Emrullah Nergiz

Emrullah Nergiz

İl Başkanı mı, Ağabey mi?

 

 

Bir şeyin kararını vererek arayışa girmek lazım. Yolda karşınıza ne denk gelirse ona göre hareket edecekseniz bilin ki yanlış hesap Bağdat’tan döner gelir.

Bu şehir aylardır il başkanını arıyor kapalı gözlerle…

Herkes başka bir tarafından asılıyor, çekiştiriyor. Haliyle ortaya hiçbir şey çıkmıyor.

Çoğu kişi için sır olmayan baklayı hemen çıkarayım. Aylardır süregelen çalışmalar, kulisler, nargile toplantıları, homurtular vs. hepsi boşuna.

An itibariyle iktidar partisinin il başkanlığına en güçlü aday mevcut isim Ahmet Sorgun’dur.

Bizim şehirde mevcut yöneticileri beğenmeme lakin değiştirmeye de kudreti yetmeme hastalığı nüksetti. Ve kronikleşti.

Oturaklarda mangalda kül bırakmayan ağabeyler icraat safhasında ne yazık ki yoklar.

Neydi o slogan. Hani bir otomobil firması dillendirirdi. Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu.

Hakikaten. Konya mevcutla yetinmeyi öğrenmeli. Kendi menfaati adına!

Bir belediye başkanı ve birkaç vekil ekip olmuş diyeni mi ararsınız, şehrin Allah dostu isimlerinin yakınlarından il başkanlığı için medet umanları mı?

Günlerdir uğraşılıp da ikna edilemeyen iş adamını hangi kefeye koymalı?

Doğru mu gerçekten? “Adam çıkarmak” deyimi şu Şehr-i Konya’nın kan damarlarında yok mu? Hep mi devşirme bizim kaderimiz? Biliyorum bu deyiş çoğu dostun hoşuna gitmeyecek.

Kimilerine göre bugün yarın bilemediniz ondan sonraki gün Sayın Sorgun aday değilim açıklaması yapacak! Mahalle baskısı ve artık can sıkmaya başlayan “ne kızı veririm ne dünürü küstürürüm” diyenlere en büyük çalım bu olacak. Tabi bu kimilerine göre…

Derler ya siyaset bu, değil saat dakikaların önemi çok yüksek.

Şimdi ilgili herkesin bildiği ve her yerde sorulan - konuşulan birkaç ismi yazarak yıpratmanın anlamı yok.

Önümüzde vekil seçimleri var ya hani. Bu yüzden teşkilatlarda misyonunu tamamladığına inanan ağabeyler bir bir el etek çektiler teşkilatçılıktan. Haklarıdır da. Davanın içinden geliyorlar neticede.

Milli görüş geleneğinden gelen şehirde başta vekillere, belediye başkanlarına sonra da şehre ağabeylik yapacak isimlerin hep eksikliği hissedildi. Konya bu boşluğu uzak ve yakın zamanlarda kimi kaliteli isimlerle doldursa da onlardan sonra hep bir şeyler eksik kaldı.

Bu ağabey kültüründen kim niye rahatsız oldu bilinmez ama ‘kontrol edilebilir olma’ mekanizmasını hep ilk sırada tutanlar anlaşılan bu şehre yine il başkanı seçecek.

Bizim ağabeylik kültürü de son temsilcileriyle birlikte yok olup gidecek…

Önümüzde sayılı günler kaldı.

Yanılan biz olalım. Sözü dinlenen, sevilen, sayılan, takdir edilen, başarılı, tecrübeli, geçmişi düzgün ve siyasi geleneğe hakim bir isim bu şehre hem başkanlık hep ağabeylik yapsın.

Bekleyip görelim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum