Prof. Dr. Recep Dikici

Prof. Dr. Recep Dikici

Kadının önem ve ehemmiyeti

Kadının önem ve ehemmiyeti

Kadının önem ve ehemmiyetiKadın, aile ve toplum arasında bir köprü görevini görür. Kadının toplumlarda yerine getirdiği görevleri itibariyle, sosyal sistemin işleyişine katkısı büyüktür. Aile ve toplumun temel unsuru olan kadınların kızlık döneminden itibaren iyi şekilde yetiştirilmesi gerektiği büyük önem arz etmektedir.

Bir toplumda kadınlar anne, kadınlar eş, kadınlar günlük hayatımızda karşılaştığımız birçok soruna çözüm üretebilen eşsiz varlıklardır.

Fizyoloji ve psikoloji cihetinden kadının tabiatı ayrıdır. Kadın, aynen erkek gibi değildir. Fakat bu demek değildir ki kadın, erkekten üstündür. Yahut erkek kadından değerlidir. Kadınla erkek havadaki azot ve oksijen gibidir. Hava ne azot, ne de oksijenden ibarettir. Bunların her ikisinin birleşmesi havayı teşkil etmektedir. Aklı olan karı koca, birbirini üzmez. Hayat arkadaşını üzmek, incitmek, ahmaklık alametidir. Nitekim Hazret-i Ömer, "Kişiye imândan sonra verilen şeylerin en hayırlısı, sâliha kadındır." buyurmuştur.

Bu arada Hazret-i Muhammed (aleyhisselâm) ise, “Kadınlar, akıl ve gönül sahibi erkeklere hükmederler.” buyurmuştur. Hakikat de budur. Akıllı ve ince ruhlu bir erkek, kadınlara karşı daima anlayışlı ve şefkatli olur, onlara sertlikle muameleden çekinir, onları kırmak ve incitmek istemez. Buna mukabil cahil ve akılsız erkekler, kadınları ezerler, onlara karşı sert ve kaba olurlar.

Kadınların şiddet görmesi ve aşağılanması, geri kalmış ülkelerde sıkça görülen durumlardır. Bir ülkenin hukuk kurallarının ve devlet yapısının düzgünlüğü, kadınlara verilen değerle de ölçülebilir. Bu nedenle kadınların hakları kısıtlanmadan, onlara her türlü imkândan faydalanma hakkı verilmelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Prof. Dr. Recep Dikici Arşivi
SON YAZILAR