Ali Dutal

Ali Dutal

SOSYAL MEDYANIN BÜYÜSÜNE KAPILMAK

SOSYAL MEDYANIN BÜYÜSÜNE KAPILMAK

Sosyal medya da hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girmiş durumdadır. Genel olarak bu durumdan şikayetçi olsak da kolay kolay da kendimizi sosyal medyanın büyüsünden kurtaramıyoruz.

Sosyal medya deyip geçmeyelim; mutlaka hesaba alıp fayda ve zararlarını bilerek kullanalım. Bilinçsiz kullanım birçok psiko-sosyal sorunlara yol açtığı gibi imanımıza da zarar verebilmektedir.

Sadece zamanın boşa harcanması, israf edilmesi olmayıp en tehlikeli olanı paylaşımların desteklenmesi veya karşı çıkılmasıdır. Sosyal medyayı etkin kullanmaya çalışan biri olarak bu duruma sık sık rastlıyorum. Kısmen de olsa niyetini de bildiğim birçok insanın beğeni ve yorumlarını görünce hayretler içinde kalıyor ve üzülüyorum.

Bu yazıyı da bu kaygılarımdan dolayı yazıyorum. İnşallah, bir kardeşimize faydalı olurum. Amacım, kimseyi suçlamak değil; ikaz etmektir. Birbirimizi ikaz etmek bir Müslüman kardeşin diğerine olan haklarındandır. Hiçbir Müslümanın “bana ne deme hakkı” olmadığı gibi “sana ne deme hakkı” da yoktur.

-Ne demek “bana ne”, “sana ne”?

Hz. Allah(cc) korusun, ateşte yanan bir dostunuzun sizi kurtarmak için hiçbir çaba göstermediğini bir düşünün! Siz, bu duruma duyarsız kalabilir misiniz? Veyahutta böyle birine benim için önemli değil, onun kendi tercihidir, diyebilir misiniz?

Aklı selim hiçbir kimse bu durumu normal göremez. Olması gereken ister dostumuz isterse başka biri herkesin faydası ve zarar görmemesi için gerekeni yapmaktır. Ayrıca, “Emri bil maruf, nehyi anil münker” bütün Müslümanların en önemli vazifelerindendir.

Sosyal medya paylaşımlarının beğenilmesi ile ilgili bir örnek vereceğim. Bir arkadaşımın paylaşımının içinden aldığım  “…Akraba evliliklerine sıcak bakan sapıklar” ifadesini ele alacağım.

Bu ifadeye “beğen” tıklaması yapan tanıdığım hatta içlerinde namaz kılan kişi de var. Ne paylaşanı ne paylaşıma “beğen” tıklatanları suçlamak için bu örneği vermiyorum. Niyetleri farklıdır ona da bir şey demiyorum; ancak, çok ciddi çok önemlidir. Şöyle ki;

İslam dininde evlenilmesi haram kadınlar ayet ve hadislerde belirtilmiş ve bunların dışındakilerle evlenmenin helal olduğu açıkça ifade edilmektedir. Ayet-i Kerime ve Hadis-i Şeriflerdeki açıklamalar uzun olduğu için buraya alamayacağım, araştırılınca görülebilir.

Paylaşan ve beğenen arkadaşların niyetin Hz. Allah (cc)’ın emirine muhalefet olsun diye paylaşmadığını ve “beğen” butonuna basmadığını biliyorum. Ancak, hassasiyet gösterilmediğini de kabul etmeliyiz.

Akraba evliliklerine sıcak bakan sapıklar” ifadesi Hz. Allah (cc)’ın emrine açık muhalefet olduğu gibi sıcak bakanlarda sapıklıkla itham edilmektedir. Kardeş çocukları akraba olup birbiriyle evlenmelerinde dinimize göre bir sakınca yoktur ve evlenilebilir.

Peygamber Efendimiz (sav) amcasının oğlu Hz. Ali(ra) Efendimiz ile Hz.Fatıma (ra) annemizi bizzat kendisi evlendirmiştir. Sevmekle mükellef olduğumuz Eh-li Beyt Efendilerimiz bu evlilikten meydana gelmiştir.

-Hiç farklı açıklamalara girmeden azıcık düşünelim ve karar verelim!

Buna benzer haddinden fazla paylaşımlara ve beğenilere veya beğenilmesi gerekli olup da aleyhte yorumlara rastlıyoruz. Bu durumları basite almamalıyız. Bu uyarıları yapan kişinin derdi insanların özgür iradelerine karışmak değil; isteyen istediği paylaşımı yapabilir, istediği paylaşımı beğenip beğenmeyebilir. Ancak, Müslüman olarak zararımıza ve faydamıza olacakları iyi bilmeliyiz, bilmek zorundayız. 

Okumadan, içeriği anlaşılmadan beğenilen yazıların içinde mesul duruma düşeceğimiz ifadeler olabiliyor. Beğenmek demek, tasdik etmek demek.

Bu durum sadece sosyal medya için geçerli değil; görsel medya hatta hayatın içerisinde birçok beğenilmemesi gereken şeyleri beğeniyor, alkışlıyoruz. Mesela, bir kadın sanatçı sahneye çıkıp şarkı söylüyor ve seyredenler alkışlıyor, övüyor. Oysaki bir kadının insanların önüne geçip şarkı türkü söylemesi, tiyatro yapması haramdır. Hz.Allah (cc)’ın haram kıldığı herhangi bir şeyi beğeniyor, alkışlıyoruz. Bunun hükmünü güvendiğiniz bir hocaya sorabilir veya güvenilir bir İslami siteden öğrenebilirsiniz.

Kıymetli dostlarım, İMANIN bir insan için öneminin yüzde birini anlayabilsek inanın İMANSIZ ÖLMEK korkusundan içimiz yanar. Müslüman bir ülkede Müslüman ana babanın çocuğu olarak dünyaya gelmişiz, bunun kadrini kıymetini bilelim. İMANIMIZI muhafaza etmek için çok çok dikkat edelim.

İmansız gitmek ebedi CEHENNEM demek!

           

           

           

                   

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Ali Dutal Arşivi
SON YAZILAR