Rasim Atalay

Rasim Atalay

Esrarengiz olaylar!

Esrarengiz olaylar!

Bu hafta Konya yine oldukça hareketliydi…

Yatırımlar, temel atma törenleri, sportif ve kültürel organizasyonlar, şehirdeki hareketliliğin güzel yanlarıydı.

Ama bugünkü mevzumuz şehirdeki ‘iyi ki Konyalıyım ve iyi ki Konya’da yaşıyorum’ dedirtecek konulardan ziyade, biraz düşündürecek, tedirgin edecek, ‘Bu kadarını da yapmış olamazlar. Konya bunları hak etmiyor, Konya’ya yakışmıyor’ dedirtecek türden konular.

Konya’nın damak tadı, lezzet-i âlâsı, etliekmeği bilmeyenimiz yoktur. Konyalı olup da etliekmek yemeyenimiz hele hiç yoktur. Çocuğumuz doğar etliekmek ikram ederiz, evleniriz etliekmek veririz, cenazemiz olur, defin işlemleri biter üstüne etliekmek yeriz. Sonuçta acıyan yer başka, acıkan yer başkadır…

Etliekmek etliekmekçide yenir. Daha doğrusu şöyle düzeltiyim, etliekmekçinin işi, işini en iyi şekilde yapmak, etliekmeğin namına leke sürmemektir. Ama öyle bir esnaf vardı ki, etliekmekten ziyade uyuşturucu satıyordu. Ahilik kültüründen azıcık nem alsa inanın maddi getirisi ne olursa olsun buna tevessül etmez, halkı zehirlemek için girişimde bulunmazdı.

Evet, yanlış duymadınız. Etliekmekçinin biri iş yerinde yüklü miktarda uyuşturucu maddeyle yakalandı. Bu şehirde, Konya’da oldu bu olay!

Merak ediyorum nasıl yapıyordu acaba, ‘Çek bir buçuk etliekmek, yanında da bir sarımlık esrar’ muhabbeti mi çevriliyordu acaba!

Neyse ki Konya İl Emniyet Müdürlüğü hakikaten çok hassas… Tepelerine çöktü melunların.

Şaşırdık bu duruma ama bununla da kalmadı olay.

Geçtiğimiz günlerde yaşanan etliekmekçi faciasından hemen bir gün sonra bir kuaför dükkanında operasyona devam edildi.

Adamın işi insanların saç ve sakal tıraşı ihtiyacını gidermekken bir anda başka bir alana kanalize oluvermiş. Berber dükkanından ne beklenir? Yarım saat 40 dakika kadarlık saç ve sakal tıraşı sürecinde muhabbet, bir manada erkek dedikodusu beklenir değil mi?

Ama bu abimiz ne yapmış, esnaf dükkanını esrar dükkanına çevirmiş! Alın size bir ahiliksiz ve ahlaksızlık daha…

İnsanlar kafaları güzel olsun diye berbere giderler be hey gafil. Ama sen çok yanlış anlamışsın, kafasının güzel olmasını isteyen fiziki güzellik bekler, sen insanları içinde bin bir çeşit çirkinliği barındıran sözde bir güzelliğe sevk ediyorsun, etme!

Nitekim edemedi… Devletin gücü kafası güzelin kafasına demir bir yumruk gibi indi de insanları daha fazla zehirlemeden gözaltına alınıp kodesi boyladı.

Yetti mi dersiniz?

Dün yine öyle bir haber geldi ki, şaşkınlıktan oturup şahadet getirdim.

Allah şaşırtmasın.

Estağfurullah, tövbeler olsun.

Hepsi bir kenara da kuluçkaya yatmış olan tavuğun altına esrar koymak nedir? Ne düşünüyordun acaba, kuluçka yöntemiyle zehrini çoğaltmaya mı çalışıyordun?

Yok yok, değil tabi.

Herkes biliyor senin niyetini. Enselenince elin ayağına dolaştı. Zehrini kümesinde kuluçkaya yatmış olan tavuğun altına gizlemeyi akıl ettin ama kıt aklın da yaptığın bu girişim de seni kurtarmaya yetmedi. Tavuk bile senin zehrini zerk etmeni istemedi, dilsiz hayvan dahi seni ihbar etmesini bildi.

Neyse ki, Konya İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Müdürlüğü gerçekten çok ama çok titiz çalışıyor. İnce eleyip sık dokuyor da zehir tacirlerinin hiç ummadığı bir anda tepelerine çökmeyi başarıyor.

Gözlerini bürüyen para hırsı nedeniyle ne yaptıklarını bilmez bir tavır sergileyen zalımlara karşı görevini layıkıyla yapan, bir duruş ortaya koyan, adeta uyuşturucuyla mücadeleyi zehir tacirleriyle savaş boyutuna taşıyan ve yaptığı başarılı operasyonlarla mücadeledeki kararlılığını ispat eden Konya Emniyet Teşkilatının tüm birimlerine ve her bir ferdine sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

Allah zalimin zulmünden hepimizi ve özellikle gencecik evlatlarımızı korusun. Cumanız, hayra vesile olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Rasim Atalay Arşivi
SON YAZILAR