Rasim Atalay

Rasim Atalay

Teşekkürler Büyükşehir, Teşekkürler Selçuklu

Teşekkürler Büyükşehir, Teşekkürler Selçuklu

Konya’nın yerel gündemine baktığımızda çok hızlı bir şekilde yön değiştirebildiğini, zaman içerisinde yaşanan yeni gelişmeler, enflasyon gibi herkesi ilgilendiren genel konular üzerine çok konuşulurken içimizdeki bazı büyük yapısal problemleri göz ardı edebildiğimizi anlıyoruz.

İnsanoğlunun hafızası bazı şeyleri unutuyor olsa da devletin hafızası hiçbir şeyi unutmuyor. Bir karar verilmişse er ya da geç o karar uygulanıyor.

Salt sorunlar da bunun bir parçası.

Belli bir süre Konya’nın gündemini ziyadesiyle meşgul eden ancak sonrasında unutulan bir konuyu atılan küçük bir adım zihin dünyamızda gömdüğümüz derin kuyudan çıkarabiliyor.

Bunun en bariz örneği, kahir ekseriyetimizin rahatsız olduğu, Otogar civarında bulunan, gündüzünden çok gecesi hareketli olan, zaman zaman taşkınlıkların, asayiş olaylarının yaşandığı, adına her ne kadar ‘eğlence mekanı’ dense de ahlaksızlığın kol gezdiği işletmelerin yıkımına ilişkin ilk adımın atılması ve bunun şehirdeki yansıması…

Herkesin rahatsızlık duyduğu, ‘Niye kimse burayı görmüyor, neden kimse bir el atmıyor’ dediği bu mekanlarla ilgili somut adım nihayet atılmış oldu.

Buradaki gazinoların yıkımıyla ilgili geçtiğimiz Cuma günü Selçuklu Belediyesi, Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ ve MEDAŞ ekipleri daha önce yaptıkları ihbarların ardından ilk çalışmayı başlattı.

Zabıta ve polis ekipleri geniş güvenlik önlemleri aldı. Malum işletmelerin suyu ve elektriği kesildi.

Bu bölge şehrin en işlek caddelerinden birinin üzerinde bulunuyor. Yakınında cami, hemen birkaç adım ötesinde ise küçük ve orta büyüklükteki sanayi işletmeleri yer alıyor. Yıllardır süre gelen bir rahatsızlık da söz konusu. Evet her gün olay olmuyor. Her gün hır gür çıkmıyor. Ama şüyu vukuundan beter derler ya bazı konular için, bu mekanların göz önünde olması bile birçoğumuz için itici geliyor.

Belki çok zor bir süreçti, olayın perde arkasında neler olmuştu bilmiyoruz. Ama zor olanı şehrin genel kanaatiyle hareket eden ve yerelde şehrin her alanda idaresinden mesul olan belediyeler taşın altına elini koyup sürecin ilk işaret fişeğini atmış oldu. Öyle tahmin ediyorum ki bu ayın sonuna kadar buradaki yıkım süreci tamamlanmış olacak. Şehir için böylesi kıymetli bir hizmeti şehrin hafızasının unutmasa da zihninin derinlerine attığı bir dönemde ortaya çıkarıp harekete geçen belediyelerimize Konya halkının teşekkürleri var.

DÜĞÜN TERÖRÜ

İçinde bulunduğumuz yaz döneminin en sıcak konularından biri de düğünlerde yapılan taşkınlıklar. Trafiği alt üst eden düğün konvoyları, kulakları tırmalayan korna sesleri, zaman zaman ateşli silahların kullanılması, yasak olmasına rağmen havai fişeklerin gecenin geç saatlerinde gökyüzüne fırlatılması, sokak düğünlerindeki yüksek sesli müziğin de yine gece saatlerine kadar devam etmesi, belli bir kesimin eğlendiği düğünleri başkaları için işkenceye çevirebiliyor.

Tamam, düğün yapılıyorsa eğlenilecek… Ama belli kurallar dahilinde, başkalarını rahatsız etmeyecek ölçekte, insan hayatını tehlikeye atmayacak düzeyde bunu yapmak icap ediyor. Aksi durum her şeyden önce kul hakkına giriyor. Allah muhafaza düğün konvoylarında yaşanabilecek bir kazanın ortaya çıkaracağı acı sonuçların geri dönüşü olmaz. Bunun örneklerine sıklıkla rastladık. Ders almak gerekiyor. Aynı şekilde ateşli silahların kullanılmasının ortaya çıkardığı acı tablolarla da birçok defa karşılaştık. Bundan da ders almak icap ediyor. Düğün sınırını aştığı zaman amacını aşıyor ve ortaya terör çıkabiliyor. İnsanlarımız sağduyuya davet ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Rasim Atalay Arşivi
SON YAZILAR