1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Roket mermileri sığınmacıların yine hayallerini çaldı
Roket mermileri sığınmacıların yine hayallerini çaldı

Roket mermileri sığınmacıların yine hayallerini çaldı

Suriye'deki iç savaşta eşlerini, babalarını, çocuklarını ve yuvalarını kaybeden sığınmacı dul kadınlar ve yetim çocuklar, Suriye'den atılan roket mermisinin Kilis'te kaldıkları barınmaevine isabet etmesi nedeniyle ikinci kez yuvasız kalmanın hüznünü yaşıy

A+A-

KİLİS (AA) - İZZET MAZI - Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle eşlerini, babalarını, çocuklarını ve yuvalarını kaybeden sığınmacı dul kadınlar ve yetim çocuklar, Kilis'te kaldıkları barınmaevine Suriye'den atılan roket mermisinin isabet etmesiyle ikinci kez yuvalarını kaybetmenin acısını yaşıyor.

Fatih Sultan Mehmet Derneğince savaşta eşlerini kaybeden kadınlar ile yetim çocuklar için kurulan bakımevine geçtiğimiz günlerde Suriye'den atılan roket mermisinin isabet etmesi sonucu 4 yetim çocuk hayatını kaybetmişti.

Saldırının ardından bakımevinin kullanılamaz hale gelmesiyle burada yaşayan 45 Suriyeli kadın ve çocuk, bir kez daha mağdur oldu. Bakımevinden ayrılarak yakınlarının yanına yerleşen sığınmacı kadın ve çocuklar, sabırsızlıkla bakımevinin yeniden inşa edileceği günü bekliyor.

- "Onları kesinlikle sahipsiz bırakmayacağız"

AA muhabirine açıklama yapan Dernek Başkan Yardımcısı Abdulgani Şevağ, Suriye'den atılan roket mermisinin isabet etmesi nedeniyle dul ve yetimler için kurdukları binanın harap olduğunu belirtti.

Kullanılamaz hale gelen binanın yerine yenisinin yapılması için çalışma başlattıklarını ifade eden Şevağ, şöyle devam etti:

"Saldırının ardından 3 çocuğunu kaybeden kadının yaşadığı yer de harap olmuş durumda. Dernek olarak kendilerine başka bir ev bulacağız. Tekrar rahat bir şekilde hayatlarını sürdürsünler diye aileleri oraya yerleştireceğiz. Bu konuda onlara yardımcı olacağız. Bu anlamda bize yardımcı olmak isteyen vatandaşlar varsa derneğimize başvurabilir. Bizler bu ailelerle kardeş gibiyiz. Yaklaşık 1 yıldır birlikteyiz. Onları kesinlikle sahipsiz bırakmayacak, ne ihtiyaçları varsa yardımcı olacağız."

- "Her gün Allah'a dua ediyorum"

Ülkelerindeki iç savaşta köylerinin bombalanmasının ardından çocuklarını korumak için eşini ülkesinde bırakarak yaklaşık 4 yıl önce Türkiye'ye sığındığını anlatan 5 çocuk annesi Visal Muhammed, yaklaşık 1,5 yıl önce eşi ve ağabeyini savaşa kurban verdiğini söyledi.

Yaklaşık 8 ay önce dul kadınlar ve yetim çocuklar için kurulan Kilis'teki bakımevine yerleştiklerini aktaran Muhammed, burada her türlü ihtiyaçlarının karşılandığını dile getirdi.

Saldırının olduğu gün çocuklarını bırakıp işe gittiğini aktaran Muhammed, "Türk, Arap fark etmiyor, hepimiz Müslümanız. Türkiye'ye isabet eden roket saldırılarını biz kendimizden biliyoruz. Onun acısını yaşıyoruz. Allah'tan dileğim, Suriye'nin güvenliği bir an önce normale dönsün ve tekrar ülkemize dönelim. Bunun için Allah'a her gün dua ediyorum. Türklere ayrıca dua ediyorum." dedi.

Büşra Muhammed de roket mermisi düştüğünde evin giriş katında olduğunu, o gün korkudan sesinin kısıldığını ve halen konuşmakta güçlük çektiğini vurguladı.

- "Dernekte aile gibiydik"

Bakımevinde kalan kadınlardan Mono Garip ise binaya roket mermisi düşmeden 1 saat önce yeğenini de alarak dışarıya çıktığını belirtti.

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle kaybettikleri huzuru 3 yıl sonra Türkiye'de bulduklarına işaret eden Garip, "Dernekte bir aile ortamında yaşıyorduk ancak bombardıman sonrası hepimiz dağıldık. Evsiz kaldık. Üzerimize gelen roketler nedeniyle suçsuz çocuklar hayatını kaybetti. Olanlara ilk önce inanamadım ancak gerçekten dehşet verici bir görüntü." diye konuştu.

- Kızını kaybetti, tek tesellisi oğlu oldu

Meryem Ahmed de roket mermisinin düştüğü sırada evde anne olarak sadece kendisinin bulunduğunu aktardı. Büyük bir ses duyduğunu ve üst kata çıktığında kızının öldüğünü fark ettiğini anlatan Ahmed, tek tesellisinin olaydan hafif yaralı olarak kurtulan 8 yaşındaki oğlu Abdullah olduğunu söyledi.

Saldırıdan yaralı olarak kurtulan 8 yaşındaki Abdullah Ahmed ise arkadaşlarını çağırmak için üst kata çıktığını, o sırada roket mermisi düştüğünü belirterek "Düşen arkadaşlarımı çıkarmak istedim ve bağırdım. Ondan sonra birileri geldi ve bizi oradan kurtarıp hastaneye götürdü. Ablam Yasmin ve üç arkadaşım yukarıdaydı, onlar şehit oldu." dedi.

Roket mermileri sığınmacıların yine hayallerini çaldı

Roket mermileri sığınmacıların yine hayallerini çaldı

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT