Muzaffer Kırmacı

Muzaffer Kırmacı

“HACİVAT ZAMPARALIK YAPAR…”

Güçlü olmak yetmez.

            Güçlüyseniz, adaletli de olacaksınız.

            Güç ve adalet. Bu iki kavram birbirine o kadar yakışıyor ki.

            Güçlüyseniz, adaletli olmadığınız zaman otoriterleşmeye başlarsınız. Diktatörlüğe kapı aralarsınız.

            Adaletli olsanız, ama gücünüz yoksa aciz olursunuz. Sizi kimse dıngırığına bile takmaz.

            Hem güçlü, hem de adaletli olursanız toplumun tüm katmanları mutludur, huzurludur, sizden razıdır.

            Öyleyse ey güç sahipleri.

            Kontrolsüz güç güç değildir.

            Gücünüzü adaletli bir şekilde kullanın.

            On tane zabıta, kağıt toplayan bir vatandaşı aralarına almışlar, meydan dayağı atıyorlar. Kağıt toplayanın ne suçu varmış sormuyorum bile.

            İşletme ruhsatı olmayan bir dükkanı zabıtalar mühürlemişler. Dükkan sahibi ağlıyor. “Evime nasıl ekmek götüreceğim” diyor. Borçlarını nasıl ödeyeceğinin derdinde.

            Simitçi çocuğun simitlerini müsadere etmişler, çocuk kendisini yerden yere atıyor. Belki okul harçlığını çıkarıyordu, belki de kardeşlerine ekmek götürecekti.

            Televizyonda veya sosyal medyada bu anlattıklarımı sizler de görmüşsünüzdür. Belli bazı çevreler son zamanlarda bu gibi görüntüleri, haberleri sıklıkla servis ediyorlar. Amaçları belli.

            “Amaçları belli” diyerek savunmaya geçecek değiliz elbette.

            Yapılan yanlış. Ekmek derdinde olan insanlara daha şefkatli, daha merhametli yaklaşmak gerek. Onlara güç gösterisinde bulunmak sorunları çözmüyor. Aç mideleri doyurmuyor. Dedik ya. Güçlüyseniz adaletli de olacaksınız.

            En tepeden en aşağısına kadar yapılan hataların, yanlışların faturası Erdoğan’a kesiliyor. Kimileri de zaten bu yanlışlarda bunun için ısrar ediyor. Bu olumsuzlukları servis eden, paylaşanların da niyeti zaten o.

            Art niyetlileri anladık da, AK Partili belediyelerde de bu ve benzeri yanlışlar var. Gücünün esiri olmuş yöneticiler var. Adaletsizliğe seyirci kalan başkanlar var. Sanıyorlar ki, o güç ellerinden hiç gitmeyecek.

            Erdoğan’ın sırtındaki yükün ağırlığını ben hissediyorum. Ödülünü Allah’tan beklemese, o yüke omuz verilmez. Dünyalık için de o kadar sıkıntı çekilmez.

            Öyleyse akıllı olun da zamparalığınızın faturasını Erdoğan’a kesmeyin.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.