Diyet efsaneleri ve gerçekler

Günümüzde sayısız beslenme efsanesi,farklı yollarla asıl hedefe odaklanmaktadır.Tabi asıl hedefi söylemek bir pazarlama stratejisi olmadığından olay tamamen enerji hesabı demek kimsenin işine gelmiyor.

Bunun yerine belirli besin,besin grupları beslenmeden elimine edilerek,mental ya da fizyolojik bir takım yöntemlerden gidilerek zamanımızı,iyi duygularımızı ve paramızı kaybetmekteyiz.

Bir bireyin kilo vermesi için ENERJİ DENGESİ hesabı yapılmalıdır.Bu demek değildir sadece kalori saymak işin mucizesidir.Fakat işin kesinlikle temelidir.

Açıklama: https://images.squarespace-cdn.com/content/v1/58009791ff7c5020f07c6da7/1482675939400-WTPC7S8JHOYHPNXNPL04/image-asset.png?format=750w

Bir birey kilo vermek istiyorsa yapması gereken şey daha önce bahsettiğim enerji harcaması ile yediği besinler arasında bir denge kurmasıdır.

Kilo vermek istiyorsan:

Ya aldığın enerjiyi azaltman ya da harcadığın enerjiyi arttırman gerekiyor.Fakat bunu yaparken dikkat etmen gerekenler o kadar fazla ki günümüzde beslenme danışmanlığı veren bir meslek grubu var.Yaptığın şeyin sürekli olması için seni aç bırakmayacak,sürekli aynı besinleri yiyerek sıkılmayacak,işin başın dönmeyecek,sağlığın etkilenmeyecek,sosyal ortamlardan uzak kalmayacak,kas miktarında azalma olmayacak ve daha bir çok şey için sadece kalori saymakla bu iş olmuyor!

Açıklama: Ekran Resmi 2016-10-21 12.54.52.png

Önemli NOT!

Hormonlar ve medikal hastalıklar bu konuda oldukça önemlidir.Diyabet,Hipotroid,PCOS gibi rahatsızlıklar kilo vermenize engel değildir.Doğru beslenme ve medikal tedavi ile başarıya ulaşılabilir.Sürecin uzunluğu sebebiyle bu gruplarda beslenme ve sağlıklı yaşam düzeninin ve hayat kalitesinin sürdürülebilirliği çok çok kıymetlidir.