Rasim Atalay

Rasim Atalay

Devlet okullarında ücretli eğitim!

Devlet okullarında ücretli eğitim!

Uzun süren yaz tatilinin yavaş yavaş sonuna geliyoruz… Şimdilerde şehir genelindeki okullarda yeni eğitim öğretim yılı hazırlıkları çoktan başladı.

Birbirinden kıymetli öğretmenlerimiz, öğrencilere daha iyi şartlarda eğitim imkanı sunabilmek ve başarı ortalamasını en üst seviyeye taşımak için hazırlanıyor. Bilgi ve beceri odaklı hazırlıkların yanında bazı öğretmenlerimiz, özellikle de şehir merkezinden uzak yerleşim yerlerinde eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürenler, okulları fiziki anlamda yeni sezona hazırlamak için takım elbiseyi, ütülü gömleği çıkarıp cildadiyelerini giyiyor. Okulların dökülmüş sıvalarını onarıyor, boyalarını yapıyor. Bahçe düzenlemesiyle ilgileniyor. Ellerinden gelenin en iyisini yaparak okulları yeni sezona hazır hale getirmeye çalışıyor. Allah onlardan razı olsun.

2023-2024 eğitim öğretim sezonunun başlamasına kısa bir süre kala birçok sektörde de ciddi hareketlilik var. Özellikle kırtasiye, ayakkabı ve çanta üzerine faaliyet gösteren işletmeler, ihtiyaç duyulacak olan en doğru ürünleri tespit ve temin etmek üzere yoğun mesai harcıyor. Yeni sezon öncesinde eksik kalmasın diye çabalıyorlar. Allah onların da çarşılarına pazar versin, işleri güçleri rast gelsin. Alım gücünün artan maliyetlere bağlı olarak günden güne eridiği bir dönemde bu alanlarda hizmet veren esnafımızın da kârından bir miktar daha feragat edeceğini umut ediyor ve bekliyorum.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet okullarında bildiğiniz üzere sezon boyunca yapılacak olan sosyal faaliyetlere sivil katkısı sağlamak, organizasyonları planlamak ve düzenlemek, öğrenci, okul, öğretmen, idare ve veli birlikteliğini sağlamak adına okul aile birlikleri kurulmuştu. Hemen hemen her okulun kendine ait bir okul aile birliği bulunuyor. Devlet okullarındaki okul aile birliklerinin yıl içerisinde yapacağı etkinlik ve faaliyetler, hayırseverlerin ve velilerin bağışları ile finanse ediliyor.

Şimdilerde okullarda yeni kayıt ve nakil süreci işliyor. Bu süreçte okullar, kendilerine kayıt için gelen velilerden alenen ve belli bedelleri şart koşarak bağış yapmalarını isteyebiliyor. Küçük bedeller değil bunlar. Bazıları okul aile birliğinin hesap numarasını veliye göndererek ‘Buraya 10 bin TL, 15 bin TL bağışta bulunmanız gerekiyor’ diyebiliyor…

Okullarda öğrenciler için yapılacak olan her türlü sosyal faaliyete dahil olan, evlatlarını bu tür etkinliklerden uzak durmaya değil içinde olmaya iten veliler şartlarını ziyadesiyle zorluyorken, bu tür dayatmalar velilerin canını sıkıyor.

Veliler diyor ki, “Devlet okulunda okuttuğumuz öğrencilerimiz için bizim dönemimizde olmayan birçok imkan sunuluyor. Bizim dönemimizde kitap dahi parayla alınırken, bugün öğrencilerimizin kitabının yanında belediyelerimizin de desteğiyle öğrencilerimizin kaleminden defterine, çantasından ek materyallerine kadar hepsi temin edilebiliyor. Ancak diğer taraftan da belli bir meblağ üzerinden dayatma yapılıyor. Tamam bağışta bulunalım ama imkanlarımız nispetinde olsun. Belli bir bedeli ortaya koyup bunu dayatmanın manası yok. Azdan az çoktan çok alın. Bu biraraya getirildiğinde büyük bir meblağ ortaya çıkacaktır, bereket olacaktır.”

Zaten özel okulların fiyatlarını duyunca yanlarına yanaşamayan, önünden geçerken bile destur çeken veliler için devlet okullarındaki bu tür dayatmaların son bulması konusunda birçok velimizin ricası ve bizden de seslerini duyurmak adına beklentisi vardı.

Yeni eğitim öğretim döneminin öncesinde yetkili mercilerin bu konuyu dikkate alacaklarını ve gereğini yapacaklarını düşünerek paylaşmak istedim.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BÜYÜK DESTEK

Belediyelerimizin öğrenciler için yaptığı güzellikler sadece ilköğrenim düzeyinde olmuyor. Geçtiğimiz hafta Selçuklu Belediyesi ve Karatay Belediyesi sürprizlerini ardı ardına açıkladı. Üniversiteyi ilk defa kazanan öğrencilere eğitim desteği olarak bir defaya mahsus önemli bir maddi yardımda bulunulacak. Detayları önümüzdeki günlerde açıklanacak olan bu destek tabir yerindeyse üniversite öğrencilerine ilaç gibi gelecek. Bizim zamanımızda bunların hiçbiri yoktu. Okumaya teşvik eden bu tür girişimleri görünce, duyunca insanın yeniden okuyası geliyor. Emeği geçenlerden de Allar razı olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Rasim Atalay Arşivi
SON YAZILAR