1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. "Emekliye ayrılan" eğitim uçağı traktör ile çekildi
"Emekliye ayrılan" eğitim uçağı traktör ile çekildi

"Emekliye ayrılan" eğitim uçağı traktör ile çekildi

Eskişehir'de Anadolu Üniversitesinde uzun yıllar eğitim için kullanılan ve filodan çıkarılan "Antonov AN2" tipi uçak, Havacılık Parkı'nda sergilenecek- Uçağın kampüsten parka traktör ile çekilmesi dolayısıyla 7 kilometrelik güzergah trafiğe kapatıldı

A+A-

ESKİŞEHİR (AA) - ERGÜN HAKTANIYAN - Eskişehir'de Anadolu Üniversitesi (AÜ) tarafından 26 yıl önce eğitim için Polonya'dan alınan, zamanla uçuş standartlarına uymadığı için kullanılmayan eğitim uçağı, sergileneceği Havacılık Parkı'na traktör ile çekilerek taşındı.

Uzun süredir AÜ İki Eylül Kampüsü'ndeki Havacılık Uzay Bilimleri Fakültesi yakınında hangar apronunun önünde duran uçak, 7 kişilik ekip tarafından özel halat ile traktörün arkasına bağlandı.

Uçak, trafiğin aksamaması için gece yarısı 7 kilometre uzaklıktaki Ankara-Bursa karayolunda bulunan Havacılık Parkı'na götürüldü.

- Vatandaşlar ilgi gösterdi

Uçağın traktör ile çekilmesi, vatandaşlar tarafından ilgi ile karşılandı. Bazı vatandaşlar araçlarından inerek uçağın önünde fotoğraf çektirdi.

AÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi ve Havacılık Parkı Müdürü Doç. Dr. Ender Gerede, AA muhabirine yaptığı açıklamada, parka taşınan " Antonov AN2" tipi uçağın 1990 yılında Polonya'dan eğitim amacıyla alındığını söyledi.

Uçağın Türkiye'de binlerce havacılık tutkununun yetişmesinde rol oynadığını anlatan Gerede, "Özellikle de paraşütçülerin yetişmesinde, zirai ilaçlamada, ormanlardaki zararlılar ile mücadelede Türk Hava Kurumu tarafından yoğun bir şekilde kullanıldı. Anadolu Üniversitesi de bu uçağı 26 sene önce filosuna katmıştı ancak fakülte teknolojik gelişmeler ve uçuş eğitimindeki uluslararası standartlar nedeniyle başka tür uçakların kullanımına eğilmek zorunda kaldı ve filodan çıkarıldı." dedi.

Gerede, kullanılmadığı için uzun süredir kampüs içinde bekleyen uçağın 1 yıl önce Havacılık Parkı'na taşınması kararı alındığını belirtti.

- "Uçağın sökülmesi bir buçuk gün sürdü"

Taşıma planı çerçevesinde 7 kişilik bir ekibin yoğun bir çalışma gerçekleştirdiğini aktaran Gerede, şu bilgileri aktardı:

"Önce taşıma ile ilgili yol analizi yapıldı, güzergah belirlendi. Uçağın sökülmesi bir buçuk gün sürdü. Trafik polislerinin yoğun güvenlik önlemi altında kazasız belasız bir şekilde getirdik. Biz de kendimize düşen emniyet önlemlerinin hepsini aldık öncesinde. Yaptığımız plan tıkır tıkır işledi diyebilirim. Uçağın şimdi 4 kanadının ve kuyruğunun takılması kaldı. Onu da vinç yardımıyla takacağız. Uçağın bulunduğu yeri de tesadüfen belirlemedik. 'Neresi omalı?' diye uzun bir süre çalıştık. Çevre yolunun kenarına koyduk ve etrafını da güzel bir şekilde aydınlatacağız. 'Antonov AN2' uçağı, tutkunları ile buluşmaya hazır. Yarından itibaren ziyaretçileri ve tutkunları gelir, bu uçağı koklarlar, dokunurlar ve uçakla mutlu buluşmalar yaşarlar."

Gerede, parktaki uçak sayısının "Antonov AN2" ile 18'e çıkacağını sözlerine ekledi.


HABERE YORUM KAT