Ümit Altunbaş

Ümit Altunbaş

BAYRAM GELMİŞ, HOŞ GELMİŞ

Değerli okurlarım Allah’ın rahmeti, bereketi,  lütfu ve ihsanı hepimizin üzerine olsun inşallah.

Yüce Rabbimize sonsuz şükürler olsun ki bizleri bir kez daha bayrama eriştirdi. Mutluluğun, sevincin hakim olduğu yüzlerde tebessümün hasıl olduğu en güzel gündür bayram.

Güzel elbiseler giyilir, büyükler sevilenler ziyaret edilir, baklava şeker yenir bu güzel güne Bayram denir.

Yaşlısı genci belli eder sevinci eksik olmaz tanrı misafiri çünkü bayramdır onun güzel ismi.

Davulcu bahşiş toplar, çocuklar güler oynar, bin bir çeşitle donatılır sofralar toplanır halalar, teyzeler, amcalar, dayılar,  çünkü hep birlikte güzeldir bayramlar.

Dargın gönüller barışır küskünlükler bir kenara bırakılır herkes sevdikleriyle bayramlaşır 

Adı gibi şeker tadında bir bayram kutlanır. 

Peki ama hal böyleyken neden büyüklerimiz her sohbetlerinde “Ah nerede o eski bayramlar”  diyor sizce? Bana soracak olursanız büyüklerimiz o eski bayramları neden özlüyor biliyor musunuz?

Eski bayramlarda sohbet vardı, hasbihal vardı, eş dost akraba ziyaretleri vardı oysa şimdi öyle mi?

Akıllı telefonlar icat oldu o eski sohbetler, hasbihaller, ziyaretler kayboldu.  En güzel eş, dost, akraba akıllı telefonlar oldu.

Şimdi birçoğumuz bayramda 9 gün tatil var acaba bayramı nerede geçirsek diyor ve kendini pürtelaş tatil köylerinin ve hotellerin arayışı içinde buluyor.  Öyle ya nasıl olsa akıllı telefon var görüntülü arar tatil köyünden bayram kutlar. Bayramda tatile gider hotelden bayram mesajı yazar. Nasıl olsa akıllı telefon var bayramı nerede olsa kutlar.

Şimdi belki de birçoğunuz bu satırları okurken bana kızacaksınız. “9 gün bir bayram tatilimiz var tatilde mi yapmayalım?”  diye...

Elbette tatil yapın yapmayın demiyorum ama en azından bayramda dahi olsa sevdiklerimizle ve de büyüklerimizle aramızda olan akıllı telefon engelini biraz olsun kaldıralım.

Bayramı akıllı telefonla değil de bizzat büyüklerimizi ve sevdiklerimizi ziyaret ederek kutlayalım.  Güzel sohbetler edip hayır dualarını alalım.

Gelin bu bayramda büyüklerimize o eski bayramları aratmayalım.

Benden söylemesi...

Satırlarıma burada son noktayı koyuyorum.

Tüm okurlarıma İyi Bayramlar diliyorum.

Daha nice bayramlara ulaşmayı canı gönülden temenni ediyorum.

Saygılarımı ve hürmetlerimi sunuyorum.

Tekrar görüşmek dileğiyle...

Allah’a emanet olun....

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.