1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Merkel'in Türkiye ziyareti
Merkel'in Türkiye ziyareti

Merkel'in Türkiye ziyareti

Alman Hükümeti Sözcüsü Seibert: - "Türkiye geçen yıllarda sığınmacılar konusunda büyük çaba harcadı. Şimdi bu yükü paylaşıyor ve sığınmacıların kaderini daha iyi hale getirmeye çalışıyoruz"- "AB-Türkiye arasındaki anlaşmanın yürürlüğe girmesinden sonra Eg

A+A-

BERLİN (AA) - Alman hükümeti, Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılar konusunda bugüne kadar yoğun şekilde çaba harcadığını, Türkiye'nin bu yükünü paylaşmak istediklerini açıkladı

Hükümet sözcüsü Steffen Seibert, Federal Basın Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile AB'den üst düzey yetkililerinin yarın Türkiye'ye yapacakları ziyaret sırasında Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Gaziantep yakınlarındaki bir sığınmacı kampını gezeceklerini söyledi.

Seibert, "Türkiye geçen yıllarda sığınmacılar konusunda büyük çaba harcadı. Şimdi bu yükü paylaşıyor ve sığınmacıların kaderini daha iyi hale getirmeye çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

Ziyaretin ağırlıklı konusunun Türkiye'deki sığınmacılarla ilgili projelerin finansmanı olacağını ifade eden Seibert, Suriyeli sığınmacıların daha onurlu bir şekilde yaşayabilmeleri, korunabilmeleri, aç kalmamaları ve çocuklarının eğitilebilmesi için AB'nin ilk aşamada 3 milyar avro, 2018 yılı sonuna kadar da ilave olarak 3 milyar avro daha vermeyi öngördüğünü hatırlattı.

Liderlerin Gaziantep'de sığınmacı aileler ve çocuklarıyla ilgili olarak hazırlanan bir projeyi de başlatacaklarını kaydeden Seibert, Merkel'in burada sığınmacılarla konuşacağını, Davutoğlu ile de görüşme yapacağını, daha sonra da Gaziantep Üniversitesinde ortak basın toplantısı düzenleneceğini söyledi.

Sığınmacılarla ilgili sorunların giderilmesine yardımcı olmak istediklerini belirten Seibert, "AB-Türkiye arasındaki anlaşmanın yürürlüğe girmesinden sonra Ege Denizi'ndeki insan kaçakçılığı faaliyetleri büyük ölçüde azaldı." dedi.

Bu konuda yapılacak henüz daha çok şey olduğunu, bu nedenle ziyaretin çok anlamlı olduğunu ifade eden Seibert, bir Alman gazetecinin, "Merkel ile birlikte tüm Alman gazetecilerin Türkiye'ye girip giremeyeceğini" sorması üzerine de "Tüm gazetecilerin Başbakan ile birlikte Türkiye'ye gireceklerinden ve Başbakan ile birlikte Türkiye'den ayrılacaklarından emin olabilirsiniz." ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT