Düzeltme - "taliban'dan "abd'nin Anlaşmayı İhlal Ettiği" İddiası" Başlıklı Haberimizin 4. Paragrafında Yer Alan "devam Ettirmesi" İbaresi, "devam Ettirebileceği" Şeklinde Düz

Düzeltme - "taliban'dan "abd'nin Anlaşmayı İhlal Ettiği" İddiası" Başlıklı Haberimizin 4. Paragrafında Yer Alan "devam Ettirmesi" İbaresi, "devam Ettirebileceği" Şeklinde Düzeltilmiştir.haberimizi Düzeltilmiş Haliyle Yeniden

Taliban'dan "ABD'nin anlaşmayı ihlal ettiği" iddiası

KABİL (AA) - Afganistan'da Taliban, 29 Şubat'ta imzaladıkları barış anlaşmasını ABD'nin ihlal ettiğini iddia etti.

Taliban'dan yapılan açıklamada, ABD ile varılan anlaşmada yer alan esir takasının halen gerçekleşmediği öne sürüldü.

Anlaşmadaki, hava saldırılarını durduracağı konusundaki taahhüdünü ABD'nin yerine getirmediği savunulan açıklamada, ABD'nin anlaşmayı ihlal etmemesi gerektiği belirtildi.

Açıklamada, Taliban üyelerinin Afgan güçlerine yönelik saldırılarını devam ettirebilecekleri konusunda ABD ile anlaştıkları, buna rağmen saldırılarını azalttıkları iddia edildi.

ABD ve Afgan tarafının anlaşmayı ihlal etmeleri halinde güvensizlik ortamının oluşacağı ifade edilen açıklamada, bunun sadece anlaşmaya zarar vermekle kalmayacağı, aynı zamanda Taliban üyelerini misilleme yapmaya, savaş seviyesini yükseltmeye zorlayacağı savunuldu.

Konuyla ilgili ABD ve Afgan makamlarından henüz bir açıklama yapılmadı.

- Afganistan'da barış sürecini başlatan anlaşma

"Afganistan'a Barışı Getirme Anlaşması" 29 Şubat'ta, yaklaşık iki yıl ABD ile Taliban arasındaki görüşmelere ev sahipliği yapan Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen törenle imzalanmıştı.

Anlaşmaya, ABD adına ülkenin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, Taliban adına Siyasi Ofis Başkanı Molla Abdulgani Berader imza atmıştı.

Afganistan'daki ABD müttefikleri ve koalisyon güçlerinin ülkede konuşlu askerlerinin sayısını 135 günde 8 bin 600'e düşürmesi öngörülen anlaşmada, "Taliban olarak bilinen ve ABD tarafından tanınmayan Afganistan İslam Emirliği'nin belirtilen taahhütlere uyması halinde ABD müttefikleri ve koalisyon güçleri askerlerinin tamamını 14 ayda ülkeden çekecek." ifadesine yer verilmişti.

ABD ve Taliban arasında mahkum takası yapılacağı belirtilen anlaşmada, "Taliban olarak bilinen ve ABD tarafından bir devlet olarak tanınmayan Afganistan İslam Emirliği üyesi 5 binden fazla mahkum, karşı taraftan da binden fazla mahkum Afganlar arasında siyasi diyaloğun başlayacağı 10 Mart'a kadar serbest bırakılacak." ifadesi kullanılmıştı.

Anlaşmada, Taliban'ın serbest bırakılan üyelerinin ABD ve müttefiklerine tehdit oluşturmamasını sağlayacağı kaydedilmişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.