1. YAZARLAR

  2. İlker Kırnaz

  3. Atanın ve Tutanın Olmayınca…
İlker Kırnaz

İlker Kırnaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Atanın ve Tutanın Olmayınca…

A+A-

            Lige iki beraberlikle başlayan Konyaspor, kendi sahasında formsuz G.Saray’a 4-1 mağlup oldu. Skor yıkıcı olsa da oyunun genelinde başa baş bir futbol ortaya koyduğumuzu ancak iş bitirici olmamız gereken bölgede yetersiz kaldığımız için bal yapmayan arıyı oynadığımızı da belirtmek gerekiyor.

                Karşılaşmaya daha çok rakibi durdurmayı amaçlayan bir kadroyla çıkan Aykut Kocaman orta alanda Volkan, Vedat ve Ali Çamdalı ile oyunu sertleştirerek rakibin etkili pas yapabilen oyuncuları olan Melo ve Selçuk’u durdurmayı hedefledi. Sivasspor karşılaşmasında orta alanda ciddi sürklase olan G.Saray’a karşı bu bölgede üstünlük kurmayı hedefleyerek topun bizde kalmasını amaçladı. Bunda ilk 15 20 dakika harici aslında başarılı olduğunu da söyleyebiliriz. Ancak bu oyuncularımız kazanılan topları olumlu kullanabilecek oyuncular olmayınca topa sahip olan ancak etkili olamayan, pozisyona giremeyen bir ekip görüntüsü verdik. Meha’nın enfes frikik golü sonrasında riskleri alması gereken takım konuk ekip G.Saray olacaktı. Ancak ilk goldeki gibi yine adeta aydan gelen ortayı yumruklamaya çalışan ama onu da yapamayan Kaya’nın rakibe hediyesiyle soyunma odasına mağlup girdik. Karşılaşmanın ikinci yarısında yine topa sahip olan ancak birkaç şut dışında rakip kalede etkili olamayan Konyaspor, rakibin son yarım saat 10 kişi oynamasını da bu yırtıcılık eksikliğinden dolayı değerlendiremedi. Son dakikalarda da yine Kaya’nın kapattığı köşeden yediği 3. gol tüm gardımızı düşürdü. Aykut hocanın önce rakibi durdurma amaçlı olarak 3 kesici orta saha ile oyuna başlamasını anlayabiliyorum ancak geri dönemeyen ve disiplinsiz bir orta sahaya sahip olan G.Saray karşısında en azından ikinci yarıya başlarken bir ya da iki hamle yapmalıydı diye düşünüyorum. Hem formsuz hem de hazır olmayan oyunculardan kurulu G.Saray’ın, cumartesi akşamki oyununu da baz aldığımızda sahadan 4-1 galip ayrılması tamamen kişisel oyuncu hatalarımız ve cesaret eksikliğimiz ile izah edilebilir.

                Maç sonrası Ahmet Şan ideal kadromuzun bu olmadığını ama teknik heyetin tercihinin bu olduğunu söyleyerek bir nevi Aykut Kocaman’a gönderme yaptı. Zaten yönetim içinde kaynayan bir kazan olduğu herkesin malumu durumunda. Bugün yapılacak olan yönetim kurulu toplantısı bu anlamda çok önemli. Ahmet Şan’dan ricam dönem dönem hatalar yapıyor olsa da Aykut Kocaman’a sahip çıkmasıdır. Ligin ilk haftaları olması nedeniyle aslında alınan bu mağlubiyetler ilerleyen haftalarda bize avantaj getirebilir. Transfer dönemi bitmeden hala eksik olan ve yukarıda belirttiğimiz mevkilere takviye yapılabilir. Kaleci konusunda Mario Felgueiras’a inancım sonsuz ve bir şans verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Serkan ile iyi bir rekabete girerlerse bu bölgede de sıkıntımız aşılabilir. Konyaspor taraftarlarının da sabırlı olması gerekiyor. Aykut Kocaman’ın oyun sistemi konusunda rahatsızlık duyuyorlar belki ama bu sistemin özü rakip sahada pas yaparak ve topa sahip olarak oyuna hükmetmek. Şuan bunu yapamıyoruz belki ama birkaç hafta sonra çok daha iyi bir Konyaspor izleyeceğimizden hiç şüphem yok…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

1 Yorum