1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Afganistan ve Pakistan askeri arasında çatışma
Afganistan ve Pakistan askeri arasında çatışma

Afganistan ve Pakistan askeri arasında çatışma

Nangarhar kentinde Afgan sınır polisi ile Pakistan askerleri arasında çıkan çatışmada bir Afgan polisi hayatını kaybetti, iki polis yaralandı

A+A-

KABİL (AA) - Afganistan’ın doğu bölgesindeki Nangarhar kentinde Afgan sınır polisi ile Pakistan askerleri arasında çıkan çatışmada bir Afgan sınır polisi hayatını kaybetti, iki sınır polisi yaralandı.

Afganistan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Sedik Sediki, yaptığı açıklamada, bugün sabah saatlerinde Nangarhar kentinin Göşte ilçesindeki Anagi sınır bölgesinde, Afganistan sınır polisleri ile Pakistan askerleri arasında çatışma çıktığını söyledi.

Çatışmanın Pakistan askerinin Afganistan topraklarına saldırması ardından çıktığını iddia eden Sediki, saatlerce devam eden çatışmada bir Afgan sınır polisin öldüğünü iki sınır polisin yaralandığını bildirdi.

Pakistan yetkilileri henüz olayla ilgili açıklama yapmadı.

Daha önce de Göşte ilçesindeki Anagi sınır bölgesinde pek çok kez Afgan sınır polisleri ile Pakistan askeri arasında çatışma çıkmıştı. Afganistan ve Pakistan arasındaki Durand Hattı olarak bilinen sınırı, Afganistan resmi sınır olarak tanımıyor. Yaklaşık 110 yıl önce Afganistan ve İngiliz İmparatorluğu arasında imzalanan bir anlaşmaya göre, Afganistan’ın toprağının bir kısmı 100 yılığına o zamanki İngiliz kontrolünde olan Hindistan’a verilmişti. Afganistan, Pakistan’ın Atak köprüsüne kadarki bölgeyi kendi toprağı olduğunu iddia ederken, Pakistan bu iddiayı reddediyor.

HABERE YORUM KAT