Rasim Atalay

Rasim Atalay

Depremi hissettiniz mi?

Depremi hissettiniz mi?

2023 yılı Türkiye için deprem yılı oldu diyebiliriz…

Şubat ayında Kahramanmaraş ile birlikte 11 şehri yerinden oynatan ve uzak – yakın demeden hepimizin acısını yüreğimizde hissettiğimiz, etkisi itibariyle bakıldığında ‘Asrın felaketi’ olarak yorumlanan depremler bize, ülkemizin deprem gerçeğini çok acı bir şekilde hatırlatmıştı.

İnsanoğlu o gün, o anı yaşamışçasına üzülse de sonrasında acılarını çabucak unutuveriyor. Allah insana unutmak gibi bir meziyet vermiş. Aslında bu güzel bir şey. Şükür ki vermiş. Vermeseydi acılarımızı üst üste koyduğumuzda, aynı tazeliğiyle o acıları yaşayacak olsak, yaşayamazdık. Acıya boğulur, bedenen ne kadar sağlıklı olsak da acı içerisinde ölür giderdik herhalde.

Ama bazı acıları da bu kadar hızlı unutmamak gerekiyor. Bugün yaşanmış gibi hayatımızın merkezine koymak ne kadar doğrul değilse, tamamıyla rafa kaldırmak da bir o kadar yanlış.

Şubat’ta yaşanan depremin üstünden geçen 6 aylık zaman dilimi içerisinde irili ufaklı binlerce deprem meydana geldi Türkiye sınırları içerisinde.

Bunların en çok dikkat çekeni ise belki de son bir ayda üst üste ve orta şiddetle sallanan Konya’ydı…

Çünkü Konya için yakın zamana kadar, Türkiye’de deprem riskinin en az olduğu şehir denirdi. İşin uzmanları şimdi şimdi Konya’nın da tam manasıyla depremsellik anlamında emin bir şehir olmadığını, 6,5 şiddetinde depremi üretebilecek bir altyapıya sahip olduğunu ifade ediyor.

İşin uzmanları teknik takip ve ilmi verileri ortaya koyarak bunları söylüyor da asıl önemli olan şu: Türkiye’nin en güvenilir şehirleri sıralamasında zirveyi zorlayan Konya bile bu kadar sallanıyorsa, bu ülkede her an her yerde deprem olabilir…

Bu gerçeği aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor. Kaldı ki deprem bize kendini hep hissettiriyor, hiç ummadığımız anlarda ummadığımız şiddetlerde kendini bize sürekli olarak hatırlatıyor.

Kaderci bir tarafımız da var bizim. Ki olması da gerekir. Kadere iman ederiz biz. İmanımızın şartlarından biridir bu. Allah nasıl takdir etmişse öyle olacaktır, öyle olur. Ama bir de laf vardır bizde. Hani derler ya, “Eşeğini sağlam kazığa bağla da ondan sonra Allah’a tevekkül et” diye.

Biz de gerekli tüm tedbirleri alıp sonrasında Allah’a havale etmeli, ondan dilemeli ve afet, bela ve musibetlerden bizleri koruması için dua etmeliyiz. İşin uzmanlarının bas bas bağırıp haykırdıkları, yaklaşıyor, geliyor, enerji birikiyor, bir yerde patlayacak gibi söylemlerle insanları tedbirli olmaya yönlendirmeye çalıştıkları daha büyük deprem gelmeden umarım eldeki imkanları en iyi şekilde değerlendirir ve eşeğimizi sağlam kazığa bağlamış oluruz. Aksi halde, bugünün şartlarıyla gelecek olan bir deprem uzmanların deyimiyle bize asrın felaketini yeniden yaşatacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Rasim Atalay Arşivi
SON YAZILAR