Rasim Atalay

Rasim Atalay

Konya’nın tercihi belli

Konya’nın tercihi belli

Şu meydanların dili olsa da bir konuşsa…

Nice liderler, nice genel başkanlar ağırladı bu meydanlar…

Kimi geldi, meydanlarda cılız sesler yükseldi, meydanlar boş kaldı.

Ama kimileri de öyle bir geldi ki, adeta Konya’nın tavrını, yönünü, tercihini ortaya koyuverdi…

Dün de öylesi bir miting yaşandı Konya’da…

Resmi rakamlara göre 140 bin Konyalı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Konya mitingine katılmıştı.

Kılınçarslan Şehir Meydanı’nı hıncahınç dolduran Konyalılar, Cumhurbaşkanı ve 14 Mayıs’ta yapılacak olan genel seçimlerde Cumhurbaşkanı Adayı olan Recep Tayyip Erdoğan’ı karşıladı, selamladı, selam aldı, kucaklaştı…

Konya’dan bağımsız bir siyasi hareket nasıl ki düşünülemezse, Konya’nın desteğini almayan bir siyasi liderin de muktedir olması düşünülemez… Bu öylesine söylenmiş bir söz değil. Konya, geçmişten bu yana siyasette her daim belirleyici olmuş, siyaset çadırının orta direği konumunda yer almıştır.

Konya’nın dün meydanda verdiği mesaj sadece Konya’ya, Konya’daki muhalefete dönük değil, tüm Türkiye’ye dönük bir mesajdı bu manada…

Konya da ortaya koyduğu tavır ile tercihini net bir şekilde ortaya koymuş oldu. Siyasette akşamdan sabaha çok şey değişiyor olsa da değişmeyecek bir gerçeklik var ki, o da Konya’nın Recep Tayyip Erdoğan’a olan sevgisi ve muhabbeti…

Bu sevgi karşılıksız da değildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, müjdelerle geldiği Konya’da, Konya halkına olan ilgisini, sevgisini, muhabbetini dilde değil özde gösterdi. Söylemekle kalmadı, bunu hissettirmeyi başardı.

TERÖRDEN TEMİZLENEN BÖLGELERDEN PETROL FIŞKIRMAYA BAŞLADI

Miting alanını dolduran Konyalılarla zaman zaman samimi sohbetlerde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajları çok netti. Bir taraftan seçime yönelik söylemleriyle Konya halkının desteğini beklediğini belirtirken, diğer yandan da enerjide dışa bağımlılığı azaltacak yeni keşifleri gururla paylaşıyordu Cumhurbaşkanı Erdoğan…

Karadeniz’deki doğalgazın keşfi hepimizin malumu… Bilmediğimiz bir hususu da ilk defa Konya’da açıkladı Cumhurbaşkanı Erdoğan. Adı terörle anılır hale gelen, şimdilerde devletin ortaya koyduğu duruş ile terörden tamamen temizlenen Cudi ve Gabar’da petrol bulunduğunu paylaştığı Erdoğan…

Sadece Cudi’de günlük 100 bin varil, toplamda ise 180 bin varil ham petrol keşfini kamuoyu ile ilk defa Konya’dan paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörden temizlenen bölgelerden petrolün çıktığına işaret etti.

Enerjinin ne kadar önemli olduğunu bahsederken Karapınar’da bulunan, resmi açılışı da gerçekleştirilen, Avrupa’nın en büyük güneş enerjisi santralinden de söz etmeden geçemeyeceğim. Konya’ya ve Türkiye’ye hayırlı olmasını diliyoruz.

KONYA HAK ETTİĞİ ÖVGÜYÜ ALDI

Şubat ayının başında yaşadığımız, etkileri itibariyle yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Konya, Türkiye’ye örnek teşkil edecek bir tavır ortaya koymuştu.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay nezdinde tüm Konya belediyelerine teşekkür eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yardımseverlik örneği gösteren Konya halkını da unutmadı. Özellikle teşekkürlerini ileterek dualar etti.

TOGG KONYA’YA GELDİ, ŞANSI OLAN TEST ETTİ

Tabi bahsetmeden geçemeyeceğimiz bir husus daha var… Miting alanında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beklenirken kürsüye çıkıp miting alanını dolduran Konyalılara seslenen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, belediye olarak yürüttükleri hizmetleri hızlı bir şekilde anlattı. Zaman zaman sözleri tezahüratlarla kesilen Başkan Altay’a özellikle gençlerin ilgisinin yoğun olması dikkatimden kaçmadı.

Gençlerin bu ilgisini karşılıksız bırakmayan Başkan Altay da mitingin ardından gençleri Konya’nın simge eserlerinden biri olan Taşbina’ya davet etti. Bu davetin de içi boş değildi. Bir sürprizi vardı Başkan Altay’ın…

Hem sohbet edelim hem de Konya’ya yeni gelen, ayağının tozu üzerinde duran TOGG’u gençlerle birlikte inceleyelim istiyordu. Başkan Altay, kadınlara pozitif ayrımcılık yaparak birkaç kişiyle de TOGG testi yapılabileceklerini söyleyince gençlerin gönüllerindeki yerini de yeniden tasdik etmiş oldu.

MUSA ARAT İLE AYAKÜSTÜ SOHBET

Miting alanının bize ayrılan bölümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı dinlerken protokolün bulunduğu alanda Musa Arat’a ilişti gözüm. AK Parti’nin bir önceki Konya İl Başkanı’yken istifa etmiş, Gelecek Partisi’nin kuruluş sürecinde görev almıştı. Yakın bir zaman öncesinde de sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çekindiği fotoğrafla birlikte bir mesaj paylaşmış ve Gelecek Partisi ile hiçbir bağının kalmadığını ifade etmişti. Musa Arat ile ayaküstü kısa bir sohbet etme fırsatımız oldu.

CUMHUR İTTİFAKININ TÜM PAYDAŞLARI ORADAYDI

14 Mayıs tarihinde yapılacak olan seçimlerde Cumhur İttifakı’nı destekleyeceğini beyan eden başta MHP olmak üzere, tüm siyasi partilerin başkanları, yöneticileri ve teşkilat mensupları da miting alanındaydı. Bu da birliktelik ruhunun nasıl perçinlenmiş olduğunu gösteriyor, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı 14 Mayıs’ta desteklemek adına hiçbir siyasi partinin en küçük bir şüphesinin olmadığını beyan etmek adına bir fotoğraf ortaya koyuyordu.

Ez cümle…

Konya, tercihini alenen ortaya koymuş oldu. Belki bu satırları okuyunca kızacak, küsecek olanlar da olacaktır ama ben gördüğüm manzaradan yola çıkarak Konya’nın tercihinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yana olduğunu; Cumhurbaşkanı Erdoğan’a olan ilgi, sevgi ve muhabbetin sandığa artan oy oranı olarak yansıyacağını gördüm.

Ne diyelim, Allah hem şehrimiz, hem de ülkemiz için hayırlı olanı nasip etsin

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Rasim Atalay Arşivi
SON YAZILAR