Bir Fahri Trafik Müfettişini Dinlerken

Hafta sonu mesleğine ve kişiliğine büyük saygı duyduğum bir abimizle görüşüyorduk. Laf döndü dolaştı bizim, “Fahri müfettişlerin ceza yazmaları ile ilgili hem de bir yılda toplam 26 bin küsur ceza yazmaları ile ilgili” yazımıza geldi.

Çünkü bize göre bu çok büyük bir rakam idi.

Abimiz sohbetimiz devam ederken sordu, “Uğur Bey, sizi sürekli takip ediyorum. Bir tramvaydasınız, bir Türbe önünde. Hem direksiyondasınız, hem de yaya. Ve yine sizi yazılarınızla konuşmalarınızla takip ederken görüyorum ki, şehrin ulaşımdan da, trafiğinden de şikâyetçisiniz”…

Hemen sazan gibi atladım, “Evet abi hem de çok şikâyetçiyim. Bu at bu arabayı artık çekmiyor. Ama kimse de bu işin üstüne gitmiyor. Olan yine vatandaşa oluyor. Bu yüzden de ulaşımda çektiklerimden dolayı bu işin sorumlularına maddi manevi kimseye hakkımı helal etmiyorum.”

Abimiz yine o sakin hali ile sordu, “Peki siz fahri trafik müfettişi olsanız trafikte günde kaç kişiye ceza keserseniz?”

Yine sazan gibi atlıyorum. “ En az üç tane, beş tane yazarım abi.”

Abimiz devam ediyor. “Uğur Bey Konya’da diyelim ki 900 fahri trafik müfettişi var. Bunlar bir günde bir tane ceza tutanağı kesseler. Ayda 27 bin ceza tutanağı yapar.

Bir müfettiş ay boyunca iki kez ceza yazsa 900 müfettiş var yılda yine 20 bin küsur ceza yapar.” dedikten sonra devam ediyordu, “Belki bilmiyorsunuz ama ben de fahri trafik müfettişiyim. Bugüne kadar hiç kimseye direksiyonda telefonla konuşuyor diye ceza tutanağı düzenlemedim. Tek yönlü yolda ters yoldan gelene, kırmızı ışıkta geçene yazsanız zaten bu rakam çoktan aşılıyor. Hem siz biliyor musunuz Emniyet teşkilatı bizim hassasiyetimiz ve duyarlılığımıza teşekkür ediyor”…

IŞIKLARDA AMBULANSLARA YOL VERMEK  

Trafikten söz etmişken Fatih Mehmet Özütemiz Bey’in aşağıdaki notunu da paylaşmak isterim, “Merhaba abi şu ambülansa ışıkta beklerken yol vermeyle ilgi bir haber yapsan. İnsanlar yol vermek yerine kendilerine fırsat kolluyorlar herkes sağa yanaşmak yerine, yoluna devam etmeyi tercih ediyor. Akıllarınca da yol verdiklerini zannediyorlar”…

GÜLVEZİR KORKMAZ’A BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN

Pazar günü yaşanan üzücü trafik kazasında genç yaşta, dahası ömrünün baharında hayatını kaybeden AK Parti Selçuklu Gençlik Kolları üyesi Talha Bayrakçı toprağa verildi. Bu vesile ile Talha’ya Allah’tan rahmet dilerken ailesine de sabır temenni ediyoruz. Bu arada aynı kazada yaralanan iş ve spor adamı dostumuz Gülvezir Korkmaz ile Rafet Baştürk, Burak Temuçin ve Cevdet Yatar’a büyük geçmiş olsun diyoruz.

GÜNÜN OKKALI SÖZÜ

Elmas bir gözdür yürek. Ve çizilmeye görsün bir kere, artık hep sedefsi bir yırtıkla bakacaktır cümle aleme.

NE ZAMAN ADAM OLURUZ?

Ticari hayatta verilen randevulara ve sözlere sadık kaldığımız zaman ADAM oluruz

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum