Muhammed Ali Okutan

Muhammed Ali Okutan

Haber

Haber

Bismillâhirrahmânirrahim.

Allah Teâlâ ve Tekkades hazretleri Kur’an-ı Kerimde şöyle buyurmaktadır; "Ey iman edenler, eğer fasıkın biri size bir haber getirirse, onun içyüzünü araştırın. Yoksa bilmeden bir kavme sataşırsınız da sonra yaptığınıza pişman olursunuz." (Hucurat Suresi 6. Ayet)

Bu Ayet-i Kerimenin nüzul sebebi şudur: Peygamber (s.a.v.) Velid bin Ukbe'yi Beni Mustalik kabilesine zekât memuru olarak gönderir. Kabilenin ileri gelenleri Resulullah (asm)'ın elçisine hürmet ve tazimde bulunmak için topluca karşılamak isterler. Velid, onların toplu halde kendisine doğru geldiğini görünce "Bunlar beni öldürmeye geliyorlar." diyerek kaçar. Çünkü Velid'le onlar arasında cahiliye döneminde bir düşmanlık vardı. Velid, Beni Mustalik kabilesinin niyetini anlamadan o düşmanlığı bahane ederek kaçmıştır. Dönünce Allah Resulü (s.a.v.) durumu sorar o da “Ey Allah'ın Resulü, onlar beni zekâttan men ettiler ve hepsi silahlanıp beni öldürmek istediler, ben de aralarından kaçtım." der.

Bu acı haberi duyan Efendimiz Aeyhisselatü Vesselam onların üzerine bir ordu göndermeyi düşünür. Onlar bu haberi alınca kabilenin ileri gelenlerinden bir heyet derhal durumu bildirmek için Efendimiz Aleyhisselatü Vesselama gelir ve "Ey Allah'ın Resulü, biz senin memurunu zekâttan men etmedik. Onun geldiğini öğrenince hürmet ve tazim etmek için toplanıp yanına gidiyorduk, bizi görünce hemen kaçtı, biz niçin kaçtığını anlamadık." derler ve gerçeği ortaya koyarlar. Velid'in yanlış beyanda bulunması Allah Resulünü Aleyhisselatü Vesselamı üzer.

Bu yaşanan hadisenin sonun da yazının başında geçen Ayet-i Kerime nazil olur. Bu Ayet-i Kerime bugün biz Müslümanlara çok dersler vermektedir. Bugün bizler bilgi çağında yaşamaktayız. Gün içerisinde yüzlerce haber ve bilgiye birkaç tuşla hemen ulaşabilmekteyiz.

Bu şekilde bilgiye hızlı ulaşma işi bizlerde birçok hassasiyeti ortadan kaldırmıştır. Artık haber doğruluğu araştırma ya da haberi kimin yaptığını araştırma hassasiyetimiz kalmamıştır. Sonuç olarak bu hassasiyetin kalmaması insanlara iftira atmamıza haklarında yanlış bilgi edinmemize sebep olmuştur.

Rahmetli Malcolm X(Mâlik eş-Şahbâz)’in "Eğer dikkat etmezseniz medya, mazlumlardan nefret etmenize ve zalimleri sevmenize sebep olur.” Sözü bu Hucurat Suresi 6. Ayet-i kerimeye güncel bir tefsir niteliğindedir. Bugün medya, gazete, dergiler ve sosyal medya platformları bize kim iyi güzel diyorsa onu kabul ediyoruz, kim kötü çirkin diyorsa onu kabul ediyoruz.

Sonuç olarak biz Müslümanların üzerine düşün Allah Teâlâ ve Tekaddes Hazretlerinin ipi olan Yüce Kitabımıza sarılmaktır. Onun emri de açık ve ortadadır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Muhammed Ali Okutan Arşivi
SON YAZILAR