Rasim Atalay

Rasim Atalay

8 milyon evsizin umudu TOKİ

8 milyon evsizin umudu TOKİ

Konuta duyulan ihtiyacın bir sonucu olarak devlet ve millet bütünlüğü ilkesiyle hareket edilip Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesindeki Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Türkiye genelinde Cumhuriyet tarihin en büyük toplu konut hamlesi başlatılmıştı.

Bu hamle içerisindeki en önemli kilometre taşlarından birisi hiç kuşkusuz dün Ankara merkezli olarak Türkiye’nin dört bir yanında yapılacak olan toplu konutlar için temel atma töreninin düzenlenmesiydi.

İlk kazma vurulmuş oldu. Aslında var olan güven duygusu bu sayede daha perçinlenmiş hale geldi.

250 bin yeni konut projesi çerçevesinde ilk olarak 5 bin 615 konutun temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı, hemşerimiz Murat Kurum’un katılımı ile atıldı.

Başvuru sürecinin sonuna gelinmiş olsa da halihazırda devam ettiği bu dönemde 250 bin yeni konut projesi kapsamında bugünden temellerin atılıyor olması yapılacak olan işe ne kadar çok itibar gösterildiğini de gösterir nitelikteydi.

Başvuru süreci başlamazdan evvel yapılan açıklamalara baktığımızda Konya’nın payına 7 bin 500 konut düşeceği açıklanmıştı. İlk kazması vurulan projelerde Türkiye genelindeki 17 vilayette yapılacak olan toplu konutlar için ilk besmele çekildi. Bu süreçte Konya da unutulmadı.

Henüz şehir merkezinde yapılacak olan toplu konut hamlesine ilişkin bir süreç başlamamış olsa da en azından Kadınhanı ilçesinde yapılacak olan 206 konutluk proje, ilk heyecanın yaşandığı sürece dahil edildi.

Konya’nın projenin ilk etabında adının varlığını ben Bakan Murat Kurum’un Konyalı olmasına ve şehre yönelik pozitif ayrımcılığının bir nişanesi olduğuna yorumluyorum. Buradan hareketle, bundan sonraki her bir merhalede, kademe kademe yapılacak olan her bir toplu temel atma töreninde Konya’nın adını duyacak, Konya’nın gerek merkezinde gerekse ilçelerinde yapılacak olan toplu konut çalışmaları bu süreç içerisinde hep var olacaktır.

Hemşerimiz Sayın Murat Kurum’un toplu konut temel atma törenindeki açıklamalarında bazı rakamlar özellikle dikkatimi çekti.

Şöyle ki, 250 bin konut için şu ana kadar yapılan başvuruların sayısı 8 milyonu geçmiş. Aslında bu durum Türkiye genelinde yaşanan konut krizinin, insanın en temel ihtiyaçlarından biri olan barınma ihtiyacına yönelik sorunların ne kadar büyük bir boyuta ulaştığının da bir nişanesidir.

Evet belki de 8 milyon kişiden 250 bin kişi kadarı konut sahibi olacak. Ama yaraya ciddi manada merhem olunacak. Bu da yetmeyecek, yine aynı konuşma içerisinde geçen bir cümleden hareketle 2023’ten 2027’ye uzanan süreçte 250 bin yeni konut daha devlet eliyle inşa edilmiş olacak. Toplamda 500 bin konut hak sahiplerine teslim edilmiş olacak.

İşin maddi boyutuna gelince, tabi ki ev sahibi olmak hiç de kolay değil. Hele ki günümüzde… Allah ödeme kolaylığı versin diyelim öncelikle. Bu süreç içerisinde ödemeye dönük kaygılarını bir kefeye, mevcut durumdaki halini başka bir kefeye koyan vatandaş görünen o ki şartları günümüz koşullarında görece ağır da olsa başını sokacağı sıcak yuva için çekilen maddi çileyi göğüslemeyi dünden kabul etmiş.

Hani eskiler demiş ya ‘Ev alma komşu al’ diye…

Görünen o ki bu deyim geçerliliğini yitirmiş. Şimdilerde ‘Alabiliyorsan kesinlikle ev al’ diyenlerin sayısı bir hayli fazla.

Yine başını taşlara vuranlara da çokça rastlamış olduk bu zor zaman diliminde. Mülkün asıl sahibi yaratan olduğu gerçeğini unutmamakla birlikte herkes kiracısı olduğu yalan dünyada bir ev sahibi olabilmenin hayalinde ve derdinde.

Bu hayallerin gerçekleşmesi, bu derde bir nebze de olsa deva bulunması düşüncesiyle çıkılan yolun ve yaşanan sürecin hayırla ve en kısa sürede sonuçlandırılmasını umut ediyor; projenin başından bu yana büyük emek ve gayretlerine şahitlik ettiğimiz hemşerimiz Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum nezdinde emeği geçen herkesten Allah razı olsun diyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Rasim Atalay Arşivi
SON YAZILAR