Abdullah Leblebici

Abdullah Leblebici

Tınaztepe Tünelinin İhalesi zor görünüyor

Tınaztepe Tünelinin İhalesi zor görünüyor

26 Aralık 2017 günü Tınaztepe Tüneli yapım ihalesi Karayolları yetkililerince iptal edildiği kamuoyu ile paylaşılmıştı.

PROJE DEĞİŞİKLİĞİ SEBEBİ İLE İHALE İPTAL EDİLDİ

Konu ile ilgili olarak Karayolları 3’üncü Bölge Müdürlüğü İhale Başkanı Mustafa Sirkeci, Tınaztepe Tüneli ihalesinin proje değişikliği nedeniyle iptal olduğunu, Mevcut ihale sözleşmesinde bazı eksikliklerin olduğunu,

“Yeni yapılacak olan ihaleyle tüm eksiklikler giderilmeye çalışılacağını, Tınaztepe Tüneli iptal olmadı, sadece daha güzel ve kullanışlı olması için proje değişti.

Tünel ile ilgili detaylı inceleme çalışmaları bittikten sonra yeniden ihale süreci başlayacak ve tünelin yapımına hızla geçilecektir” demişti.

Karayolları Genel Müdürlüğü yetkililerinden edindiğim bilgiye göre;

Geçtiğimiz Ocak ayında Alacabel Tüneli çalışmalarının hızlandırılması ve Tınaztepe Tüneli ihalesinin yeniden yapılması için Karayolları Genel Müdürlü ile Konyalı vekiller aracılığıyla görüşmeler yapılacağı ifade edildi.

İHALE ZOR GÖRÜNÜYOR

Tınaztepe ihalesinin yeniden yapılması zor görünüyor. Bilindiği üzere Alacabel Tüneli inşası devam ediyor, ne yazık ki üzülerek ifade ediyorum burada da çalışmalar ağır aksak gidiyor.

Önce 2019 yılında tünelde ışığın görüleceği söylendi, daha sonra 2020 yılı telaffuz edilmeye başlandı.

Kanaatimce 2020 yılı da oldukça zor görünüyor.

Bilindiği üzere tünel inşaatı Seydişehir ve Akseki ilçesi Ceceler Mahallesi tarafından çift tüp olarak başlandı.

Yakın zamana kadar her iki taraftan da kazı çalışmaları devam etmiş 7000 metrelik kısmın kazısı yapılmıştı.

Ceceler mahallesi tarafından işi üstlenen firma ödenek yetersizliği sebebi ile çalışmalarını durdurduğu bilgisini aldım.

Seydişehir tarafından ise mevcut firma kendi imkanları ile çalışmalarına devam ediyor, ne kadar dayanacağını merak ediyorum, zira Karayollarının ödenekleri durdurduğu duyumunu aldım.

İşin bir başka üzücü yanı da Tünel Ceceler mahallesinden çıkıp 12 kilometrelik bölünmüş yol ile Cevizli kavşağına bağlanacaktı.

Yolun geçeceği güzergahta ağaçlar kesilmiş inşaata hazır hale getirilmişti.

Bugün yarın yol çalışmaları başlayacak derken, bir de duyduk ki firma inşaatı tamamen durdurmuş, çalışanlarına da izin vermiş.

Bu gelişmeler göz önüne alındığında Tınaztepe tüneli ihalesinin yakın zamanda yapılması oldukça zor görünüyor.

İşin bir başka üzücü yanı ise bütün bu gelişmeler Seydişehir-Manavgat arasındaki bölünmüş yol çalışmalarını da etkileyecek.

 “Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ nun konuyu takip ettiğini, Konya tarafından da, ciddi anlamda takip edildiğini, tahmin edilen sürenin de altında bu yolda çalışmaların başlayacağını” Daha önce sizlerle ile paylaşmıştım.

Artık iyimser değilim, yaşanan olumsuzluklar hem Alacabel Tünelinin devam eden inşasını, hem de Tınaztepe Tünelinin yenilenecek ihalesini etkiliyor.

Diğer yandan, Seydişehir-Beyşehir yolu yapımı durdu, Bozkır yolunun hali ortada, Seydişehir-Konya yolunda da ince asfalt kaplama bir başka bahara kaldı.

Sizin anlayacağınız,

Bölgede işler iyi gitmiyor.

 

               

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Abdullah Leblebici Arşivi
SON YAZILAR