Rasim Atalay

Rasim Atalay

Konya ihmale gelmez!

Konya ihmale gelmez!

İşçinin, emekçinin bayramı olan 1 Mayıs gününde, bu şehre hizmet etmek adına işinin başında olan, işini aşkla yapan, bayramı bile çalışmakla, azim ve gayretle geçiren, her zaman olduğundan daha çok çalışmak ve üretmek gerektiğine inanan, vatanına, milletine, ülkesine ve Konya’ya sevdalı, koca yürekli emekçilere selam ederek başlayalım söze…

Oldukça yoğun, yorucu ama bir o kadar da zevkli olan haftasonunu geride bıraktık. Zevkli diyorum çünkü, Konya’ya yapılan yeni yatırımların açılışlarının yapıldığı, yapılacak olan ve hepsi de insan ihtiyacına cevap verecek olan yatırımların temellerinin atıldığı, dolayısıyla Konya ve Konyalılar için kazanç dolu bir haftasonunu geride bıraktık. Böylesi yoğunluklar bize zevk veriyor.

Keşke her haftamızın sonu, her günümüz böyle hareketli ve bereketli geçiyor olsa…

Seçime gidilen süreçte son düzlüğe yaklaştığımız bu zaman diliminde siyasi propagandanın zirve yapması, siyasi argümanların tamamen vatandaşa odaklanarak oy kaygısı ile fiiliyatının yön bulması beklenen bu dönemde yerel yönetimlerin yapılan hizmetlerin açılışına ve yeni hizmetlerin temelini atmaya odaklanması, Konya’nın hizmet anlamında ihmale gelmeyeceği bilincine sahip olunduğunu gösteriyor.

Detayları gazetemizde ve www.pusulahaber.com.tr internet haber portalimizde yer alıyor olmakla birlikte başlıklar halinde haftasonu yaşanan hareketlilik ve bereketi özetleyecek olursak;

  • Darü’l-Mülk Projesi kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Meram Belediyesi ile birlikte başlattığı Büyük Larende Dönüşümü için Larende esnafının taşınacağı Adana Yolu üzerindeki 74 yeni iş yerinin temeli atıldı.
  • Emirgazi ilçesinde bulunan ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Emirgazi Şehir Konağı hizmete açıldı
  • Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Büyükşehir Yasası ile birlikte ilçelere hizmet götürmek adına Karapınar’da yaptığı Karapınar Katlı Otoparkı ve Ticaret Merkezi ile Kitap Kafe’nin açılışı gerçekleştirildi.
  • Aynı kapsamda Ereğli’ye kazandırılan Ereğli Yarı Olimpik Yüzme Havuzu da 2023 Dünya Spor Başkenti Konya’ya yakışan bir eser oldu.
  • Konya’nın bir zamanlar çöküntü alanlarından olan ve kentsel dönüşüm çalışmaları ile yıldızı parlayan Şefikcan Caddesi üzerindeki Şefikcan Parkı’nın ikinci etabı açıldı. 3. Etabının da temeli atıldı.
  • Parklar ve yeşil alanlarla ilgili bir diğer mühim gelişme de Selçuklu ilçesi sınırlarındaki Ihlamur Parkı’nın hizmete açılmış olmasıydı. Ihlamur kokan bu parkın da hayırlı olmasını diliyoruz.
  • Seydişehir Millet Bahçesi, Beyşehir, Üzümlü ve Huğlu Atıksu Arıtma Tesisleri de yine hizmete alınan ilçe yatırımları arasında yerini alıyor.
  • Hadim’de bulunan ve tabiat harikaları arasında yer alan Yerköprü Şelalesi’nin bulunduğu alanda Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından, şelalenin görsel güzelliğini daha iyi göstermek ve piknik yapmak isteyenlerin ihtiyaçlarını giderebilmek adına yapılmış düzenlemeleri kapsayan çalışmanın da açılışı gerçekleştirildi.
  • Bitmedi… Etüt Merkezi, Mahalle Konağı ve Büyükşehir Belediyesi KOMEK hizmeti olarak üç bölümden oluşan Karatay Belediyesi Hacısadık Sosyal Tesisi de 29 Nisan Cumartesi günü hizmete alınan ve halka hizmeti önceleyen çalışmalardan bir tanesi.

GECİKMİŞ OLSA DA BANLİYÖ SEVİNCİ YAŞADIK

Yapılanı takdir ederiz. Ancak yapılması gereken, söz verilen ve henüz yapımı için harekete geçilemeyenleri de dile getirmekte şehir adına fayda görürüz. Konya trafiğine rahatlatacak belki de en önemli çalışma Konyaray Projesi kapsamında Konya Banliyösü’nün yapımıydı.

Yaklaşık 3 yıl önce ilk imzaları atılan Konya Banliyösü’nün de ilk temeli dün düzenlenen törenle atıldı. Konya il merkezi ile sanayiler arasındaki ulaşım sorununa kökten çözüm sunacak olan önemli projede somut bir adımın atılması şehir adına sevinilecek bir gelişme. Zira her geçen gün büyüyen, araç sayısı artan ve buna bağlı olarak trafik yoğunluğu artan Konya’da bu proje tamamlandığında trafiğe rahat bir nefes aldırılmış olacak.

Proje iki etap halinde yürütülecek. Birincisi Meram Garı’ndan başlayıp Konya Havaalanı’na kadar uzanacak, 17,5 kilometrelik bir hat üzerinde gerçekleştirilecek. İkinci etabı ise Yaylapınar Mahallesi’nden Organize Sanayi Bölgelerine kadar uzanacak. Yani kuzey güney aksinde boydan boya uzanmış olacak. Asıl şehir trafiğini rahatlatacak olan da 2. Etap çalışması olacak. Şehir merkezi ile sanayi arasında işçi taşımak için mekik dokuyan otobüsler ve işçi servisleri bu görevi artık büyük ölçüde banliyö hattına devretmiş olacak.

Eceklerin, acakların, edildi, yapıldıya dönüşmesini, sürecin olabilecek en hızlı şekilde sonuçlandırılmasını ve şehir adına önemli bir kazanım olan banliyö hattının bir an önce devreye alınmasını dileyerek sözlerimizi noktalayalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Rasim Atalay Arşivi
SON YAZILAR