1. YAZARLAR

  2. Uğur Özteke

  3. Konyalı Vali Erol’u da Heder Etmemeli…
Uğur Özteke

Uğur Özteke

Yazarın Tüm Yazıları >

Konyalı Vali Erol’u da Heder Etmemeli…

A+A-

Yazımıza dün kaldığımız yerden devam ediyoruz…

……………

O yorgun bitap bastonuna dayanarak yürüyen, dünyanın işini görmüş gece yarılarına kadar memleketin hizmetlerine koşan yetmiş yaşındaki alim insan bir kasap gelmedi diye böyle bekleyecek…

O gün öğlen olacak biz hâla kasap bekliyoruz. “Kasap geldi kasap gelecek” derken dayıma “Koyun kesmek senin elinden gelmez mi? Sıva kollarını” dedim. Civarda bir aşçıdan bıçak getirdiler. Bismillah dedi kesti duasını ettik…

Hakikaten bazı kabiliyetler büyük eserler bırakacak bazı şahsiyetlerde heba ve heder ediliyor. Mesela amcamın bir satır yazısı yok. Ee ! Oturup yazmak lazım. Onun için de zaman olmalı.

Fahri Hocaefendi haklıydı. Kıyamadığı için acıdığı için öyle söylüyordu.

Ziya Paşa’nın böyle halleri anlatan meşhur bir beyti vardır.

Bi-Baht ona derler ki elinde cühelanın 

Kahrolmak için kesb-i kemal ü hüner eyler

Medine-i Münevvere’deki fakirhanemizde 1413 yılı Şevval ve Zilkade (1993’ün Nisan ve Mayıs) aylarında kendisiyle sohbet ederek hatıratımızı kayda geçirirken bu bahse geldiğimizde Ertuğrul Bey şu acıklı hali ifade eden bir atasözümüzü baha hatırlattı, “Zenginsin der maldan, yiğitsin der candan ederler”…

Hakikaten kendilerinde halka faydalı olma haslet ve imkanı bulunan kimseler hizmetlerinin devamlı olabilmesi için çalışma ve fedakarlıklarını da bizzat tanzim etmeli kendilerini halkın sevkine ve insafına terk etmemelidirler.  

……………..

Vali Muammer Erol Bey’i Konya’ya geldiği günden bu yana daha iyi, daha iyi tanımaya çalışıyorum.

Çünkü Sayın Vali kafamdaki bugüne kadar Vali imajını yerle bir etmiş durumda.

Meram Kaymakamımız İrfan Kenanoğlu Bey de Sayın Valimizi 1993’ten bu yana tanıyormuş. Ve Vali Bey’in 93’ten bu yana çizgisini değiştirmeden hep böyle olduğunu söylüyor.

….

Vali Bey Konya’ya geldi. Yumuşak başlı, güler yüzlü, büyüğüne saygısını küçüğüne sevgisini açıkça belli eden, üstüne üstelik pratik zekası ile tam bir Kayserili, kendisini yetiştirmiş bir devlet adamı. 

İyi de Vali Bey konferansta var, panelde var, seminerde var… var var.

Ama bakıyoruz çiğ köfteci açılışında da var, baklavacı açılışında da var, kuaför açılışında da var… Var da var…

…..

Sayın Valim Konyalı’nın merhum Mustafa Efendi’yi nasıl heder ettiğini Merhum Üstat Ali Ulvi Kurucu Efendi resmen yazmış.

Konya ve Konyalı için cuuuk diye oturan en güzel söz “Zenginsin derler maldan, yiğitsin derler candan ederler” dir. Nice zengin Konyalının bugün toplum içerisine çıkmaktan niye korktuğunu bilen bilir.

Evet şu anda pek çok okurumuz bizi bir kaşık suda boğmak istiyor. Çünkü pek çok cümle bize dokunuyor. Ama Allah şahit, işte merhum Mustafa Efendi, işte üstad Ali Ulvi Kurucu ve kitabı…

Bize kızanlar şunu unutmasınlar ki, siz bize kızmıyorsunuz bu mübarek insanlara kızıp onları inkar ediyorsunuz.     

GÜNÜN OKKALI SÖZÜ

Gönüller anlaşınca, surette kıymet mi kalır? 

NE ZAMAN ADAM OLURUZ?

Motorlu kuryeler trafiği tehlikeye düşürmediği zaman ADAM oluruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

1 Yorum