1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Nekbe'nin 68'inci yılı
Nekbe'nin 68'inci yılı

Nekbe'nin 68'inci yılı

Hamas Siyasi Büro Başkanı Meşal:- "İsrail'in hayali meşruiyetini tanımıyoruz"

A+A-

GAZZE (AA) - Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, İsrail devletinin meşruiyetini tanımadıklarını belirtti.

Nekbe'nin (Büyük felaket) 68. yılı münasebetiyle Gazze'de düzenlenen programa video konferans aracılığıyla katılan Meşal, işgal yönetiminin meşruiyeti olmadığını vurgulayarak, "İsrail'in hayali meşruiyetini tanımıyoruz." dedi.

Hamas lideri Meşal, "stratejik bir seçim" şeklinde nitelendirdiği direnişin, tüm Filistin topraklarının özgürleşmesi ve gerçek anlamda egemen bir Filistin devletinin kurulması için mili ve dini görev olduğunu ifade etti.

Hiç kimsenin Filistin davasında "toprakların veya halkın bir kısmından" feragat etmeye hakkı olmadığını kaydeden Meşal, başta Filistinli mültecilerin geri dönüşlerinin sağlanması olmak üzere tüm kırmızı çizgilerin korunması için Filistin iç barışının gerçekleşmesi gerektiğini vurguladı.

Öte yandan programda konuşan diğer Filistinli yönetici ve önde gelen isimler de Filistin'deki bölünmüşlük ve İsrail'e karşı direniş konularını gündeme getirdi.

Hamas yöneticilerinden Mahmud ez-Zehhar, "İslami mukaddesatlarımıza dokunulmasına izin vermeyeceğimizi yineliyoruz." dedi. Zehhar, 1948'de yurtlarından çıkarılan tüm Filistinlilerin topraklarına geri dönme hayali gerçekleşene kadar inançlarının değişmeyeceğini ifade etti.

Filistin Meclisi Başkan Yardımcısı Ahmed Bahr "Birlik sağlanmadan Filistin'in özgürleşmesi mümkün değil." derken, eski Latin Kilisesi Papazı Manuel Musellem de video konferans üzerinden yaptığı konuşmasında, "Filistin ve mukaddesatlarımız kırmızı çizgilerimizdir ve onlardan vazgeçmeyeceğiz. Özgürlük, direniş olmadan müzakerelerle mümkün değil." ifadelerini kullandı.

Filistinliler, 14 Mayıs 1948'de İsrail'in işgal ettiği Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlilerin zorunlu göçe tabi tutulması nedeniyle 15 Mayıs'ı Nekbe (Büyük felaket) olarak anıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT