Yeter be! “Bıktırdınız artık” diyorsanız

1 Mayıs’tan itibaren çıkan kanun ile birlikte, son kullanıcıya SMS ve MAİL gönderimleri müşteriden izin almadan gönderim yapıldığı takdirde, son kullanıcı şikayette bulunup, ilgili şirkete cezai işlem uygulatabilecek.

Aynı zamanda çağrı merkezlerinden aramalarında dahil olduğu bu durumda Sigorta Şirketlerinden gelen mail, SMS ve aramalardan mustarip olan kişiler gerekli mercilere başvuru yapabilecekler.

Sigorta şirketlerinin ve bankaların yeter artık dedirttiğine şahit oluyoruz, tacize varan SMS, elektronik posta gibi mesajlardan ve aramalardan tüketicilerin şikayetleri üzerine böyle bir yasal düzenleme gerçekleştirildiğini biliyoruz.

"Özellikle bankalar başta olmak üzere bazı firmalar, bir şekilde iletişim bilgilerine eriştikleri kişileri cep Telefonlarından arıyor. Eğer yanıt verilmezse aramaya ısrarla devam ediliyor. Hiçbir ilginizin bulunmadığı yerlerden SMS'ler, elektronik postalar ve benzeri ticari iletiler de geliyor, tüketici adeta bombardımana tutuluyor. Herkesi bıktıran bu durum karşısında yasa koyucu harekete geçti ve kanun 23 Ekim 2014'te Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi, 6 aylık da geçiş süresi tanındı. Yasanın 6'ncı maddesinde 'Ticari elektronik iletiler, alıcılara ancak önceden onayları alınmak kaydıyla gönderilebilir. Bu onay, yazılı olarak veya her türlü elektronik iletişim araçlarıyla alınabilir' şeklinde yasaklayıcı açık hüküm var."

Uymayanlara 50 bin TL'ye varan para cezalarının kesilebileceğini söylemekte yarar var, “Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'un 12'nci maddesinde izinsiz mesaj gönderilmesi ve arama yapılması halinde bin ile 5 bin TL arasında idari para cezası uygulanması öngörülüyor. Ancak birden fazla kimseye gönderide bulunulursa bu ceza 10 katına dek artırılarak uygulanabilecek, 50 bin TL'ye kadar yükselecek. Ticari kuruluşların 1 Mayıs Cuma gününden itibaren çok dikkatli olmasında fayda var, aksi halde ciddi para cezalarıyla karşı karşıya kalabilirler. Tüketiciler de izin vermedikleri halde ticari bir tanıtım amacıyla rahatsız edilmeleri durumunda, yasanın yetkili kıldığı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na ve bu bakanlığa bağlı birimlere başvurabilir."  

Tabiki yeter artık bıktırdınız  diyorsanız. Benden söylemesi. Kazasız günler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.