Prof. Dr. Fikret Akınerdem

Prof. Dr. Fikret Akınerdem

YOL HİKÂYELERİ-2

Kırşehir-Ortaköy üzerinde Aksaray’a, oradan da Konya’ya dönüyorum.

Ortaköy-Aksaray arasında ana yolda görüntüleri düzgün 3 delikanlı el kaldırdı ve arabama aldım. Aksaray’a gezmeye gidiyorlar, akşama geri dönecekler. Bunlardan ikisi üniversite öğrencisi, diğeri Konya’da, Süleyman Efendi cemaatine bağlı bir yurtta üniversite için kampa alınacakmış.

Selamlaştıktan sonra, üçünü de bu cemaat müntesibi olduğunu söyleyen gençlerle sohbet ediyoruz. Bu cemaate mensup olmaktan oldukça memnunlar.

Paralel yapılanma ve son olaylarla ilgili görüşlerini soruyorum, biraz da çekinceli şekilde yapılanma karşıtı konuşsalar da baskılı bir cevap alamıyorum.  

Kendi cemaatlerinin durumunu ve seçimlerde ki tavrını soruyorum, konuyu cemaat büyüklerinin yorumlarına bırakıyorlar ve “büyüklerimiz en iyisini bilir” şeklinde cevap alıyorum.

***

Bu geçleri Aksaray’da indiriyorum, devamında Konya yol ayrımında elinde plastik poşetle iki delikanlı el kaldırıyor ve onları da alıyorum. Yol üzerinde yakın köylerden birinde tarımsal sulama yapmaya gidiyorlar. Yaşları 17 ve Niğde-Bor’dan geliyorlar.

Aylıkları 1 500 TL net, yemek-barınmak işletme sahibine ait. İşlerinden aldıkları paradan ve işletme sahibinden oldukça memnunlar. Bunlardan birisi daha konuşkan ve devam ediyoruz.

“Neden buralara çalışmaya geliyorsunuz, çocuklar”

“Paraya ihtiyacımız var”

“Aldığınız parayı ne yapıyorsunuz”

“Ailemize veriyoruz, yakında evleneceğim”

“Çok gençsiniz, bu yaşta evlilik neden”

“Ailemiz öyle istiyor, bize sormazlar, hemen evlendirirler”

“Hazırda birisi var mı?”

“Benim var, zaten benimki de hemen evlenmemizi istiyor”

“Seni çok mu seviyor”

“Evet, ama sıkıntı, her şeyime karışıyor”

“Neyine karışıyor, şimdiden”

“Sigara içme, içki içme, canımı sıktı geçen bir tokat attım”

“Akıllı kızmış, sana küsmedi mi?”

“Küstü ama mesaj çekerek kendisi barıştı, çekerse böyle”

İşte tipik bir Anadolu maçosu, ama kızlarımız da bu maçoluklara hazır. Bizim için normal olmasa da, Anadolu kızı sevdiceğine böyle katlanır, çok dert etmez.

Sormak lazım, zorluklara katlanıp yuvanın; devamı mı, isyan edip yıkımı mı?

Allah’a emanet, hayra muhatab olunuz, efendim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.