Rasim Atalay

Rasim Atalay

Hizmet yarışının kazananı Konya oluyor

Hizmet yarışının kazananı Konya oluyor

Son bir haftadır şehirde müthiş bir hareketlilik…

Geçtiğimiz hafta Meram Belediyesi’nin şehrin kalbine yaptığı dokunuşun adı olan Şükran Mahallesi Kentsel Dönüşümü’nün temel atmasıyla başlayan süreç düne kadar devam etti…

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin her yıl düzenlediği ve şehre adeta kitap kokusunu yayan Kitap Günleri etkinliği, Konya ile sınırlı kalmadı. Civar şehirlerden de Konya’daki bu kitap şölenine akın akın misafir geldi. Kitaplardan payını almak isteyen okurlar, yazarlarla buluşturuldu. Adeta bir kültür şöleni gerçekleştirildi.

Pazar günü düzenlenen Konya Yarı Maratonu’na katılan on binler adeta iyiliğe koştu. Bu maratondan elde edilen gelirin tamamı otizmli bireylerin eğitim aldığı ve yine bir Konya markası olan Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfı’na (SOBE) bağışlandı.

Aynı günün akşamında milli takımı ağırlayan Konya, her zaman olduğu gibi yine uğurlu geldi. Letonya’yı 4-0’lık net bir galibiyetle geçen milliler Almanya'da düzenlenecek 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda gitme hakkı kazandı.

Maçı Konya’da izleyen Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, geldiği gibi gitmedi. Bir sonraki gün Konya’da spor ve gençlik üzerine Konya’daki belediyeler tarafından yapılan yatırımların temel atma törenlerine ve açılışlarına katıldı.

Önceki gün Selçuklu Belediyesi tarafından şehre kazandırılan ve adeta öğrencilere bir hediye niteliği taşıyan Yeni Nesil Kütüphane’nin resmi açılışını gerçekleştirdi. Sonrasında ise Selçuklu’da olimpiyat şampiyonları yetiştirmek hedefiyle ilçeye kazandırılacak olan Selçuklu Sporcu Seçme ve Yetiştirme Merkezi’nin temel atma törenine katıldı. Sonrasında ise Karatay Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl temelini attığı ve büyük bir hızla tamamladığı Ali Ulvi Kurucu Gençlik Merkezi’nin açılış törenindeydi.

Konya’ya hizmetle görevli olan belediyelerin son bir haftalık performanslarına baktığımızda hepsinin şehrin yetişmiş insan gücü ve bu gücü sağlayacak temel yapı taşları anlamında ortaya koydukları vizyonun ürünlerinin yükseldiğini görüyoruz.

Bu yoğunluk Konya kamuoyunu doğru ve hızlı bir şekilde bilgilendirmek için görevinin başında olan biz gazetecileri de bir hayli yormuştu. Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı’nın daveti üzerine Selçuklu Seyir Tepesi’ndeki Seyir Kafe’de Konya’yı seyredip Selçuklu yatırımları üzerine konuştuk.

Ahmet Başkan’ın Selçuklu ve Konya için önemli projeleri var. Bu projeleri de hayata geçirmek için yoğun bir çabası…

Detaylarını gazetemizde ve haber sitemizde verdiğimiz konuları tekrara düşmek istemiyorum. Ama şu kadarını bahsetmekte fayda var. Konya’nın zihin hafızasının derinlerinde hep var olagelen bir konu Selçuklu’da hayata geçecek gibi görünüyor.

Daha önce birçok başkandan duyduğumuz ama henüz somutlaşmamış olan bu konu, Konya’ya bir teleferik kazandırılması konusu…

Ahmet Başkan, Selçuklu’da bu konunun olgunlaştığından söz etti. Seyir Tepesi’nin girişinden buram buram tarih kokan Gevale Kalesi’ne uzanan ve 5,1 kilometre uzunluğa sahip olacak olan teleferik için çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini anlattı.

Diğer yandan önemli bir kültür merkezi daha Selçuklu’ya, dolayısıyla Konya’ya kazandırılıyor. Bu da Selçuklu Medeniyetler Müzesi…

Orta Asya’dan günümüze kadar uzanan tarihi serüven bu müzede hayat bulacak. Selçuklu’da müzeden Gevale Kalesi’ne uzanan, içerisinde Sille’yi de alan önemli bir turizm aksı oluşturulacak.

Tüm bu saydıklarımıza isterseniz seçim yatırımı deyin, isterseniz başka bir şey…

Ben sebebe değil sonuca bakarım. Tüm bunlar gerçek olursa Konya, bugün olduğundan daha başka bir Konya olacak. Tabi elbette hizmet yarışının kazananı da hak ettiği üzere Konya olacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Rasim Atalay Arşivi
SON YAZILAR