1. YAZARLAR

  2. İlker Kırnaz

  3. Haydi Konyalı, Pamuk Eller Cebe
İlker Kırnaz

İlker Kırnaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Haydi Konyalı, Pamuk Eller Cebe

A+A-

2014-2015 sezonun son maçında Bursaspor deplasmanına çıkacak olan Konyaspor, ligdeki bir çok takım gibi sadece prestij mücadelesi vermek amacıyla sahada olacak. Sezonu şahsım adına beklediğim puanın üstünde kapatan futbolcu kardeşlerimizi, ligin ikinci yarısında sazı eline alan Aykut Kocaman ve ekibini de bu bağlamda tekrar kutlamak gerekiyor.

Evet sezon bitti sayılır ancak yeni sezonun bu seneye göre çok daha çekişmeli geçeceğini de net olarak görmekteyiz. Özellikle yabancı kuralının oldukça esneyeceği bir sezon olacak olan 2015-2016 sezonu, bu noktada akıllı transferler yapan takımların da yılı olacak. Ülkemizdeki yerli futbolcu kalitesinin vasatın üzerine çıkamıyor olması futbol takımlarımızı büyük oranda yabancı transferi yapmaya itecek. İşte tam bu noktada karşımıza bazı süreçler çıkıyor. Öncelikle yapılacak yabancı transferlerin bundan önceki dönemlerdeki kadar pahalı olmayacağı aşikar. Hem futbol kulüplerimiz bu konuda rahat davranacak hem de futbolcular ve menejerleri bir çok alternatif içinde seçim yapma şansına sahip olacaklar. Bunun dışında bu transferlerde avantasını düşünecek yöneticiler, teknik direktörler ve menejerler de olacak tabii ki. Bu noktada gerek yönetim kurulumuz gerekse teknik heyetimizin dürüstlüğü anlamında en şanslı kulüplerin başında geldiğimizi de belirtmek gerekiyor. Burada bizim adımıza en kritik nokta, nasıl bir takım kurulacağı ve yeni sezonda bu takımdan Aykut Kocaman’ın ne gibi beklentiler içinde olacağıdır. Pasa ve topa daha çok sahip olma üzerine kurulu bir oyun sistemi belirleyen ancak ligin ikinci yarısının tamamına yakın bölümünde bunu uygulamayan Aykut Kocaman, üst üste olumlu neticeler almaya başlayınca aslında tercih etmediği ve sevmediği ancak tabelaya yansıyan neticelerin olumlu olması nedeniyle devam ettiği sistem ile devam etmeyecektir. Buna istinaden topu rakip sahaya çok hızlı taşıyabilecek kanat ve bek oyuncularına ciddi manada ihtiyacımız bulunuyor. Özellikle Djalma’nın bu sezon etkisiz olması, Torje’nin de karşılaşmaların büyük bölümünde takım savunmasına yardım etmek zorunda kalması ve tabii ki santrafor eksikliğimiz kısır bir sezon geçirmemizin baş etkenlerindendi. Ayrıca orta sahada hem pas tekniği yüksek hem de enerjisi ile rakibi bozabilecek oyuncu noktasında da kadromuzun yetersiz olması mecburen topun arkasına geçip, yapılacak iyi takım savunmasıyla puanlar alma yoluna itti Aykut Kocaman’ı. Özellikle Uğur İnceman’ın kariyerinin en kötü sezonunu yaşaması, Mehmet Güven’in de istikrarsız performansı orta alanda gardımızı düşüren etkenlerin başında geliyor. Bu bölüme de en az 2 takviye yapılacaktır diye düşünüyorum. Ve tabii ki sol bek ve kaleci eksikliğimiz de ciddi manada gözden geçirilmesi gerekiyor. Yönetim kurulumuzun taraftar, basın ve teknik heyetle yapacağı toplantılar neticesinde yeni sezonun hedefini belirlemesi ve transferlerin de bu zihniyet çerçevesinde yapılması gerekiyor. Alınan 3-4 galibiyetten sonra UEFA ya da 3-4 mağlubiyetten sonra kümede kalma mücadelesi verilmesi, 2014-2015 sezonunda sinerjisi tavan yapan bu şehri bundan sonraki dönemlerde bir kaç yıl geriye götürür.

Ufak bir kaç detaydan da bahsedecek olursak; yeni sezonda kombine fiyatlarının ve satışa çıkış tarihinin de Bursaspor karşılaşması sonra belirlenmesi faydalı olacaktır. Geçtiğimiz sezon kombine alan taraftarlara belli bir müddet (örneğin 1 hafta) opsiyon tanınıp, mevcut koltuğunda kombine yenilemesi yapabiliyor olması taraftar sadakatinin oluşmasında olumlu bir etken olabilir. Hatta İstanbul takımlarında da olduğu gibi bu kişilere belli oranlarda iskonto da uygulanabilir (örneğin %10). Geçen sene ulaşılan rakama en azından bu sene de ulaşılabilecek duruma da gelmiş oluruz böylece. Ve tabii ki yapılacak transferlerin oluşturacağı ek bir talep de olacaktır. İyi futbol iyi futbolcularla oynanır prensibine sonuna kadar inanmakla birlikte, alınacak bir kaç yıldız oyuncunun kombine satışlarını ikiye katlayacağını da görmemiz lazım. Buradan Konyalı futbolseverlere de seslenecek olursak, geçen sene simit ayran parasına izlediğimiz maçların bu sene artık yemek parasına dönmesi gerekiyor. Özellikle Doğu Tribünde maç izleyecek taraftarlarımız bu bölümde yapılabilecek bir fiyat artışını makul karşılamalılar. Geçen sene 200-300-400-500 TL’ye maç izlenen bu tribünlerin hakkı sizler de takdir edersiniz ki biraz daha fazla...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT