1. YAZARLAR

  2. Hüseyin Akıncı

  3. TRAFİKTEKİ EN BÜYÜK TEHDİT
Hüseyin Akıncı

Hüseyin Akıncı

Yazarın Tüm Yazıları >

TRAFİKTEKİ EN BÜYÜK TEHDİT

A+A-

Avrupa’da sigorta şirketleri bu aralar artan trafik kazalarına bağlı olarak teknolojinin etkisini araştırmaya başladılar bile, neden, çünkü teminat verdikleri maddelerde değişikliğe gidebilmek için, en büyük tehdit alkol ve uyuşturucu iken şimdilerde en büyük tehlikenin modern teknolojinin sürücülerin dikkatini dağıtan ve ölümlere yol açan ve her iki araç sürücüsünden birinin, trafikte cep telefonu kullanmasına bağlı olduğunu tespit etmişler.

Sürücülerin yarısı araba kullanırken telefon kullanıyor

Almanya, Avusturya ve İsviçre’de yapılan “yol güvenliği araştırması” sayısı artan trafik kazalarıyla araçlarda kullanılan bilgi, iletişim ve eğlence teknolojileri arasındaki ilişkiyi inceledi. Bin 600 şoförle görüşülerek yapılan araştırmada, sürücülerin trafikteyken teknik cihazlara odaklanmaları nedeniyle kaza riskinin önemli ölçüde arttığı kanıtlandı. Son üç yılda kaza yapan sürücülerin yüzde 60’ının, kaza sırasında cep telefonlarını kullandıkları tespit edildi. Kaza yapmayan sürücülerde ise cep telefonu kullanma oranının yüzde 37 olduğu açıklandı. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 3 bin 500 kişi trafik kazalarında hayatını kaybetti. Araştırmaya göre bu ölümlerin 256’sında, taraflardan birinin alkolün etkisinde olması başlıca sebep. Ancak, yaklaşık 350 kişinin ise dikkat dağınıklığı nedeniyle meydana gelen kazalarda hayatını kaybettiği görülüyor. Geçmişte, alkolün etkisinde araç kullanmak hafif bir suç olarak kabul edilmekteydi. “Promil durumuna göre bu durum artık günümüzde Türkiye dahil pek çok ülkede kabul görmüyor. Araç kullanırken cep telefonu kullanılmasına karşın da, tüm dünyada bu tutumun geliştirilmesi gerekiyor. Bu çalışma, sürüş sırasında cep telefonu kullanmanın ölümlere yol açtığını ortaya koyuyor.

AHHH GENÇLİK

10 ölümlü kazadan birinin, sürüşle ilgili olmayan aktivitelerden kaynaklandığını gösteriyor. . Sürücülerin yüzde 39’u navigasyon sistemini, yüzde 58’i ise ön paneldeki menü aracılığıyla radyo sistemini kullanıyor. Sürücülerin yüzde 15’i trafikteyken SMS yazıyor ve yüzde 24’ü akıllı telefonlarını kullanarak mesajlarını okuyor. 24 yaş altı katılımcılar arasında bu oranın çok daha yüksek olduğu görülüyor. Bu yaş grubundaki katılımcıların yüzde 23’ü araba kullanırken mesaj yazıyor ve yüzde 27’si mesajlarını okuyor. Tüm yaş gruplarındaki katılımcıların yüzde 29’u ise kimin kendilerine mesaj veya çağrı gönderdiğini görmek için cep telefonlarını kontrol ettiğini belirtiyor.

Araştırma, sürücülerin yüzde 52’sinin dikkatinin yolcuların yaptığı telefon konuşmaları nedeniyle dağıldığını da ortaya koyuyor. AZT, bir süredir resmi kaza istatistiklerinde sürücünün dikkat dağınıklığının kaza sebeplerine dâhil edilmesi ve Alman Yol Trafik Kanunları’nın iletişim teknolojilerindeki bu son gelişmeleri yansıtacak şekilde düzenlenmesi için çağrı yapıyor. Bu nedenle Allianz, Alman hükümetinin tablet gibi mobil cihazları, elde tutma yasağına dâhil etme niyetini memnuniyetle karşılıyor. Ayrıca Allianz yol güvenliği uzmanları, bu kanunun yenilenmesi sürecinde, sürücülerin araçta film izlemeleri gibi dikkat dağıtan birtakım uygulamaların özellikle yasaklanmasını tavsiye ediyor.

ÖNLEM ALINABİLİR Mİ. ELBETTE ALINIR.

Navigasyon sistemine varış noktasını girmek ya da ön panelden internete erişmek gibi güvenlik üzerinde kritik bir etkisi olan ancak sürüşle ilgili olmayan işlevler, araba seyir hâlindeyken sürücü tarafından kullanılamayacak şekilde devre dışı bırakılmalı.

Farklı taşıt türlerindeki mobil ve entegre aygıtlar ile uygulamaların ergonomik tasarımı birbirine uyumlu hâle getirilmeli ve basitleştirilmeli.

Acil durum fren destek sistemleri tüm yeni araçlara entegre edilmeli. AZT’nin araştırması; tüm taşıtlar uygun şekilde donatıldığında, önden çarpışmalı kazaların üçte birinden fazlasının önlenebilir ve etkilerinin azaltılabilir olduğunu gösteriyor.

Elbette araç kullanımında telefon kullanana çok ciddi cezalar caydırıcı olabilir.

  Tüm bu bilgiler Allianz Teknoloji Merkezi tarafından Avrupa’nın birçok ülkesinde yapılan “yol güvenliği araştırması” incelemesinden bilgilendirme amaçlı derlenmiştir.

Kazasız günler dilerim.

      

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

3 Yorum