1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Macaristan'dan Clinton'a tepki
Macaristan'dan Clinton'a tepki

Macaristan'dan Clinton'a tepki

BUDAPEŞTE (AA) - Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, eski ABD Başkanı Bill Clinton'ın Macaristan yönetimini eleştiren açıklamalarına...

A+A-

BUDAPEŞTE (AA) - Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, eski ABD Başkanı Bill Clinton'ın Macaristan yönetimini eleştiren açıklamalarına tepki gösterdi.

Szijjarto, Clinton'ın, ''Polonya ve Macaristan, Amerika Birleşik Devletleri ve Soğuk Savaş olmadan bugün özgür olamazdı. Şimdi demokrasinin karışık bir şey olduğunu savunup Putin benzeri bir yönetim istiyorlar.'' şeklindeki ifadelerine cevap verdi.

Macaristan'daki demokratik yapıya dikkati çeken Szijjarto, ''Bill Clinton da biliyor ki, Macarlar, Macaristan'ın geleceğine demokratik seçimlerle karar veriyorlar. Macarların seçimi Clinton'ın hoşuna gitmeyebilir ama bu, eski ABD başkanının Macarlara bu şekilde hakaret etmesine yeterli sebep değil.'' ifadelerini kullandı.

On binlerce Macarın ülkesinin özgürlüğü için canını verdiğini kaydeden Szijjarto, ''Macar halkının özgürlük mücadelesinin bu şekilde hakir görülmesi kabul edilemez.'' dedi.

HABERE YORUM KAT