Konya’da küçük çocuğun yüzüne torpil patladı

Konya’da küçük çocuğun yüzüne torpil patladı

Konya’da oyun oynadığı sırada yüzüne torpil patlayan 7 yaşındaki çocuğun gözlerinde hasar meydana geldi. Torpil parçalarının gözlerine saplanması sonucunda talihsiz çocuğun bir gözünde yüzde 70, diğerinde ise yüzde 90 görme kaybı oluştu.

Konya’da oyun oynadığı sırada yüzüne torpil patlayan 7 yaşındaki çocuğun gözlerinde hasar meydana geldi. Torpil parçalarının gözlerine saplanması sonucunda talihsiz çocuğun bir gözünde yüzde 70, diğerinde ise yüzde 90 görme kaybı oluştu. Olay 28 Temmuz akşamında merkez Karatay ilçesi Akabe mahallesinde meydana geldi. Arkadaşları ile oturdukları sitenin bahçesinde oyun oynayan 7 yaşındaki İhsan Arda Alay, bir arkadaşının duvara yerleştirdiği torpile bakmak istedi. Önüne geçtiği sırada torpilin patlaması ile parçalar Arda Alay’ın gözlerine isabet etti. Çevredeki komşularının yardımı ile ailesine haber verilirken küçük çocuk Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürüldü. Yapılan müdahalenin ardından ameliyata alınan talihsiz çocuğun bir gözünde yüzde 70, diğer gözünde ise yüzde 90 görme kaybı oluştu.

couk-3.jpg

SONUCUN NE OLACAĞINI BİLMİYORUZ

İhsan Arda Alay’ın babası Nabi Alay, komşularının haber vermesi üzerine oğlunu kanlar içerisinde gördüğünü ve hemen hastaneye götürdüğünü dile getirerek, oğlunun gözlerinde hasar meydana geldiğini söyledi. Nabi Alay, “Bayramdan iki gün önce sitenin bahçesinde çocuklar oyun oynarken başka bir çocuğun torpil atması sonucu oğlum bakmak istemiş. Torpile bakarken yüzüne patlıyor ve iki gözünde de hasar oluşuyor. Hastaneye götürdük o gece ameliyat oldu, gözünden parça çıkarıldı, bayramın birinci günü de diğer gözünden ameliyat oldu. Şu an gözünün bir tanesi yüzde 10 görüyor, diğer gözü de yüzde 30 görüyor. İlerleyen safhalarda ne olacağı hakkında sonuç verilemiyor, ilerleyen zamanlarda göreceğiz” dedi.

couk-2.jpg

TORPİL SATIŞI YASAKLANSIN

Başkalarının da canın yanmaması için torpil satışlarının yasaklanmasını istediklerini kaydeden baba Nabi Alay, “Bizim hastaneye yattığımız gün bir çocuk daha geldi aynı şekilde torpil patlamış onun iki gözündeki sıkıntısı bizimkinden daha fazlaydı, körlük ihtimali varmış. Anne babaların buna dikkat etmesini istiyorum. Anne babalar, çocuğun hevesi var diye bir torpil, patlayıcı madde almamalı. Satışı yasaklansın, kendisine de, bir başkasına da zarar verebilir, bunun için daha duyarlı olunmasını istiyorum” diye konuştu.

couk-4.jpg

BİZE BAYRAM OLMADI

Baba Nabi Alay, bayramdan iki gün önce yaşadıkları talihsiz olay nedeniyle bayram yaşayamadıklarını, kendileri için bayramın tarifinin çocukları Arda Alay’ın ikinci ameliyatının gerçekleştiği gün olduğunu kaydederek, “Bize bayram olmadı. Benim için bayram çocuğumun ikinci ameliyatını olduğu gün oldu. Çünkü ilk ameliyatını olduğu zaman iki gözü de görmeyecek şekilde şeyler söylendi. Şu an işlerini biraz yapabilecek şekilde görebiliyor, benim bayramım o gündü. Arda şu an için farkında değil. Ne olduğunu, nasıl olduğunun ya da ileride neler yaşayabileceğini bilmediği için şu an hiçbir şey hissedemiyor. Bu ilerleyen zamanlarda çıkacak, belki okul hayatı bile çok zor olacak. İleride pilot olmayı çok istiyordu ama şu süreçte o da zor. Allah büyüktür inşallah daha iyisi olsun diyoruz” şeklinde konuştu. 7 yaşındaki İhsan Arda Alay, bulanık gördüğünü söyleyerek yaşadığı şoku, “Çocuk torpili deliğe soktu, ben önündeydim direkt patladı. Sonra da komşumuz beni buraya kadar getirdi, babam da beni hastaneye götürdü. Şu an bulanık görüyorum” ifadeleri ile anlattı. (Dilhan Dumanoğlu)

couk-1.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum