1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Ahıskalı Türkler 72 yıl sonra ana vatanlarında
Ahıskalı Türkler 72 yıl sonra ana vatanlarında

Ahıskalı Türkler 72 yıl sonra ana vatanlarında

Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği yönetimi, 1944 yılında Ahıska'dan Kırgızistan'a sürülen, Ahıska Türklerinden oluşan 40 kişilik heyeti Gürcistan'a götürerek ana vatanlarını gezdirdi- Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Şamilov: - “Ahıska bölges

A+A-

AHISKA (AA) - Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Raşad Şamilov, Gürcistan’ın Ahıska bölgesinin, buradan 14 Kasım 1944'te Orta Asya’ya sürülen Ahıskalı Türklerin vatanı olduğunu söyledi.

Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği yönetimi, 1944 yılında Ahıska'dan Kırgızistan'a sürülen, Ahıska Türklerinden oluşan 40 kişilik heyete ana vatanlarını gezdirdi.

Heyetin başkanlığını yürüten Şamilov, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Türkiye'nin Bişkek ve Tiflis büyükelçiliklerinin katkılarıyla düzenlenen ziyarete ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Ahıska'nın Orta Asya’ya sürülen Türklerin vatanı olduğunu belirten Şamilov, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizlerin bu bölgeden manevi ve kalbi olarak vazgeçmemiz mümkün değildir. Dünyanın neresinde yaşarsak yaşayalım kalbimizde Ahıska vardır. Ahıska’yı sevmek bizim borcumuzdur. Ahıska’yı ziyaret ederek bunu gösteriyoruz. Ahıskalı Türklerin bu topraklara dönmesi halinde Gürcistan’ın bu bölgesinin ekonomik, siyasi ve başka yönleriyle gelişeceğinin garantisi olacağız. Ahıska’nın her yönden gelişmesi için emek vermek istiyoruz."

Şamilov ile derneğin bazı yönetim kurulu üyeleri, ziyaret kapsamında Gürcistan Mülteci ve Göçmen İşleri Bakanı Sozar Subari tarafından da kabul edildi.

Görüşmede Ahıskalı Türklerin statüsü, Gürcistan vatandaşlığı ve Gürcistan'daki durumunun ele alındığını aktaran Şamilov, “Ahıskalıların vatana dönüş konusunun gündeme alınmasını talep ettik. Buna karşılık, Gürcistan devletinin yeniden bu konuyu gündemine alacağı ve geri dönüş konusunda engel teşkil eden soru işaretlerinin ortadan kaldırılması için gayret gösterileceği ifade edildi” diye konuştu.

Şamilov, Türklerin, Ahıska’yı ziyaret etmeleri için sağlanan destek için Türkiye'ye ve ilgili kuruluşlara teşekkür ederek "Ahıskalı Türklerin, bölgeye dönüşünün hızlanacağını düşünüyorum. Bu gerçekleşirse AA'nın bunu 9 ülkede yaşayan Ahıskalılara duyurma konusunda büyük payı olacak" ifadesini kullandı.

- Ahıskalı Türkler

Dönemin Sovyetler Birliği lideri Joseph Stalin, 14 Kasım 1944'te 100 bine yakın Ahıskalı Türk'ü, Türkiye ile Sovyetler Birliği arasındaki “sınır güvenliğini tehdit ettikleri” gerekçesiyle ana vatanlarından yük trenleriyle Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan'a sürdü.

Orta Asya'ya yerleştirilen "Osmanlı Türkleri" olarak da bilinen Ahıskalı Türklerin, bulundukları yerden ayrılmalarına ve yakınlarını ziyaret etmelerine 1956'ya kadar izin verilmedi. Stalin'in ölümünden sonra Türklerin, Ahıska'ya dönmek için yaptığı girişimler sonuç vermedi. Türkiye'nin son yıllarda yürüttüğü çalışmalar sonucunda Gürcistan hükümeti, Ahıskalı Türklerin geri dönmelerine izin vermeye başladı. Ahıskalılar, Gürcistan hükümetinden dönüş izni alınması zorunluluğunun da kaldırılmasını istiyor.

Günümüzde 500 bine yakın Ahıska kökenli Türk, Kazakistan, Rusya, Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, ABD ve Ukrayna'da yaşıyor.


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT