Rasim Atalay

Rasim Atalay

Bu krizi çözen Konya’nın tarihine geçer

Bu krizi çözen Konya’nın tarihine geçer

Şehirlerin gelişmişliğini gösteren unsurlardan biri de o şehrin trafiğidir... Şehir içi trafikte ulaşımın kolaylığı, yolların genişliği, toplu ulaşıma gösterilen rağbet, bağlantı noktalarındaki trafik akışı, sürücülerin bilgi, beceri ve tecrübesi ile saygı unsuru da trafikteki gelişmişliğin belirleyici unsurlarıdır.

Konya'yı bu noktada ele alacak olursak;

Şehrin trafik altyapısı başlığı altında ayrı bir değerlendirme, trafiği kullanan, trafikte yer alan yayalarından şoförlerine kadar tüm unsurları açısından ayrı bir değerlendirme yapmak icap eder…

Altyapı itibariyle bakıldığında;

Son dönemde şehir merkezindeki trafik akışına olumlu manada etki edecek küçük ama etkili dokunuşlar yapıldı. Şehre yapılan bu dokunuşların müspet yansıması da çok hızlı bir şekilde kendisini gösterdi.

Trafikte sıkışıklığın yaşandığı noktalar genel manada çok iyi analiz edilmiş… Aslında herkesin malumu olan bu sorunlu bölgeler için bir analizden ziyade harekete geçmek gerekiyordu. Bu anlamda Ankarayolu üzerinde bulunan döne döne bitiremediğimiz, etrafında 6-7 tane trafik ışığının bulunduğu Belh Kavşağı’nın kaldırılması çok yerinde ve isabetli bir karar oldu.

Bir zamanlar içinden çıkılamayan bir hal alan kavşağın kaldırılmasının ardından yol genişleyivermiş. Günün en yoğun saatlerinde bile önemli bir problem yaşanmıyor. Kalabalığı görüyorsunuz ama eyvah demeye fırsat gelmeden ilerleyebiliyorsunuz.

Şehir merkezinde birçok noktada akıllı kavşak adı verilen uygulama ile bunla benzer düzenlemeler yapıldı. Bunların da şehrin trafiğine olumlu yansıdığını görmek mümkündür.

Demiyorum ki, şehrin trafiğinde hiçbir sıkıntı kalmadı, olay çözüldü! Halen sorunlu olan birçok yer var. En bariz görünenlerinden bir tanesi de Koyuncu Kavşağı.

Eski Sanayi Köprüsü’nden inen, İstanbul Yolu üzerinden gelen, Beyşehir Caddesi’nden gelip U dönüşü yapan, aradan çıkan, kenardan kaçan herkes Koyuncu Kavşağı’nda buluşuyor. Özellikle akşam saatlerinde burası kilit.

Altgeçidi, üst geçidi, tramvay geçidi, yaya geçidi derken inanın çoğu zaman geçit vermez bir hal alıyor. Ve buradaki trafik krizini çözen belediye başkanı eminim ki, Konya’nın tarihine geçecek. Tıpkı Nalçacı gibi…

Trafik bilinci ve kurallar yönüyle değerlendirildiğinde;

Konya’daki şoförlerin trafik kültüründen bihaber olduklarını söylesem belki şoförler bana kızar ama sözüm yabana gitmez. Genelleme yapmadan da bu konuyu izah etmek mümkün görünmüyor.

‘Ehliyeti bakkaldan almak’ deyiminin vücut bulduğu yer Konya…

Birçok sürücü, ben iyi şoförüm havasında geçer oturur direksiyon koltuğuna. Şu an Konya trafiğinde araç kullanan yüz binlerce insanı toplayın, tekrar ehliyet sınavına sokun, eminim ki çok büyük bir kısmı sınıfta kalır... Direksiyonum iyi diyerek çıktığımız yolda, hangi tabela ve işaretlerin ne işe yaradığını bilmiyoruz. Bu genellemelerimden Büyükşehir Belediyesi’nin fütursuzca kural ihlali yapan otobüs şoförleri de alınabilir.

ZİYA ALTUNYALDIZ’IN

SOFRASINA OTURDUK

Konya basınının yakından takip ettiği Konya basınıyla ilişkileri iyi düzeyde olan, iletişimi kuvvetli biri olan Ziya Altunyaldız, iletişebilmek için de doğru zamanda doğru hamleleri yapmayı iyi beceriyor.

Önceki akşam AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız’ın misafiriydik. AK Parti İl Başkanı Hasan Angı da oradaydı. Konya’nın siyasetteki ağabeyleri arasında yer alan Hasan Angı ve bürokrasideki tecrübesini siyasetiyle taçlandıran Ziya Altunyaldız ile verimli bir sohbet ortamı oluştu. Ev sahipliği için Ziya Bey’e teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Ev sahipliği demişken bulunduğumuz mekan da yine çok eskilerden beri tanıdığımız, bildiğimiz Meramlı bir ağabeyimiz olan Mustafa Dolular’a aitmiş. Kısa bir süre önce bir ortağı ile birlikte Meram Son Durak’ın ilerisinde 80 Bin’de Devr-i Alem Parkı’nın yanında bulunan eski İnjir Cafe’yi satın alıp 5İnch ismiyle güzel bir restorana çevirmişler.

Mutfağı çok güçlü, test ettik onayladık.

Konya’nın geleneksel yemeklerini yenilikçi bir yaklaşımla harmanlayıp özel bir sunumla ikram ediyorlar. Lezzet avcılarının mutlaka uğraması gereken, sade, şık ve güzel bir mekan olmuş. Mustafa Dolular Bey’e de mekanın hayırlı olmasını diliyorum.

Cuma’nız mübarek olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Rasim Atalay Arşivi
SON YAZILAR