1. YAZARLAR

  2. Uğur Özteke

  3. Vekil, yalan söylemesin yeter
Uğur Özteke

Uğur Özteke

Yazarın Tüm Yazıları >

Vekil, yalan söylemesin yeter

A+A-

Biz hancı, millet yolcu olduğu sürece ve Cenab-ı Allah’ım ömür verdiği müddetçe biz daha çok seçimler görecek gibiyiz.

Bizim milletiz meğer ne kadar çok istiyormuş seçimi…

Hele hele milletvekilliğinin yeni Başkanlık sisteminde bu kadar ilgi odağı olacağını inanın hiç tahmin etmemiştim. Mevcut vekillerimiz ve vekil olacak tanıdık tanımadık dostlar ne olur alınganlık göstermesinler. Sözüm onlara değil. Ama yeni sistemi ya hiç bilmiyoruz ya da eski vekillik gibi havası olacak filan mı sanıyoruz ki?

Bugün bile mevcut 30 vekili ayırın, Cumhurbaşkanı Başdanışmanlarının havası, yetkisi, etkisi yüzlerce vekili bir araya getirsen yok. Vallahi de yok billahi de yok.

Tek bir güzelliği var dokunulmazlık hakkını kazanıyorsun. Haaa bir de sülalen ömür boyu devletin nimetlerinden faydalanacak.

Sonra aday adaylarının durumlarına bakıyorum. Geçmişlerine, icraatlarına, bugüne kadar yaptıklarına ve konumlarına…

Cenab-ı Allah’ım beni affetsin ama yemin ediyorum şu kastettiklerimi gazeteye alıp çalıştırmam.  

Allah’ım ne olur beni affet.

Bugün niye bu kadar doluyum biliyor musunuz?

Ben sıkıntımı anlatmadan son günlerde sosyal medyada dostlar arasında whasapp gruplarında favori olan şu metni birlikte okuyalım;

OSMANLI DEVLETİNDE MEBUS

(MİLLETVEKİLİ) OLMA KRİTERLERİ:

Birincisi: Milletvekili adayı, aday olacağı şehirde uzun süreli oturmuş, yaşamış olmalı, halkın mizacını iyi bilmeli. Bir şehirde oturmamış veya çıkıp gideli uzun zaman olmuş adamların bir kere iyi olup olmadığı bilinemez.

İkincisi: Şehre yarayacak her türlü kanunu ve o şehir halkının saadetini icap edecek şeyleri düşünüp beğenmeye ve böyle bir arayan toplamaya muktedir olmalıdır.

Üçüncüsü: Devletin şan ve şerefini düşünmeyecek kadar cahil olmamakla birlikte, sefih de olmamalıdır. Çünkü kendi malı kendine teslim edilemeyen sefih bir adama bu gibi vazife verilemez.

Dördüncüsü: Hükümetin kanunsuz ve haksız işlerini yüzüne beraber söylemek hususunda kimseden korkup çekinmez ve ölmekten bile kaçınmaz, dünya için kimseye müdane etmez olmalıdır.

Beşincisi: Parayı görünce her şeye boyun eğecek kadar bağrı yufkalardan ve parayı çok sevenlerden olmamalıdır. Yoksa milletin menfaati zayii olmak ihtimali ziyadeleşir ve memleketi açık açık uçuruma sürekler.

Altıncısı: Memuriyetini muhafaza etmek ve başka bir menfaatini korumak için şuna buna yüzsuyu dökmüş (ağlamış), kendisine haksızlık edenlere göz kırpmış, kendisi haksızlık etmiş olmamalıdır.

Yedincisi: Rüşvet almış, para ile onun bunun hakkını satmış, mahvetmişlerden de olmamalıdır.

Sekizincisi: Halk içerisinde zulmü, işkencesi olanlardan olmamalıdır.

Dokuzuncusu: İki sözlü, ikiyüzlü adamlar da milletvekili olamaz.

Onuncusu: Şunun bunun ayıbını arayan, daima iki kişi arasındaki gizli sırları anlamaya çalışan, hiç yoktan tertip türetenler de aday gösterilmemelidir.

On birincisi: Milletvekilliği bittikten sonra kendini idare edecek bir işi veya zenginliği olmayanlar da aday gösterilmemeli. Çünkü bu özellikleri olmayan kişiler hükümetin ayıbını örtüp boyun eğmeye mecbur kalırlar.

………………

Mehmet Zeynelabidin Efendi. Meclis-i Mebusan Konya Milletvekili

Bu yazıyı Konya Yusuf Ağa Kütüphanesi katalogunda 9521/2′ sayıyla kayıtlı “İslamiyet ve Meşrutiyet” isimli eserde bulmak mümkün.

…………….

Bugün için ben hepsinden vazgeçtim.

Haaaa bugün için vekil olacaklardan, vekil olanlardan Allah rızası için bir şey istiyorum.

Dahası başkan hepsini çağıracak canlı yayında yüzlerce kameranın önünde Kuran-ı Kerim’e el bastırarak “yalan söylemeyeceğim” diye yemin ettirecek.

Bugün için aday adayı olan sözüm ona koca koca bazı aday adayları daha dün gözümüzün içine baka baka koca koca yalan söylüyorlardı ya.

Yuh olsun onlara.

 

GÜNÜN OKKALI SÖZÜ

Bazı insanlar koca dünyayı bilirler de kendilerini bilmezler.

 

NE ZAMAN ADAM OLURUZ?

Yüksek Hızlı Tren’de, uçakta o kadar anonsa rağmen kapılar açılmadan yerimizden kalkıp kapının önüne yığılmadığımız zaman daha iyi ADAM oluruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

9 Yorum