Tarkan Büyükoktar

Tarkan Büyükoktar

Herkes haddini bilecek…

Milletvekili seçimleri yaklaştıkça tüm partilerde adaylık çalışmaları hızlandı. Aday adayları tüm partilerde boy göstermeye başladı. Bu aday adaylarından bazıları partideki tabanlarına, bazıları partideki zirvelerine güveniyor. Kimi de genel başkanlarına, başbakanlarına, cumhurbaşkanına şirin görünmek adına kendi reklamını yaparken cumhuriyete ve değerlerini aşağılıyor.

Son gruba giren ve adını yazmayı bile gereksiz gördüğüm kadın milletvekili kendisini milletvekili yapan, adamdan sayan cumhuriyete ve değerlerine saldırmayı marifet sanıyor.

En hafif deyimiyle yaptığı nankörlüktür. Yani milletvekili adaylığı için, yandaşlık için başbakanı yalayabilirsiniz, cumhurbaşkanına tapabilirsiniz; birileri için kul, uzuvları için kıl olabilirsiniz... Ama sizi adamdan sayıp milletvekili yapan, kadın olarak değer veren cumhuriyetimize ve Atatürk'ümüze sövüp sayamazsınız...

Güneşi balçıkla sıvayamazsınız... Sıvayamayacaksınız… Bu noktada herkes haddini bilecek…

Hz. Mevlana’ya sormuşlar… “Neyi bilirsin?” diye… Hz.Pir ise “Haddimi” diyerek cevap vermiş.

Konuşurken, yazarken, çizerken belki de ilk bilmemiz gerekendir, haddimiz. Son dönemde bir hadsizlik furyasıdır gidiyor…

Peygamberimizin tasvirlerini içeren karikatürler konusunda mizah dergisi yanlış yapmıştır. Hadsizlik yapmıştır.

Mizah dergisini bahane ederek ve İslam’ı kullanarak cinayet işleyenler yanlış yapmıştır. Hadsizlik yapmıştır.

Benim de okuru olduğum gazete, saldırıyı kınamak ve mizah dergisine destek adına seçki yayınladı ve bunu yaparken de değerlerimize saygı duydu. Ama iki köşe yazarı bu karikatürleri köşelerinde paylaşarak yanlış yapmıştır. Hadsizlik yapmıştır. Bu köklü gazete de bu uygulamaya meydan vererek yanlışa ortak olmuştur.

Ama bunların yanı sıra milletvekilinin hadsizliği, siyasal iktidara yaptığı yandaşlığı ile maruf bir diğer gazetenin bu ülkenin kurucusu ile ilgili yaptığı çirkin saldırıyı da belirtmeden geçemeyeceğim.

Siyasette seviye düştükçe, siyasiler seviyesizleştikçe yandaşları da ne yazık ki aynı şekilde seviyesizleşiyor… Ön teker nereye giderse arka teker de oraya gidiyor…

Hiç kimse bu ulusun dini değerlerine hakaret edemez… Hiç kimse bu ulusun ulusal değerlerine hakaret edemez. Hiç kimse kimsenin etnik kimliğini aşağılayamaz, hor göremez.

Kutsal kitabımız, peygamberimiz hepimizin ortak değeridir. Hiç kimsenin tekelinde değildir. Bu değerleri tartışmak veya tartıştırmak da hiç kimsenin haddine değildir.

Bayrağımız, Atatürk’ümüz hepimizin ortak değeridir. Hiç kimsenin tekelinde değildir ve bu değerleri de tartışmak, tartışmaya açmak veya aşağılamak kimsenin haddine değildir.

İster milletvekili olsun, ister başbakan olun, ister cumhurbaşkanı olun… İster gazeteci olun, isterseniz bilim insanı…  Her kim olursanız olun…

Bu ulusun değerleriyle oynamayın…

Bu ulusu değerleri üzerinden bölmeye çalışmayın…

Ve… Haddinizi bilin…  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum