1. YAZARLAR

  2. Abdullah Yıldırım

  3. Seçimin havası…
Abdullah Yıldırım

Abdullah Yıldırım

Yazarın Tüm Yazıları >

Seçimin havası…

A+A-

7 Haziran seçimlerine, çok az kaldı ama seçimin havası hiç yok. Partilerin genel seçime, hazırlıklı gibi görünmelerine rağmen, hiç hazırlıkları da yok, ilgi ve alaka en alt seviyede. Konya'da, diğer genel seçimlere göre, heyecan olmadığı gibi, kimin ne söylediğini dinleyende yok. Bunun bir nedeni de, partilerin adaylarının, son derece sönük olmalarıdır. AKP, metal yorgunluğuna girmiştir, son aday tanıtımı başarısız ve heyecansızdır. Birçok AKP"li, adayları tanıyamamaktadır, tepeden gelen adaylarla bu kadar olur, şunu hemen belirtelim ki, AKP bu seçimde, 11 vekilliği alması mümkün değildir. Kurucu genel başkanın hatırına ve Konyalı olan Sayın Başbakanın hatırına oy alacaktır, ama adayların şahsi oyu göründüğü kadarı ile hiç yoktur...

MHP ise, Türk milliyetçiliğinin kurucusu Alparslan Türkeş’in, attığı sağlam mayanın ve yetiştirdiği ülkücülerin mirasını yemeye devam etmektedir. Adaylar içinde parlayan yıldız burada da maalesef yoktur. Ama, yine de MHP çok büyük bir ihtimalle, milletvekili sayısını artıracaktır.

CHP ön seçim yaptı, bunun faydasını görecektir tahmin ediyorum ama, yine de CHP'nin Konya’da alacağı oy sınırlı olacaktır. Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’nun, emeklilere iki maaş tutmuşa benziyor.

O zaman, Konya’da oyların artırıp azalması, adaylardan çok, partilerin genel politikası ile ilgilidir. Ülke çapında, yapılacak mitinglerle, partilerin oyu genel oyu etkileyecektir.

Peki neden, seçimin havası kaçtı, kimse heyecan duymuyor? Çünkü Türkiye gibi gündemin bu kadar hızlı değiştiği bir ülkede, yaklaşık 12 yıldır, iktidar partisi ve muhalefet değişmeyince, seçimlerin heyecanı kaçmıştır.

Partilerin, özellikle sağ ve milliyetçi büyük partilerin ön seçim yapmaması ve milletvekili adaylıklarının, en tepedeki yöneticilerle, ikili ilişkiler kurularak veya değişik kanallardan baskı yapılarak belirlenmesi, siyasete ilgiyi hızla azaltmıştır, partiler küskünlerin sayısını artırmıştır...

AKP'nin, CHP'nin ve adını sıkça değiştiren HDP'nin ermeni adayları seçilecek yerlere koyması ise anlaşılamaz bir durumdur. Hadi HDP, Türk adına bile tahammül edemeyen, bölücülükten tescilli adayları gösteriyor... AKP ve CHP neyi amaçlıyorlar çözemiyoruz, iki buçuk milyon nüfuslu Ermenistan’ın etkisi olsa ne olacak, olmasa ne olacak?

Türkiye’de, bu seçimleri ekonomiyi iyi anlatan kazanacaktır. İşsizlik oranı inanılmaz artmıştır, milyonlarca genç iş aramakta, çoğu ise umudunu kesmiştir. Bu ülkede, atanamayan öğretmenlerin dışında, milyonlarca genç, üniversiteleri bitirmiş iş aramaktadır. Nedense, diğer meslek guruplarının sesi bile çıkmamakta. Varsa yoksa atanamayan öğretmenlerde bıkmış durumdadırlar.

Ülke kalkınıyor mu, kalkınmıyor mu bilmiyoruz ama inanılmaz bir gelir adaletsizliği Türkiye’yi kavurmaktadır. Konya’da, bir milyon iki yüz elli bine daireler satılmakta, eski para ile bir trilyon ikiyüzellibin, sadece bir daireye verilen para. Diğer tarafta ise asgari ücretli bir işe girebilmek için sıra bekleyen milyonlarca genç, bu iş böyle olmaz...

Türk devlet töresinde, bilge kağandan beri, önce aş, sonra iş imkanını budununa 'yani milletine'   vermezseniz sıkıntı olur. Milyonlarca Suriyelinin, getirilip gururla 5 milyar dolar bunlara para harcadık derseniz, önce iş arayan gençlere büyük haksızlık yapmış olursunuz, sonra bunlardan hoşnut olmayan ve ülkede bunların hepsi kalacak gözüyle bakan millete büyük haksızlık olur.

Türkiye’de yaşayan insanlar, yani Türkler, Dünya mutluluk sıralamasında 76'ncı sırada çıkmıştır. Bu durumda bazen görünenle, görünmeyenin farklı olduğunu göstermektedir. Alış veriş merkezlerindeki mutlu Hollandalılar, bazen insanı yanıltabilir...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT