1. YAZARLAR

  2. Hüseyin Akıncı

  3. Sigortacılıkta, Çözüm Noktası
Hüseyin Akıncı

Hüseyin Akıncı

Yazarın Tüm Yazıları >

Sigortacılıkta, Çözüm Noktası

A+A-

Sevgili okurlarım bugün sigorta tahkim komisyonu hakkında bilgiler aktarmak istiyorum. Olası bir kazaya karıştınız kesinlikle haklı olduğunuz düşüncesindesiniz. Tam da bu noktada tahkim komisyonu devreye giriyor, çözüm noktasında arabuluculuk yapıyor ve sorunları çözüme ulaştırıyor.                       5684 sayılı Kanunun 30. maddesi çerçevesinde oluşturulan Sigorta Tahkim Komisyonu, sigorta ettiren veya sigortadan menfaat sağlayan kişiler ile sigorta tahkim sistemine üye sigorta kuruluşları arasındaki sigorta sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıkların, bu alanda uzmanlaşmış hakemler tarafından basit, süratli ve adil bir biçimde çözülmesi amacını gütmektedir. Kendisine yapılan başvurulara konu olan uyuşmazlıkların en süratli ve isabetli bir şekilde çözülmesi hedefinden yola çıkan Komisyon, sigorta uyuşmazlıkları bakımından başvuru sahiplerine, mahkeme sürecine göre daha hızlı ve daha kolay sonuç almaları imkanını tanıyan yeni ve pratik bir alternatif sunmaktadır. Bu çerçevede, Komisyona intikal eden uyuşmazlıkların çözümü, tarafların aksine bir anlaşması olmadığı takdirde, Kanunda belirtilen süre sınırları içinde bağımsız hakemlerce gerçekleştirilecektir.

Sigorta tahkim sistemi, sigorta kuruluşlarının iradi katılımı esasına dayanmaktadır. Dolayısıyla, Komisyona başvuruda bulunabilmeniz için uyuşmazlık yaşadığınız sigorta kuruluşunun sigorta tahkim sistemine üye olması ve uyuşmazlık konusu rizikonun üyelik tarihinden sonra meydana gelmiş olması gerekmektedir. Ancak, ilgili mevzuat ile zorunlu tutulan sigortalardan kaynaklanan tahkim sistemi kapsamındaki uyuşmazlıklar için, ilgili kuruluş sigorta tahkim sistemine üye olmasa dahi, hak sahipleri Sigortacılık Kanunu’nun 30 uncu fıkrası hükümlerine göre tahkim usulünden faydalanabilir. Komisyona başvuru için sigorta kuruluşuyla aranızda bir ayrıca tahkim anlaşması bulunmasına gerek yoktur.

Tahkim sisteminin işleyişinin yapılandırılmasında, Komisyona yapılacak başvurulara ilişkin sürecin basit ve anlaşılır olmasına özellikle önem verilmiş, başvuru sahiplerine külfet getirebilecek karmaşık ve bürokratik işlemlerden mümkün olduğunca kaçınılmıştır. Komisyona başvuruda bulunabilmeniz için gereken şartlar gerçekleştiğinde sadece yapmanız gereken; internet sitesinden ya da Komisyondan temin edebileceğiniz başvuru formunu doldurmak, gerekli belgeleri eklemek ve başvuru ücretini yatırdığınızı gösteren makbuzun bir örneğiyle birlikte Komisyona ulaştırmaktan ibarettir. Başvurunuzun incelenme ve sonuçlandırılma süreci hakkında bilgi edinmek için internet sitemizde yer alan açıklamaları mutlaka dikkatle okuyunuz. Başvurunuzla ilgili olarak anlamakta güçlük çektiğiniz veya tereddüt ettiğiniz konular olduğunda, bilgi edinmek için Komisyonla iletişim kurabilirsiniz.  sigortatahkim.org. 

*****

Temel Gitti :)))

Temel bir gün hastaneye gitmiş. Bir bakmış ki köşede bir adamcağız hüngür hüngür ağlıyor.

Temel sormuş:

- Ula uşağum niye ağlayısun?

Adam elindeki dört parmağı göstererek

- Kan tahlili yaptırmaya geldim parmağımı kestiler demiş.

Bu sefer Temel ağlamaya başlamış adam sormuş

- Peki sen niye ağlıyorsun?

Temel de

- Ula uşağum ben de buraya idrar tahlili yaptırmaya geldum demiş!!!

 

KAZASIZ GÜNLER…              

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT