Belediyeden iki iyi bir kötü haber

Yazmayı aslında pek düşünmüyordum ama son günlerde yoğunlaşan dedikodular sebebiyle bu konuyu yazmam elzem oldu.

Konya’nın ve Konyalıların varsa yoksa bütün derdi şu an Büyükşehir Belediyesi ve onun Başkanı Tahir Akyürek olmuş sanki.

Daha düne dek her ne olursa olsun Tahir Başkan’a laf kondurmayanlar bile Tahir Başkan’ın benimsediği tutumları eleştirmeye başlamış.

Elbette Tahir beyle ilgili benim de kendime özel bir kanaatim var, bu kanaati şimdilik kaydıyla ifşa edecek değilim.

Zaten aşağı yukarı bu kanaatimi bilenler biliyor.

Kendi kanaatimizi izhar etmeden bazı duyduklarımızı, teyit ettirdiğimiz bazı bilgileri yazalım ki, konuşulanların hangi boyutlara ulaştığı kısmen de olsa açığa çıksın.

MEHMET KAÇMAZ, BAŞDANIŞMAN MI OLUYOR?

Öncelikle Yeni Büyükşehir Yasası uyarınca lağvedilen ve bütün personeli ile mal varlığı Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen İl Özel İdaresi’nin eski Genel Sekreteri Mehmet Kaçmaz’la ilgili ilk dedikodu.

Mehmet beyin Tahir Başkan’ın başdanışmanı olacağı dedikoduları ayyuka çıkmış.

Konuyu sorduğumuz bilgili bir kişi, “Tahir bey Mehmet beye sanırım böyle bir formül önermiş” deyiverdi.

O bilgili kişinin “sanırım” diyerek müphemleştirdiği konu bilin ki kesindir. Yani Tahir Başkan Mehmet beye böyle bir formül önermiş.

Ama bu “başdanışmanlık” görevinin resmi olmayacağı da açık.

Bunun sebebi ise Mehmet beyin Genel Sekreterlik makamından getirdiği gösterge ve sosyal haklar.

Yani anlayacağınız Mehmet Bey hem başdanışman olacak hem de kazanılmış haklarını koruyacak.

POYRAZER BÜYÜKŞEHİR’E GEÇTİ

Serdar Kalaycı’nın başkanlığı döneminde Meram Belediyesi’nde Özel Kalem Müdürlüğü yapan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın yeğeni İlyas Poyrazer Fatma Toru’nun başkanlığa gelmesinin ardından epey sıkıntılı bir sürece girmişti.

Edindiğimiz bilgilere göre Poyrazer’e belediye binasına girdiği andan itibaren personel selam vermeye korkar olmuştu.

Peki sebep?

Sebep açık: Poyrazer’le ilişkili olduğunun zannedilmesi ihtimaline bir tedbir. Çünkü belediyenin etkili ve yetkili bazı makamlarında oturan bazı kötü niyetlilerin bu konuda çetele bile tuttuğu ileri sürülüyordu.

İki ay önce Poyrazer’in Büyükşehir Belediyesi’ne geçmek için başvurduğunu öğrenmiştik.

Önceki hafta Tahir Başkan imzayı atmış ve Poyrazer’in geçiş işlemi tamamlanmış öğrendiğimiz kadarıyla.

Hayırlı uğurlu olsun.

Ancak bu süreçte yine dedikodulara göre Ankara’nın da payı büyükmüş. Geçiş işlemlerinin iki ay gibi uzun bir süre devam etmesi ve ardından işin tatlıya bağlanması bu boyutu daha fazla kaşımamıza engel.

İL ÖZEL İDARESİ PERSONELİ “ASKIDA”

Büyükşehir’de devredilen İl Özel İdaresi personelinin bir kısmı eski görevlerini yeni yerlerinde yapıyor. Bu personel unvansız olduğu için işleri kolay.

Ancak İl Özel İdaresi’nden Büyükşehir’e devredilen personelin unvanlı kesiminin büyük bir bölümü “nerede” olduklarını bile bilmiyor dersek yeri.

Henüz bir görev ve eski unvanlarına yakışır bir makam gösterilmemiş bu personel şimdilik kaydıyla fazla ses çıkarmıyor ama ileride Tahir Başkan’ın başının bu konu dolayısıyla epey ağrıyacak.

Benden söylemesi.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.