1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Mazlumder’den ‘Bilim ve Sanat Vakfı’ tepkisi
Mazlumder’den ‘Bilim ve Sanat Vakfı’ tepkisi

Mazlumder’den ‘Bilim ve Sanat Vakfı’ tepkisi

MAZLUMDER Konya Şube Başkanı Derviş Argun, “Bilim ve Sanat Vakfı’nın yönetimine el konulmasını kınıyor, yanlıştan derhal dönülmesini bekliyoruz” dedi.

A+A-

Argun yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Yükseköğretim Kanunu’na 2016 yılında eklenen Ek 11. maddemin 10. fıkrasına istinaden üniversitenin kurucu vakfı olan Bilim ve Sanat Vakfı’na kayyım atanması sürecinin de başlatıldığını öğrenmiş bulunmaktayız. Bu sürecin hazırlığı kapsamında Vakıflar Genel Müdürlüğünce görevlendirilen 3 kişilik heyet, kayyım atanıncaya kadar vakıf yönetimini devralmıştır. Üniversite bu vakfın asli faaliyeti olmayıp, uzun çalışmaların meyvesi olarak ortaya çıkardığı ürünlerden sadece birisidir. Belli bir toplum kesiminde “üniversite”den çok daha öte anlamları olan ve faaliyet gösterdiği alanda binlerce nitelikli öğrenci yetiştirmiş bir kuruma uygulanan yaptırım, kanuna dayansa da Anayasa’ya ve temel hak ve özgürlüklere aykırı olup açık bir hukuksuzluktur. Üniversiteyi gerekçe göstererek Bilim ve Sanat Vakfı gibi köklü vakıflara yaptırım uygulanması, vakıf kültürünü derinden zedeleyecek ve tamamen yok edecek bir geleneğin başlangıcıdır. Gönüllülüğün esas olduğu vakıf kültüründe isimler de, mekanlar da geçicidir. Bilim ve Sanat Vakfı’nı kuranlar elbette çalışmalarına başka bir isim ve mekânda devam edebilirler, ancak vakıflara siyasi saiklerle yaptırım uygulanması yüzlerce yıllık vakıf kültürünü ve vakfetme düşüncesini zedeleyecek bir uygulama olup asırlara meydan okumuş vakıf kültürünün tehlikede olduğunun işaretidir.”

İLGİLİ KANUN MADDESİ İLGA EDİLMELİDİR

Argun açıklamasının sonunda,”MAZLUMDER olarak, özelde Bilim ve Sanat Vakfı’nın, genelde ise tüm vakıfların her türlü politik tartışmadan uzak tutulması gerektiğini, bu konuda vakıfların da azami gayret göstermesi gerektiği, yüzlerce yıllık vakıf kültürüne kalıcı zarar verecek, örgütlenme ve mülkiyet hakkına aykırı olan bu yanlıştan bir an önce dönülmesi gerektiğini, YÖK Kanunu’nun ilgili maddesinin anayasaya ve temel hak ve özgürlüklere aykırı olduğunu, TBMM’nin harekete geçerek ilgili kanun maddesinin ilgası için çalışma başlatması gerektiğini, hatırlatır, tüm toplum kesimlerini bu yanlışa karşı duyarlılığa davet ederiz” ifadelerini kullandı. Haber Merkezi

 

HABERE YORUM KAT