Mobilya sektörü 2020'ye hızlı girecek

Mobilya sektörü 2020'ye hızlı girecek

Mobilya sektöründe beklenen KDV indiriminin gerçekleşmesinin ardından, Konya Mobilyacılar Odası Başkanı Mehmet Günabş, “KDV indirimi müjdesiyle, mobilya sektörü 2020 yılına hızlı bir giriş yapacak” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Çanakkale’de iş insanlarıyla bir araya geldiği toplantıda yaptığı açıklamada, mobilyadaki KDV oranının yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüldüğünü dile getirdi. Yapılan bu indirimin piyasadaki durgunluğu bitireceğine değinen Konya Mobilyacılar Odası Başkanı Mehmet Günabş, önceki yıllarda mobilya sektörünün zor bir dönemden geçtiğini kaydetti.

2 YILLIK DURGUNLUK SONA ERECEK

Mobilyacı esnafının geçtiğimiz 2 yılda hammadde zamları ve piyasadaki durgunluk sebebiyle satış yapamadığını dile getiren Başkan Günabş, KDV indirimi ile derin bir nefes alacaklarını ifade etti. Günbaş, indirimin satışlara olumlu yansıyacağını belirterek, “Mobilyacı esnafı olarak piyasalardaki durgunluk ve hammadde artışları sebebi ile zor bir yıl geçirmemizin ardından bu indirimi olumlu bulduk. Ancak bizler hammaddenin tamamında KDV’nin yüzde 8’e indirilmesini, alış ve satıştaki farkında aradan kalkmasını istiyoruz. İndirim müjdesi ile beraber sektörümüz 2020 yılına hızlı bir giriş yapıyor. Yapılamayan satışlar bu yıl daha hızlı gerçekleşecek. Piyasaların normal haline döneceğine inanıyor” dedi.

‘İNDİRİM KALICI HALE GETİRİLMELİ’

KDV indiriminin sadece satışlara yansıması değil aynı zamanda ekonomiye de sunulan bir katma değer olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Günbaş, “Yapılan indirime bağlı olarak istihdamın artırılması açısından da değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle indirimin sektörün kayıt altına alınması açısından çok önemli bir kazanım sağlayacağını söyleyebiliriz. Özellikle son dönemde dünyanın dört bir yanına üretim yaparak ciddi bir ihracat hacmi yaratan sektörümüzün büyümesine pozitif bir etki sağlayacak. Bu açıdan bakıldığında indirimin kalıcı hale getirilmesi, sektörümüzün dünyadaki vitrinine de artı değer katacak” diye konuştu.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.