Ali Dutal

Ali Dutal

İMAM-I RABBANİ (ks) HAZRETLERİNİ ANLAMAK

İMAM-I RABBANİ (ks) HAZRETLERİNİ ANLAMAK

İslam tarihinde İmam-ı Azam Ebu Hanife(ks), İmam Buhari(ks), İmam Gazeli(ks) Hazretleri gibi zirve isimler her zaman Müslümanlara ışık olmuşlardır. Bunlardan bir tanesi de İmam-ı Rabbani(ks) Hazretleridir.

İslam düşmanları, Müslümanların gönlünde büyük saygı ve sevgiye sahip o büyük zatları itibarsızlaştırmak için her devirde uğraşmış, ağır iftiralara tabi tutmuşlardır.

Bu şer odaklarının amacı; Allah(cc)’ın veli kulları ile Müslümanların bağını kopararak İslam’ın temel prensiplerinden uzaklaşmak bir nevi İslamsızlaştırmaktır.

İmam-ı Rabbani (ks) Hazretleri Nakşi Tarikatı “Silsile-i Aliyyenin” yirmi üçüncüsüdür.  Büyük bir Mürşid-i Kamil olup aynı zamanda büyük bir mücadele adamıdır. O’nun en büyük mücadelesi İslam dinini bozmak ve yerine yeni sapık bir din oluşturmak isteyenlerle olmuştur. Bu sapık şarlatanların etkisinde kalıp yeni bir din oluşturmaya kalkan zamanın Sultanı Selim Cihangir Han tarafından zindana attırılmış üç yıl zindanda kalmıştır.

İmam-ı Rabbani (ks) Hazretleri mücadeleden bir an bile geri durmamış Müslümanların zayıf düştüğü, küfrün, sapıklığın, zulmetin, felsefecilerin ve sapık kimselerin her tarafı kapladığı bir zamanda Müslümanların iman ve itikadını korumasına vesile olduğu gibi binlerce kâfir bu büyük zatın tesiriyle Müslüman olmuştur.

Ehli Sünnet itikadının yaşamasında büyük payı vardır. İslam’ın iman esaslarına din düşmanları tarafından sokulmak istenen her türlü sapık düşünceye karşı yazdığı mektuplar ve kitaplarda ikna edici açıklamalar yapmıştır. Günümüzde de mektuplarının toplandığı Mektubat-ı Şerif adlı kitap Müslümanlara yol gösterici olmaktadır. Ömrünün son anına kadar ilim öğretmiş, talebe yetiştirmiştir.

O devirde İmam-ı Rabbani Hazretlerinin İslam dinine yaptığı büyük hizmetlerini; sağlam ikna edici delillerle sapık fikirlerinin bertaraf edildiğini; Ehli Sünnet itikadının yayıldığını gören bazı sapıklar nasıl aşağılık iftiralara kalkıştılarsa onların artığı günümüz Ehli Sünnet ve tasavvuf düşmanları da saldırılarına devam etmektedir.

Şunu unutmayın; bir kişi İmam Buhari(ks) Hazretlerini kötülüyorsa Hadis ve Sünnet düşmanıdır; İmam-ı Azam Ebu Hanife(ks) Hazretlerini kötülüyorsa mezhepsizdir; İmam-ı Rabbani(ks) Hazretlerini kötülüyorsa tasavvuf ve tarikat düşmanıdır.

İmam- Rabbani(ks) Mektubat 1/ m.234’te; “Kıymetli oğlum! Bu zaman öyle bir zaman ki, geçmiş ümmetlerde böyle zulmetlerle dolu olan bir zamanda, dinin ihyası ve tecdidi için ülü’l-azm bir peygamber gönderildi. Peygamberi son peygamber olan ve ümmetlerin en hayırlısı bulunan bu ümmetin âlimlerine İsrail oğullarının peygamberlerinin rütbesi verilmiştir. Peygamberlerin varlığı yerine âlimlerin varlığı ile iktifâ edilmiştir. Bu sebepledir ki her yüz senenin başında dinin ihyası için ümmetin âlimlerinden bir müceddid gelmesi kesinleşmiştir. Hususiyle de bin sene geçtikten sonra… Zira geçmiş ümmetlerde, bin seneden sonra her hangi bir peygamberle iktifâ edilmeyip ülü’l-azm peygamberlerden bir peygamber gönderilmiştir. Bu vakitte, geçmiş ümmetlerdeki ülü’l-azm peygamberlerden bir peygamberin yerine kâim olacak, âlim, ârif ve mârifeti tam müceddidin olması lâzımdır” buyurarak iyi anlaşılması gereken önemli bir husus üzerinde durmuştur.

Şunu da hususiyetle belirmek istiyorum. “Ümmetimin âlimleri İsrailoğullarının peygamberleri gibidir” hadis-i şerifinde, Peygamber Efendimiz(sav)’den sonra başka peygamber gelmeyeceği için, bu vazifeyi yerine getirecek her asırda büyük âlimler geleceği buyrulduğu İslam âlimleri tarafından açıklanmıştır.

Makamı ne kadar yüksek olursa olsun hiçbir evliya makam olarak peygamberlere yetişemeyeceği gibi ehli sünnete göre eshab-ı kiram efendilerimize de yetişemez.

Öyle bir devirde yaşıyoruz ki, anlamadan dinlemeden her söyleneni anlamak istediği gibi anlamak isteyen çok insan var.

Onun için, İmam-ı Rabbani(ks) Hazretlerinin açıklamaları açık ve net olup farklı yerlere çekilmesin.

Gerçekleri gönül gözü açık olan görür; görmek istemeyen GÖRMEZ!

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum
Ali Dutal Arşivi
SON YAZILAR