Rasim Atalay

Rasim Atalay

Bakan kapattı!

Bakan kapattı!

Kış kışladı, Mart martladı…

Mart ayının kapıdan baktırıp, kazma kürek yaktığı deyimi yerini buldu…

Eskiler ‘Gönlü tutarsa 9, tutmazsa 30’ demişler…

Varsın gönlü tutmasın…

Gönlümüzün açlığını iyice bir doyursun rahmet… Toprağı doyursun, bereket olsun…

Varsın biz bir süre daha kapıdan bakalım, kazmayı, küreği, sobayı, kaloriferi biraz daha yakalım…

Varsın bu ay da faturalarımız yüksek gelsin…

Kış kışlığını yapsın.

Rahmet ve bereket üzerimizden eksik olmasın.

Bugün toprağa düşen rahmet inşallah harman zamanında bereket olarak yansıyacak. Üretim artacak, çiftçi kazanacak…

Çiftçi hem ürettiğini hem de kazancını piyasaya sunacak. Piyasa canlanacak, ekonomi hareketlenecek.

ÇİFTÇİ GELECEĞİNİ YİNE İPOTEK ALTINA MI ALDI?

Çiftçilerin kazancının artacağından bahsetmişken şu konuya da dokunmadan geçemeyeceğim.

Konya Tarım Fuarı, her ne kadar resmi bir açılış yapılmamış olsa da hem Konya’dan, hem Türkiye genelinden hem de pek çok ülkeden ciddi bir ziyaretçi kitlesini ağırladı.

Son gününe kadar fuarı ziyaret etmeye fırsatım olmamıştı. Son gününde bir göz gezdirip inceleme fırsatı buldum.

Rahmeti gören çiftçi fuara akın etmiş. Boş gitmemiş, kafasında da başta traktör olmak üzere çeşitli tarım aletlerini inceleme ve uygun görürse yenisini alma fikri varmış.

Özellikle teşhir edilen devasa traktörlerin üzerinde ‘falanca şahsa satılmıştır, filanca tarım işletmesine satılmıştır, öteki çiftçiye satılmıştır, beriki çiftçiye satılmıştır’ diye hilafsız yüzlerce ilanı görünce hayret ettim.

Aldığım gayri resmi bilgilere göre de Konya Tarım Fuarı’nda bu yıl traktör satış rekoru kırılmış. Rakam net olmamakla birlikte 1.700 civarında bir traktör satıldığı konuşuluyor. Fuarın gündeminde traktör satışları var.

‘Tarlada buğdayım var deme, ambara girmeyince.

Hayırlı evladım var deme, el koynuna girmeyince.

Vefalı karım var deme, kötü gün görmeyince.

Hayırlı kardeşim var deme, miras bölünmeyince…’ demiş atalar.

Gerçekten ihtiyaç duyup da alan olduysa ne âlâ.

Cebinde parası olup da alan vardıysa ne güzel.

Ama geleceğini ipotek altına alarak, bugüne kadar borç yüküyle sürekli kamçılandığı ve hatta dayak yediği halde yine de gidip cezbedici tüccarların da teşvikleriyle borçlanarak traktör alan varsa vay ki ne vay hallerine!

Elbette ki fuarların temel mantığı ticari ilişkiler kurmak, üretileni satışa sunmak ve satmak. Bu tür organizasyonlar büyük ticaretlere kapı aralıyor mu, aralıyor. Üreticiyle son tüketici arasında önemli bir köprü mü, köprü.

Ama kaygılarımız çok farklı…

Daha düne kadar ağım ağım ağlayan çiftçi bugün benim hayalini bile kuramadığım rakamlara traktör alıyor ve bunun büyük çoğunluğunun finansmanını çeşitli finans kuruluşları sağlıyorsa orada sıkıntı var demektir. Ayağını yorganın dışına taşıran çiftçiyle ilgili benim uyarım ve derdim. Çiftçi kardeşim, ağabeyim, keşke bir kere daha düşünseydin de geleceğini ipotek altına almasaydın. Bugün rahmet var da yarın ne olacağı belli mi? Kaldır ürününü, koy cebine parayı, istediğin marka, istediğin model traktörü git peşin paranla ve daha uygun fiyata al.

Borçlanma!

Faize bulaşma!

Alın terine, helaline haramı katma!

BAKAN BEY KAPATMAYA GELMİŞ

Fuarın ilk açıldığı gün Konya kamuoyunda çokça dillendirilen bir konuydu fuarın sessizce açılması…

Başta Tarım Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi olmak üzere tarımın tüm paydaşlarının, Ankara’dan gelen misafirler ve şehrimizi yönetenlerin de dahil olduğu şekliyle fuarı ziyareti arzu ediliyordu. Bakan Bey, açılışa şu veya bu sebepten dolayı gelememişti. Açılış seremonisi de yine farklı gerekçeler sunularak yapılamamıştı. Konya’nın bu tepkisi ve yükselen ses Ankara’dan duyulmuş olacak ki yeni Bakanımız fuarı kapatmaya da olsa geldi.

Her ne kadar eksikleri tartışılsa da, yanlış uygulamaları konuşulsa da Konya Tarım Fuarı’nın şehrimiz için önemli bir kazanım olduğunu ve şehrimize büyük bir getiri sağladığı gerçeğini da yadsımamamız gerektiğini beyan ederek sözlerimi noktalıyorum.

Hayırlı haftalar.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Rasim Atalay Arşivi
SON YAZILAR