Dr. Mehmet Portakal

Dr. Mehmet Portakal

Doğal Eczane: Zeytin

Zeytin yaprağı ekstresi hastalıklara karşı güçlü bir savunucu olarak tanınmakta ve ekstrenin yararlı özelliklerini araştırmak için çok sayıda bilimsel çalışma yapılmıştır. Zeytin yaprağı ekstraktının bildirilen yararları, artan enerji ve sağlıklı kan basıncını desteklemekten, kardiyovasküler sistemi desteklemeye ve bağışıklık sistemine kadar uzanmaktadır.

Zeytin yaprağı, Zeytin ağacının (Olea europaea) ilk yaprağı Eski Mısır’da ilk defa tıbbi olarak kullanılmıştır. Hastalığa karşı güçlü bir defans oyuncusu olarak tanınırlık kazanır ve ekstrelerin yararlı özelliklerini araştırmak için çok sayıda bilimsel çalışma yapılmıştır. Zeytin yaprağı ekstraktının bildirilen faydaları, artan enerji ve sağlıklı kan basıncını desteklemekten, kardiyovasküler sistemi ve bağışıklık sistemini desteklemeye kadar uzanmaktadır.

Stres kaynaklı hastalıklar, soğuk algınlığı ve virüslere karşı özellikle hassas olan birçok insan, koruyucu madde olarak uzun süre zeytin yapraklarından faydalanabilir.

Zeytinyağının birçok sağlık yararlarına aşinayız. Zeytin ağacının faydalı olan ve az bilinen bir kısmı daha vardır: Zeytin yaprağı. Yüzyıllar öncesine dayanan geleneksel şifalı bitki, sağlık savunucuları arasında popüler hale gelmiştir ve doğal antioksidanlar içeren güçlü bitki bileşikleri sayesinde çeşitli tıbbi uygulamalarda kullanılabilir.

Zeytin yaprağındaki başlıca maddelerden biri, oleuropein olarak bilinen bir bileşiktir ve 100 yıldan uzun süredir bilim adamlarının dikkatini çekmektedir – antifungal, antiviral ve antibakteriyel aktiviteler sunmaktadır. Laboratuvar çalışmaları, zeytin yaprağının ekstraktının mantar, bakteri, protozoa ve virüsler gibi mikroorganizmalarla savaşmak için etkili olduğunu ve birçok hastalığa neden olduğunu keşfetmiştir.

Zeytin yaprağı, kanıtlanmış pek çok sağlık faydaları sunar.

Zeytin Yaprağının 8 Mucizesi

Eklem hastalıklarında rahatlama sağlar

Artrit, eklemlerde ağrıya ve şişmeye neden olduğu bilinen bir inflamatuar eklem hastalığıdır. Zeytin yaprağı, anti-inflamatuar özellikler sunduğu için, artrit semptomlarını doğal olarak rahatlatmak için oldukça etkilidir.  Sözü edilen yaprakların özü, aynı zamanda, güçlü antioksidanlar ile iyi bilinen bir bağışıklık arttırıcıdır ve hem osteoartrit hem de romatoid artrit üzerinde yararlı etkiler sunmak için yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.

Zeytinyağı ve zeytin yaprağı ekstresinin, dermatit, yara iyileşmesi ve yanıkların tedavisi, mide ve bağırsak ağrısı, sıtma kaynaklı ateş, farklı enfeksiyonlar dahil olmak üzere farklı durumların tedavisinde kullanılan meşhur geleneksel doğal ilaçlardır.

 

Diyabet riskini azaltır

 

Zeytin yaprağı ekstresinin diyabetli insanlar için kan şekeri düşürücü özelliklere sahiptir. Araştırmalar, diyabetli hastalarda kan şekeri düzeylerini azaltabildiğini ve zeytin yaprağı ekstresinin insülin direncini ortalama % 15 oranında düşürdüğünü ve% 28 oranında insülin üreten pankreas beta hücrelerinin üretkenliğini artırdıklarını göstermiştir. Zeytin yaprağı ekstresi kan şekerini çeşitli mekanizmalarla ve sağlıklı olanlarla azaltır. Karbonhidrat emilimine yardımcı olur. Hücreleri iyileştirerek hücrelerde glukoz alımını artırır.

Kanser riskini azaltır

Zeytin yaprakları, doğal bir kanser tedavisinin bir parçası olarak ve ayrıca hastalığın gelişme riskini azaltmada önemli bir rol oynayabilir. Bu, tümör büyümesini tetikleyen anjiyojenik süreci durdurma yeteneğinden kaynaklanır. Oleuropein maddesi, ilerlemiş tümör hücrelerinin çoğalmasını ve göçünü önleyerek güçlü bir antianjiyogenik ve antioksidan etki sağlar.

Yapılan araştırmalar beyin kanseri, idrar kesesi kanseri ve meme kanseri ile bağlantılı hücrelerin büyümesini yavaşlattığını göstermiştir.

Kan basıncını düşürür

Zeytin yaprağı ekstresi, hipertansiyonu önleyebilecek, kan basıncını azaltacak ve sonuçta olası kalp komplikasyonları riskini azaltmaya yardımcı olan anti-hipertansif özelliklre sahiptir.

Bakteriler ile savaşır

Zeytin yapraklarının en önemli yararlarından biri, pnömoni, hepatit B, menenjit, sıtma, tüberküloz, kandida ve gonore dahil olmak üzere enfeksiyonla savaşma kabiliyetidir. Yaprakların kulak enfeksiyonları, idrar yolları ve diş enfeksiyonlarıyla savaştığı bilinmektedir.

Araştırmalar, zeytin yaprağı özlerinin mantar ve bakteriyle etkili bir şekilde savaşan antimikrobiyal özellikler sunduğunu ortaya koymuştur.

Genç görünümlü, sağlıklı bir cilt

 

Zeytin yaprağı özü cilde birçok yarar sağlar. Aslında, Uluslararası Kozmetik Bilimi Dergisi’nde yayınlanan 2008 tarihli bir araştırmaya göre, araştırmacılar zeytin yapraklarının cildin kızarmasını önemli ölçüde azalttığını, kan akışını ve dehidrasyonu artırarak E Vitamini’nden daha iyi olduğunu bulmuşlardır. katılımcılar ultraviyole radyasyon tedavisi gördükten sonra oleuropein içeren bir jel kullanmışlardır.

Zeytin yaprağının deri kanserine karşı koruma sağladığına bile bilimsel olarak rastlanmıştır.

İnsanlar için, zeytin yapraklarındaki yüksek seviyelerde antioksidanlar ve toksinleri yok etme kabiliyeti sayesinde, yaşlanma belirtileri de dahil olmak üzere, cildin daha sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olmak için yıllarca süren cilt hasarını tersine çevirme yeteneği olduğu bilinmektedir. .

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Antiviral özellikleri sayesinde, zeytin yaprağı sadece tehlikeli virüsleri tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda soğuk algınlığı ile mücadeleye yardımcı olabilir . Çalışmalar, zeytin yapraklarının özlerinin, solunum yolu enfeksiyonlarına ve griplere neden olduğu bilinen bazı virüsler de dahil olmak üzere bir dizi hastalığa neden olan mikroplarla savaşabileceğini göstermiştir.

Alzheimer hastalığıyla mücadele eder

Akdeniz mutfağına yatkın olarak beslenen kültürlerde demanstan muzdarip olma olasılıklarının daha az olduğu uzun süredir kanıtlanmıştır. Özellikle zeytinlerin bu konuda ve zeytin yaprağında önemli bir rol oynadığı görülmektedir.

Zeytin yaprağının beyin fonksiyonu üzerinde güçlü etkiler gösterdiği gösterilmiştir. Çalışmalar, Alzheimer arasında bir bağlantı olduğunu ve zeytin yapraklarının yüksek seviyelerde antioksidanlar içerdiğini, hasara karşı savaşmaya ve hatta beyni hafıza kaybına karşı koruyabildiğini ortaya koymuştur.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.