1. YAZARLAR

  2. Şule Akdemir

  3. Unutulmaması Gerekenler 1: Arakan
Şule Akdemir

Şule Akdemir

Yazarın Tüm Yazıları >

Unutulmaması Gerekenler 1: Arakan

A+A-

Sırf Rabbimiz Allah'tır demelerinden dolayı putperestlerin zulmüne uğramış, dünyanın unuttuğu, savunmasız, biçare Müslümanların yaşadığı bir bölge Arakan…
Arakan’da katliamlar nasıl başladı?

2012'de bir Budist kasabası Tass Wcokk’ta ibadetten dönen Müslüman alimlerin mola vermesi sırasında yüzlerce Budist, Müslümanlara saldırıyor ve katliamlar böyle başlamıştı Sonrasında polis ve askerlerin Cuma namazı çıkışında Müslümanların üzerine doğrudan ateş açması hükümetin de katliamları desteklediğine işaret olarak sayılmış ve böylece katliamlar Müslümanların yoğun olarak yaşadığı bir Burma kenti olan Arakan'a sıçramıştı. Ve sonu kesilmeyen katliamlar...
Katliamın merkezine giden bir gazeteci şöyle diyor "haberi yazarken ağladım"  Başka bir gazeteci "bir şehri dolduracak kadar ceset gördüm" diyor.

Hepimiz bu katliamların ne denli vahşi boyutlara ulaştığını televizyon ve sosyal medya aracılığı ile görmüştük Dünyaya bu konuda çağrılarda bulunduk ve elimizden geleni yapmaya gayret etmiştik Türk halkı olarak #ArakanıKurtaralım diye ve başka twitter etiketleri başlamıştık. Dünyanın dikkatini Burmadaki katliamlara çekmiştik. Türkiye hükümetinden de diplomatlar Burma hükümeti ile görüşmüştü. Arakanlı Müslümanlara yanınızdayız mesajı verilmişti.

Bugün ise hatırlatmak istediğim, dünyanın pek çok bölgesinde Müslümanlara akıl almaz zulümler uygulanmaya devam ediyor olması. Arakandaki vahşet dinmiş gözükse bile şeytan her an Müslümanlara yönelik katliamları teşvik etmesi ve bu vahşet uygulamaları potansiyel bir tehlike olarak Müslümanları tehdit etmesi...
Müslümanlar ne yapmalıdır?
Müslüman kardeşlerimiz düşen ise Arakan'daki zulmü unutmamalı ve Müslümanlara yönelik bu katliamlara karşı tüm dünyayı sürekli olarak uyarmaya devam etmelidir. Tüm dünyada çok ciddi bir Müslüman katliamı var. Bütün dünya çapında... Ama çok geniş çaplı ve gittikçe daha da cesaret buluyor zulmedenler. Katliamlar biz sustukça daha da artıyor. Bütün Müslümanlar birbirini çok sevmeli, koruyup kollamalıdırlar.
Peki Müslümanlar birbirinin yardımcısı ve destekçisi olmazsa ne olur? Allah, Enfal Suresi, 73.Ayette “İnkâr edenler birbirlerinin velileridir. Eğer siz bunu yapmazsanız (birbirinize yardım etmez ve dost olmazsanız) yeryüzünde bir fitne ve büyük bir bozgunculuk (fesat) olur." buyurmuştur. Yani dünyadaki zulümlerin sona ermesi için bütün müminlerin tek yürek olmaları farzdır.

Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri; Bu ittihad, âdetten değil, ibadettir. İhfâ, havf-ı riyâdandır. Farzda riyâ yoktur. Bu zamanın en büyük farz vazifesi ittihad-ı İslâmdır.  [Sadâ-i Hakikat, 27 Mart 1909,  diyerek ittihad-ı islamın en önemli konulardan biri olduğunu izah etmiştir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT