Rasim Atalay

Rasim Atalay

Konya’da 15 Ankara’da 3-5

Konya’da 15 Ankara’da 3-5

14 Nisan 2023 tarihi itibariyle seçime sadece bir ay kaldı. 14 Mayıs’ta kurulacak olan seçim sandıkları, bir sonraki dönemin Cumhurbaşkanı’nı ve milletvekillerini içinde barındıracak. Ta ki açılıp oylar sayılana ve yeni dönemin Cumhurbaşkanı ve milletvekilleri ilan olana kadar…

Şimdiki söyleyeceklerimi herhangi bir siyasi parti ayrımı yapmaksızın izah ediyorum. O yüzden kimse küsmesin, kimse kızmasın…

Konya, siyaseten her ne kadar belirleyici bir şehir olsa da, içerisinde Konya’nın olmadığı herhangi bir siyasi hareket ya da oluşum düşünülemese de ne hikmetse Meclisteki temsil anlamında arzulanan noktaya bir türlü gelemedi.

Geçmiş dönemlerde bunun sıkıntısını kendi içimizde hep yaşadık. Kimi vekillerimiz Ankara’da çeşitli komisyonlarda görev aldı. Oradaki işlerinin yoğunluğu nedeniyle Konya ile bağını koparma noktasına geldi. Kimileri kendi siyasi partilerinde üst düzey görevler aldı ve daha önceki dönemlerde olduğu kadar aktif olamadı. Kimi vekillerimiz etnik kökeni itibariyle başkaca şehirlerde adeta bir barış elçisi gibi görevlendirildi. Sonuçta insana hizmet ettiler elbette ancak Konya’nın milletvekiliyse bu kişiler, haklı olarak öncelikle Konya’ya hizmet etmeleri istendi ve beklendi.

Kimilerinin ise Konya’yla herhangi bir bağı yoktu ki Konya’ya bir hayrı olsun… Konya bu anlamda milletvekili sayısı her ne kadar 15 olsa da Ankara’ya hiçbir zaman ve hiçbir dönemde 15 milletvekili gönderemedi.

Çok uzağa gitmeye gerek yok. 14 Mayıs itibariyle bitecek olan şu içinde bulunduğumuz döneme bir bakalım. 15’ten kaçını doğrudan Konya’ya yazabiliriz? Kaç tanesi yakinen Konya’nın sorunlarıyla ilgilenebildi? Kamu yatırımlarından Konya’nın daha çok pay alması için kaç tanesi ilgi ve gayret gösterdi? 15’te elimize kalan ben diyim 3-5 siz diyin 8-10 vekildi. Gerisinden bize hayır gelmedi maalesef.

Geçmiş geçmişte kaldı. Bugüne ve geleceğe bakalım artık. Bu dönem Konya’nın, Konyalı seçmenin isteği, arzusu ve beklentisi bir önceki dönemde yapılan hataya düşülmemesi yönündeydi. Yani devşirilmiş, Konya’yı bilmeyen, Konya’yla bağı bulunmayan birinin Konya’dan vekil olarak gösterilmesi neticesinde kaybedenin Konya olacağının bilincindeydi Konyalı.

Listeler açıklandığında da tek tek irdelendi. Belki de bir takım tepkiler ilk defa Konya halkının milletvekili listeleriyle bu kadar yakından ilgileniyor olmasından ötürüydü.

Neticede Konya’dan milletvekili çıkarma ihtimali en yüksek olan siyasi partilerin listelerine bakıldığında iktidar partisinin de muhalefet partilerinin de daha usturuplu isimlerle yola devam ettiğini görüyoruz. Tabi istisnalar da yok değil. Dilerim Konya’yı en iyi şekilde temsil edecek isimler Ankara’ya gider.

KONYA SOKAKLARINDA

TOGG GÖRMEK

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile samimi bir ikili ilişkisi olduğunu biliyorduk. Bir Ankara programı dönüşünde Mustafa Varank’tan TOGG marka arabasını emanet istemiş Başkan Altay, “Binip Konya’ya gideyim” demiş.

Tabi kıramamış Bakan Mustafa Varank. Başkan Altay atlamış TOGG’a sürmüş Konya’ya gelmiş. Ertesi gün Konya’da AK Parti’nin milletvekili aday tanıtım toplantısının yapılacağı Selçuklu Kongre Merkezi’nin önünde bir kalabalık. İçeridekilerden daha çok dışarıda bekleyen var. Biz de işimiz gereği oradaydık. Sordum neyi bekliyor bu kadar insan diye. TOGG’u bekliyorlarmış meğer. Uzun lafın kısası TOGG’u hacı yolu bekler gibi bekledik. Gelince de hacıdan bir büyüğümüz gelmiş gibi karşıladık. Bu vesileyle yakından görmüş olduk. Hakikaten dizayn olarak güzel bir araba yapmışlar. Konyalıların büyük beğenisini kazanan TOGG’u inşallah en kısa zamanda Konya’da tekrar göreceğiz. Görmeye de gözlerimiz bir süre sonra alışacak.

Ramazan ayının son Cumasını bugün idrak ediyoruz. Cuma bayramımızı ve birkaç gün sonra kavuşacağımız, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecemizi şimdiden kutluyorum. Allah bu günlere yeniden sağlık, sıhhat içinde ulaştırsın. Selamlarımla…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Rasim Atalay Arşivi
SON YAZILAR