pakistan’dan iyi ve kötü terörist ayrımını yapmamasını istiyoruz, iyi ve kötü terörist arasında fark yok.” ifadesini kullandı.

- "Tüm gücümüzle mücadele"

Devlet Başkanı Gani, DAEŞ, Hakkani Örgütü, El Kaide ve kendi vatandaşlarını öldürmekten zevk alan bazı Taliban gruplarının Afganistan'ın düşmanı olduğunu dile getirerek, haksız af zamanının geçtiği ve yakalanan Taliban üyelerinin ciddi şekilde yargılanacağını, gerekirse idama bile mahkum edileceğini söyledi.

Gani, “Barış sürecine Taliban’ın katılması için çağrılara son veriyoruz, tüm gücümüzle Taliban ile mücadele edeceğiz.” dedi.

Afganistan’da devam eden savaşın iç savaş olmadığını vurgulayan Devlet Başkanı Gani, ülkesindeki savaşın bölgeden yönetildiğini savundu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT