1. YAZARLAR

  2. Hüseyin Akıncı

  3. BUYRUN YÜZDE 5
Hüseyin Akıncı

Hüseyin Akıncı

Yazarın Tüm Yazıları >

BUYRUN YÜZDE 5

A+A-

Karayolları Trafik Kanunu’nun yürürlüğe girmesi sonrasında sigorta şirketlerinin maliyetlerine göre primlerini yeniden belirlemeye başladığını açıklayan Türkiye Sigorta Birliği (TSB), Haziran ayından itibaren primlerin düşme trendine girdiğini duyurdu. TSB tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle: “Son dönemde trafik sigorta poliçelerinin fiyatlandırılmasına ilişkin haberler kamuoyunun en çok tartıştığı konu başlıkları arasında yer alıyor. Bilindiği üzere 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun bazı maddelerinde yapılan değişikliler 26 Nisan 2016 tarihinde yürürlüğe girmiş ve trafik sigortasında kronikleşmiş sorunlarımızın çözümünde belirsiz ve adaletsiz ortamın düzeltilmesi yönünde önemli bir adım atılmıştır. Değişikliklerin yürürlüğe girmesi sonrasında, sektör uygulamaları ile yargı kararlarının yasal düzenlemeler kapsamında aynı şekilde uygulanır hale gelmesi ve öngörülebilir bir ortamın oluşması sağlanmıştır. Şirketler de yeni yasal çerçeveyle oluşacak maliyetlerine göre primlerini yeniden belirlemeye başlamışlardır. Bu çerçevede aşağıdaki grafikten de görüleceği üzere öncelikle Mayıs ayından itibaren prim artış trendi durmuş ve Haziran ayından itibaren primler düşme trendine girmiştir.

Yukarıdaki veriler tüm araç grupları ve tüm indirim/artırım basamaklarında düzenlenen poliçelerin ortalama yazılan prim tutarlarını göstermekte ve genel eğilimi yansıtmaktadır. Trafik sigortası primleri kişiye ve kullanım türüne özel, ayrıca trafik kaza geçmişleri değerlendirilerek birçok parametre kullanılarak işleten bazında belirlenmektedir. Bu kapsamda konuyla ilgili yapılan değerlendirmelerde bu durumun dikkate alınması ve sürücülerimizin araç kullanırken trafik kurallarına uygun hareket etmesi prim maliyetini azaltmak açısından çok büyük önem arz etmektedir.

Önümüzdeki dönemde belirsizliklerin ortadan kalkması, yeni oyuncuların piyasaya girmesi ve serbest rekabet ortamının korunarak tarife sistemine kaza yapan ile kaza yapmayan arasındaki farkı azaltan müdahalelerin yapılmaması ile birlikte trafik sigortasında prim düşüşleri devam edecek ve araç sahiplerinin üzerindeki trafik prim yükü azalacaktır” diye bir açıklama geldi peki rakamlara yansıması oldu mu henüz hayır. Şimdi vatandaş bu açıklamayı okuyup da poliçe yaptırmaya geldiği zaman 150 TL’ye poliçe yaptırdığı gibi poliçe rakamı istiyor. Geçti Bor’un pazarı desek de anlamıyor. Bu ay itibari ile 4 yıldır hiç hasarı olmayan 30 yaşından büyük şahısların en uygun poliçe rakamı 400 TL civarında. Kime ne anlatacaksan anlat da göreyim. Sigorta fiyatı artarken yüzde 300’ler oranında artıyor. İndirim yapıyoruz dedikleri  yüzde 5’lerde. Peki neye göre yüzde 5 inanın artık dilimiz damağımız kurudu. Ne olacaksa olsa da bu baş belası trafik sigortası kabusundan uyanabilsek. Kazasız günler dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT