1. YAZARLAR

  2. Uğur Özteke

  3. Mehteri suyun içindeki Yere batan saatine Sokmak zorunda mısınız?
Uğur Özteke

Uğur Özteke

Yazarın Tüm Yazıları >

Mehteri suyun içindeki Yere batan saatine Sokmak zorunda mısınız?

A+A-

Pazar gününüz, her gününüz gibi huzurlu mutlu ve sağlıklı geçsin. Sıkı takipçilerimiz bilirler ki genelde şehrin büyük bir kısmının tatil günü olan bugün öyle şehir sorunlarına girmeyiz. Rahat yazılar yazmaya çalışırız ki hiç olmazsa tatilde sizlerin neşesini kaçırmayalım. 
Ama özür dileyerek bizde bir süredir bekleyen bu iki konuya sizlerden gelen fotoğraflarla değinmek zorundayız. 
…………..
foto-1-024.jpg
Bu fotoğrafı geçen hafta Cuma günü bir okurumuz çekip göndermişti.
Burası Konya’mızın göbeği olarak bilinen Zafer Meydanı.
Nokta olarak ta hani meşhur yer altı su saati. Gerçi bu su saatinin tam olarak vakti ne zaman doğru gösterdiğini bilenimiz de yok herhalde. Olsun kim ne derse desin çalışmayan bir saat bile günde iki defa doğruyu gösterir değil mi? Tamam işte bu da bize yeter. Var mı itirazı olun.
Ama okurumuz bu fotoğrafı çekip gönderirken bir yandan da soruyordu;
“Uğur Bey, mehterandaki arkadaşın halini görüyorsunuz değil mi? Adamcağız suyun içinde. Bir yandan da sanatını en iyi şekilde icra etmenin gayretinde, Allah rızası için hiçbir temizlik görevlisi gelip de o kadar insanın toplandığı yerdeki bu çirkin su görüntüsünü temizleyemez miydi?
Bu toplulukta mehteranı seyredenlerin bir kaçı da Konya dışından günü birlik gelen insanlardı. Çünkü bizim yanımızda da yabancı konuklarımız vardı. Onlar sürekli olarak bu konserin fotoğrafını çektiler kameraya aldılar. Biz bir Konyalı olarak bu görüntüden utanç duyduk. Durumu da sizlerle paylaşmak istedik. Belki siz yazarsanız bir temizlik görevlisi böyle bir görüntüye meydanı bırakmaz”…
………..
Söz ve değerlendirme sizlerin.
HAVA ALANINIZ YENİ
ZİHNİYETİMİZ ESKİ

foto-2-027.jpg
Burası yeni havaalanı terminalimiz. Eksiğine rağmen eskisinden büyük ve daha modern, insana hizmet konusunda eskisi ile teraziye konulmayacak şekilde farklı. Ama…
Aması fotoğrafta da görüldüğü gibi Konyalı iki tane de olsa üç tane de olsa koyun gibi sıraya sokularak tek x-ray cihazından geçiriliyor.
Demek ki diğerleri göstermelik.
Fotoğraf da şikayet de yine bir okurumuzdan.

GÜNÜN OKKALI SÖZÜ
Meyvesiz ağacı sallama boşa, ne yaprağını dök, ne de dalını incit.

NE ZAMAN ADAM OLURUZ?
Yağmur yağsa da trafik kurallarına uymayı öğrendiğimiz zaman ADAM oluruz.
 

          

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT