Rasim Atalay

Rasim Atalay

Sedirler’e heykelini dik Uğur başkan!

Sedirler’e heykelini dik Uğur başkan!

Konya’da yaşayan ve Konya’yı yaşamaya çalışan bir Konyalı olarak bu şehrin yıllardan beri süregelen en önemli sorunlarından birinin ulaşım olduğuna kaniyim…

Hem şehir içi hem de şehirlerarası ulaşımda Konya’nın bugün olduğundan daha iyi bir konumda yer alması, daha ulaşılabilir bir şehir haline gelmesi gerektiğini düşünenler zümresine dahilim…

Bu bakış açısıyla da şehrin ulaşım altyapısını iyileştirmek üzere yapılan küçüklü büyüklü her türlü yatırımı destekler; ‘Şehir büyüyor, o kadar trafik sorunu yaşanacak tabii ki’ diye öğrenilmiş çaresizliğin arkasına sığınanların da oldum olası karşısında durdum, dururum.

Konya halkının hem yerel yönetimlere verdiği destek, hem merkezi hükümete sağladığı katkı, hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a olan yakın ilgisi, Konya’nın bugün aldığından çok daha fazlasıyla kamu yatırımı almayı hak ettiğini ortaya koyuyor.

Seçim gündeminin yoğunluğu içerisinde dün, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına kısa bir süre önce başlanılan ve önemli bir trafik sorununu çözmeyi amaçlayan Sedirler Köprülü Kavşağı’nın temel atma törenine katıldım.

Adana Çevreyolu güzergahını kullanan o bölgenin trafik yoğunluğunun şehir ortalamasının ne kadar üzerinde olduğunu bilir.

Bu cadde, hem şehir içi ulaşımda kullanılıyor, hem de şehirlerarası ulaşımın yükünü çekiyor. Konya Şehir Hastanesi’nin de bu bölgede hizmet vermeye başlaması ile birlikte buradaki yoğunluk bir miktar daha artmış durumda.

Uzunca bir süredir üzerinde çalışıldığını, buradaki yoğunluğu azaltabilmek, trafik akışını daha seri hale getirebilmek, ulaşımı daha verimli bir yapıya bürümek için formül arayışı içinde olunduğunu biliyorduk.

En nihayetinde Sedirler Köprülü Kavşağı’nın yapımı için karar kılındı ve ilk kazması da vuruldu. Yapımına evvelinde başlanan köprülü kavşak için dün resmi temel atma töreni düzenlendi.

Yaklaşık 220 milyon liraya mâl olacak bu yatırımın şehirdeki trafik sorunsalına önemli bir çözüm sunacağına inanıyorum. Umarım olabilecek en kısa vadede bitirilir ve hizmete açılır. Kazasız, belasız hizmete sunulması ümidi ve duasıyla şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.

Tabi seçimin arifesinde yapılan her türlü yatırım, atılan her temel ister istemez siyaset kokuyor. Siyasi propaganda yapılıyor. Yapılması da haktır, yadırgamıyorum.

Uğur Başkan temel atma töreninde yaptığı konuşmada bir ara, “Biz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yol arkadaşlarıyız. Bizim işimiz heykel yapmak değil, eser üretmek, eserler ortaya koymak” dedi…

Konuşmaların yapıldığı platformun bize ayrılan bölümünde birkaç meslektaşımla birlikte hem konuşmaları dinliyor hem de etrafı gözlüyorduk.

Bazı vatandaşların heyecanının zirvede olduğunu gördük. Hele bir abimiz vardı ki, Başkan Uğur İbrahim Altay’ın hemen her cümlesinin sonuna bir ekleme yapıyor, tasdik ediyor, katkıda bulunuyordu.

Başkan Altay’ın eser siyaseti söylemi üzerine bu abimiz “Sen şu köprüyü yap bitir. Sonra gel Sedirlere heykelini dik başkan” cümlelerini biraz çekingen ama lafı da içinde tutmak istemez bir tavır ile bağırmadan ama kısık da olmayan bir ses tonuyla kuruverdi.

Anladığım kadarıyla bu yolu sıklıkla kullananlardan. Ve günün özellikle belli saatlerinde yaşanan trafik sıkıntısından da çok çekmiş. Bencileyin, köprülü kavşakla birlikte bu sorunun büyük ölçüde biteceğine inanıyor.

Tabi başkan yine de heykel dikmesin, Konya modeli belediyecilik mottosunun gereğini yerine getirsin. Gönül belediyeciliğine devam etsin. Gönüllerde yer edinsin, yeter.

KARATAY GİBİ BİR TÜRKİYE

Birkaç cümleyle de olsa programa katılan Konya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanlarından, AK Parti’nin de kurucuları arasında yer alan Halil Ürün’den bahsetmeden yazıyı bitirmek istemiyorum. Eski siyasetçi… İki cümleyle çat diye ana fikri ortaya koyabiliyor.

Halil Ürün’ün “Karatay gibi bir Konya, Konya gibi bir Türkiye, Türkiye gibi bir dünya hayalimiz var” cümleleri Konya’nın misyonunu ortaya koyarken, programa katılan Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca’nın da gözlerinin içi gülüyordu.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Rasim Atalay Arşivi
SON YAZILAR