1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Srebrenitsa anneleri Jeremic'in adaylığına karşı
Srebrenitsa anneleri Jeremic'in adaylığına karşı

Srebrenitsa anneleri Jeremic'in adaylığına karşı

Srebrenitsa ve Zepa Anneleri Derneği ile Soykırım Tanıkları ve Mağdurları Derneği, eski Sırbistan Dışişleri Bakanı Jeremic'in BM Genel Sekreterliği'ne aday gösterilmesine karşı olduklarını bildirdi

A+A-

SARAYBOSNA (AA) - Bosna Hersek'teki Srebrenitsa ve Zepa Anneleri Derneği ile Soykırım Tanıkları ve Mağdurları Derneği, bir dönem Sırbistan Dışişleri Bakanı ve BM Genel Kurulu Dönem Başkanı olarak da görev yapan Vuk Jeremic'in BM Genel Sekreterliği'ne aday gösterilmesine tepki gösterdi.

Srebrenitsalı kurban yakınları, BM Genel Kurulu ve BM Güvenlik Konseyi'nde görevli büyükelçilere gönderdikleri mektupta, başta Bosna'daki savaş mağdurları olmak üzere ülkedeki birçok vatandaşın Jeremic'in adaylığına karşı olduğunu ifade etti.

Mektupta, "Jeremic'in, daha önce birkaç kez diplomatik krize neden olduğunu hatırlatmak isteriz. Kendileri, New York'ta gerçekleşen ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikolic'in hitap ettiği BM oturumunda Bosnalı savaş mağdurlarını salondan dışarı çıkartmıştı." ifadelerine yer verildi.

BM Genel Sekreterliği için Jeremic'i aday gösteren Sırbistan'ın da Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesince (ICTY) soykırıma engel olmamak ve soykırımı gerçekleştirenleri cezalandırmamakla ithaf edildiğine dikkati çeken kurban yakınları, Jeremic'in BM Genel Sekreterliğine seçilmesinin Sırbistan'ı ödüllendirmek anlamına geldiğini vurguladı.

BM Genel Sekreterliği görevinin uzun yıllar demokrasi ve insan hakları için mücadele eden ülkelerin adaylarına verilmesi gerektiği ifade eden Srebrenitsalı savaş mağdurları ve kurban yakınları, Jeremic'in BM Genel Kurulu Dönem Başkanlığı da sıfatını kötüye kullandığını savundu.

Kurban yakınları ayrıca, Jeremic'in dönem başkanlığı döneminde Ortodoks Noeli dolayısıyla BM Genel Kurulu'nda düzenlediği özel oturumda Viva Vox isimli müzik korosuna Drina Marşı'nı seslendirdiğini anımsatarak, "Bu marş, Bosna'daki savaş mağdurları için, en sevdiklerini kaybettikleri kanlı saldırıların sembolüdür." ifadelerini kullandı.

Mektupta son olarak Jeremic'in BM tarafından da "soykırım" olarak nitelendirilen Srebrenitsa soykırımını inkar ettiği vurgulanırken, "Bir başka ifadeyle Jeremic, kararlarına saygı duymadığı bir kurumu yönetmek istemektedir." denildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT